• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“Üyelik için çok talep var”

23.08.2011, 19:18 Güncelleme Tarihi: 23.08.2011,19:36

Vali Cahit Kıraç, EXPO Yönlendirme ve Yürütme Kurulu’nun kısa bir süre içinde yapılacak Bakanlar Kurulu’nda karara bağlanacağını, görev almak isteyen çok kişinin olduğunu söyledi

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Geçtiğimiz hafta uzun süredir beklenen EXPO Yasası çıkarken, şimdi gözler Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği EXPO 2020 İzmir Yürütme Kurulu ve Yönlendirme Kurulu'na çevrildi. Yaklaşık 9 kişiden oluşması beklenen yürütme ve 15 kişilik yönlendirme kurulunda yer almak isteyen İzmirli kuruluşlar kulis çalışmalarını hızlandırırken, İzmir Valisi Cahit Kıraç konuyla ilgili açıklama yaptı. Dün, İzmir Kalkınma Ajansı'nın yönetim kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Kıraç, "Bakanlar Kurulu kararını görmeden yönlendirme, yürütme kurulunda şunlar var diyemeyiz. Çok talep var. Kimlerin yer alacağını Bakanlar Kurulu belirleyecek" dedi.

RUSYA DA GÜNDEMDE
EXPO'yu düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) Başkan Yardımcısı ve BIE Türkiye Delegesi Necil Nedimoğlu'nun izlenecek yol haritası ile ilgili sunum yaptığı toplantıya İZKA Yönetim Kurulu üyeleri olan Ekrem Demirtaş, Hüseyin Porsuk, Zekeriya Mutlu, Sedat Köse, İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu ile İZKA Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can da katıldı. Toplantıda Kasım ayında Paris'te yapılacak EXPO sunumu hazırlıklarının görüşüldüğünü dile getiren Vali Kıraç, "Toplantıda Sayın Necil Nedimoğlu da hazır bulundu. Tayland'ın Ayutthaya şehrinin resmi olarak aday olduğunu, Rusya'nın Ekatarinburg şehrinin de adaylığının gündemde olduğunu söyledi.

SUNUM ÇALIŞMASI
EXPO Yönlendirme ve Yürütme Kurulu'nun Bakanlar Kurulu kararı ile belirleneceğine dikkat çeken Kıraç, "Kurulun bugünlerde belli olmasını bekliyoruz. O kurulların belli olmasının ardından hazırlıkları, raporları ve görüşleri, düşünceleri uygulama talimatı haline getireceğiz. En kısa vadedeki bir Bakanlar Kurulu toplantısında bu karara bağlanacak. Ancak çok talep var. Bizim gönderdiğimiz bir taslak var. Karar alma mekanizmalarında sayıyı yükselttiğiniz takdirde karar alma sürecinde zorluklar oluyor. EXPO süreci İzmir halkının, sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin çok ilgi duyduğu bir çalışma alanı. Burada görüşü olanlara açığız. Bunun için bir Danışma Kurulu oluşturduk. Burada çok sayıda İzmir sevenin, sivil toplum örgütlerinin, İzmir ile ilgili görüşü olanların, hatta uluslararası deneyimi olanların yer alıp, EXPO ile ilgili düşüncelerini dile getirmeleri ile ilgili önerimiz vardı. Bakanlar Kurulu kararının yayınlanmasının ardından bu süreç çözülecektir" diye konuştu.
Yürütme Kurulu'nun genişletip genişletilmeyeceği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Kıraç, "Bakanlar Kurulu kararını görmeden yönlendirme, yürütme kurulunda şunlar var diyemeyiz. Kanunda 3 tane organ var. Yönlendirme kurulu, yürütme kurulu ve genel sekreterlik. Bakanlar Kurulu kararı çıkmadan bunların içinin nasıl doldurulacağını bilemeyiz" dedi.
Önümüzdeki Kasım ayında BIE Genel Kurulu'nda yapılacak sunumla ilgili çalışmaları da yürüttüklerini söyleyen Kıraç, "İZKA'nın uzmanları ve geçmiş dönemde görevli olanlar ile beraber Dışişleri Bakanlığı ile temas halindeyiz. Asıl EXPO tüzel kişiliğini oluşturan kurum ortaya çıkmadan net bir karar veremiyoruz. Bağlayıcı bir işlem yapamıyoruz. Tanıtım nasıl olacak, bütçe ne olacak gibi bir hazırlık konuşulmadı. Yer konusu da dahil o konuları EXPO'nun kendi organı karar verecek" diye konuştu.

İZKA'nın Temmuz'da hükümete gönderdiği taslakta kimler var?

YÜRÜTME KURULU

Toplam 9 kişiden oluşan yürütme kurulunda İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can olacak. Kurulda Başbakan veya atayacağı koordinatör bakan ile Kültür ve Turizm Bakanı, Sağlık Bakanı, Dışişleri Bakanı, Ulaştırma Bakanı ya da temsilcilerinin yer alması planlanıyor. Ancak İzmir Ticaret Borsası, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği gibi kuruluşlar da yürütme kurulunda yer almak istiyor.

DANIŞMA KURULU
40 üyeli olması öngörülen Danışma Kurulu'nda Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı, Ege Genç İşadamları Derneği, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği, İZFAŞ, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği, Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu, İl Genel Meclisi, Ziraat Odası, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu, İzmir Genç İşadamları Derneği, İzmir İş Kadınları Derneği, Müstakil Sanayi ve İşadamları Derneği, İzmir İşadamları Derneği, Ege İş Kadınları Derneği, siyasi partilerin İzmir il başkanları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları yer alacak.

YÖNLENDİRME KURULU
Yönlendirme kurulunda yürütme kurulu üyelerinin yanı sıra İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu olacak.“Üyelik için çok talep var” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN