• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'İş Gayrimenkul kuleleri İzmir'in simgesi olacak'

05.06.2011, 00:00


İş GYO, yeni kent merkezinde kuracağı iki gökdelenin temelini yıl sonunda atacak. Firma yetkilileri, 150 milyon dolara mal olacak dev projede İzmir'in yaşam tarzıyla modern mimarinin birleştirileceğini söyledi


ŞAFAK İNCE (HABER MERKEZİ)

Türkiye İş Bankası iştiraki olan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (İŞ GYO), yeni kent merkezinde kuracağı iki gökdelenin inşaatına yıl sonunda başlayacak. 45 ve 29 katlı iki kule, 150 milyon dolara mal olacak. İŞ GYO İletişim ve Pazarlama Müdürü Gülfem Sena Tandoğan, "İzmir'in simgesini yaratacağız" dedi. Öte yandan her iki kulenin "balkonlu" olması dikkat çekti.
1999 yılında İş Bankası sermayedarlığında kurulan İş GYO, Kanyon, İş Kuleleri Kompleksi, Seven Seas, Lykia Lodge Kapadokya, Club Magic Life Kemer Imperial Otelleri'nin de yer aldığı portföyüne 5 yıl önce İzmir'de inşa edecekleri iki kuleyi daha ekleme kararı aldı. Ancak "Yeni Kent Merkezi" ile ilgili dava süreci nedeniyle proje hayata geçirilemedi. 1/1000'lik planların İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanmasının ardından İŞ GYO da harekete geçti ve yıl sonunda 150 milyon dolarlık yatırıma başlama kararı aldı. İzmir projesinin adı ise temel atma töreninde açıklanacak.

FERAH VE ŞIK
Konut, home-ofis ve alışveriş merkezi olarak inşa edilecek iki kule için "İzmir gibi ferah, İzmirli gibi şık" konsepti belirlenirken özellikle açık mimari tercih edildi. İzmir projesinin mimari tasarımı ise Ağa Khan ödüllü mimar Emre Arolat'ın imzasını taşıyacak. Alışveriş merkezinin çatısı da özel peyzaj tasarımı ile yeşillendirilecek. İŞ GYO İletişim ve Pazarlama Müdürü Gülfem Sena Tandoğan, "Proje İzmir'in geleneksel yaşam tarzını ve modern mimariyi birleştirecek özgün bir konsept ortaya koyacak, tüm kullanıcılar için bir tür kent parkı haline gelecek. İzmir'in simgesini yaratacağız" dedi.

ŞEHİRLE UYUMLU

İzmir projelerindeki iki kulenin farklı yükseklikte olacağını, 27 bin metrekare kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezinin ise yaşam ve kültür merkezi olarak geliştirileceğini söyleyen Tandoğan, "Mimar Emre Arolat, projenin kentin yaşam tarzından kopmadan, İzmir'in genel dokusu ile uyum içinde tasarlanmasına büyük önem veriyor. Bu bağlamda oluşturulan çift kollu alışveriş alanına, bilindik merkezlerin kente kapalı kurgusunun tam aksine, hem Ankara yolu yönünden hem de deniz tarafından rahatça ulaşılabilecek" diye konuştu.

Kentle bütünleşen yaşayan bir yapı

Bayraklı'daki Adliye Sarayı'nın güneyinde, Ankara Caddesi'ne cepheli 18 bin 392 metrekarelik alanda yapılacak projenin alışveriş merkezinde özellikle yeşilin ve su öğelerinin yoğun olarak kullanılacağını ifade eden Taşdoğan, şöyle konuştu: "Ziyaretçiler kendilerini açık havada yürüyormuş gibi hissedecek. Biz bu projenin gerçekten kentin aradığı simgesi olması, kentle bütünleşen, yaşayan bir yapı olması için hazırlıklarımızı yaptık. Yıl sonunda da çalışmalara başlayacağız."

PROJEDE NELER VAR

Projenin 45-29 katlı konut ve home-ofis bölümlerinde 85 metrekareden 410 metrekareye kadar 16 farklı tipte toplam 176 ünite yer alacak. Konutlar ve home-ofislerin bulunacağı iki kuledeki tüm katlar, körfez manzarasına sahip olacak. Konut ve home-ofislerin bulunduğu kulelerden biri 19 bin 616, diğeri ise 9 bin 482 metrekare satış alanına sahip olacak şekilde tasarlandı.
Projenin 2 bin 355 metrekarelik kısmını ise balkonlar oluşturacak. İzmir'in vazgeçilmez yaşam mekanları olan ve binaların nefes aldığı akciğerler olarak yorumlanan balkonların, projede de önemli yer tutması dikkat çekti. Projenin, yüksek yapılarda pek az görülen bir diğer özelliği de var. İç mekanlar için gerekli taze hava, kontrollü açılan geniş pencerelerle sağlanacak. İzmir projesinin adı ise temel atma töreninde açıklanacak.

'İş Gayrimenkul kuleleri İzmir'in simgesi olacak' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA