• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

700 derecede ekmek mücadelesi

700 derecede ekmek mücadelesi
Giriş Tarihi: 8.8.2020

Aydın'da çömlek ustaları, yaptıkları ürünleri 700 dereceyi bulan ateşte pişirerek hazırlıyor. Kavurucu sıcakta ekmeğini adeta taştan çıkartarak ateşe meydana okuyan ustalar, yaptıkları çömlekleri yurt dışına göndererek hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Aydın'ın ilçesi Karacasu'da çömlekçilik mesleğinde üretilen ürünlerin yapım aşaması zorlu bir sürece sahne oluyor.

İki metre yarıçap ve 1,5 metre yüksekliğe sahip odunların atıldığı alanda saatlerce pişen çömlek ürünleri, özellikle sıcak havalarda üreticileri oldukça zorluyor. Asırlardır devam eden bu mesleği dedesinden ve babasından öğrenip 35 yıldır sürdüren Muzaffer Sayal, mesleğin en zorlu aşamalarından birinin fırınlama aşaması olduğunu ifade etti. Sayal, "Tıpkı şekil verme aşaması gibi fırın yerleştirmek de bir sanattır. Fırınlar 300-500 parça arasında mal alıyor. 8 saat hiç durmadan yanıyor. Son 3 saatinde de çıralı odunla hızlandırma yapıp 700 dereceyi bulduruyoruz. 700 derecede pişirip ateşten bir gül alıyoruz. Haftada iki-üç kez fırın yakıyoruz" dedi. Pandemi sebebiyle yaşanan durgunluğun ardından hareketliliğin tekrar başladığını kaydeden Sayal, "Pandemi döneminde kapanan yollar açılınca Arabistan sevkiyatımız başladı. Şu an şükür işlerimiz iyi" dedi. Bu meslek sayesinde kazandığı parayla çocuklarını okuttuğunu dile getiren Sayal, "Mesleğimizi seviyoruz. Bizler insanlık var oldukça yaşayacak bu mesleğin emanetçileriyiz" diye konuştu.

ÜMİT ÖZMEN

700 derecede ekmek mücadelesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA