• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Denizli'de nar çatladı üretici zarara uğradı

26.10.2011, 19:22


Türkiye nar üretiminin yüzde 15'ini karşılayan kentte yağışlarla, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı, meyveyi olumsuz etkiledi
HASAN DURNA (DENİZLİ)

Denizli'de, hem yağmur hem de gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olması nedeniyle ağaçlardan hasadı yapılamayan nar çatladı. İhracata kilogramı bir liradan gönderilen nar çatlayınca, kilogramı 35-40 kuruştan meyve suyu fabrikalarına satılmaya başlandı.
Türkiye'nin nar üretiminin yüzde 15'ini karşılayan Denizli'de üretici zor duruma düştü.

TÜCCARIN ETKİSİ
Narın zamanında hasat edilememesinde tüccarların da etkisinin bulunduğunu belirten Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, "Geçen yıl merkeze bağlı Irlığanlı, Yeniköy, Küçükdere, Eldenizli, Kocadere, Güzelköy ve Pınarkent beldelerinde yaklaşık 5 bin dekar alanda 15 bin ton hicaz narı üretimi yapıldı. Üretilen narın büyük kısmı da kilogramı bir liradan ihracata gittiği için yaklaşık 15 milyon liralık ekonomik girdi sağlandı. Geçen yıl Almanya, Rusya, Hollanda ve İngiltere'ye nar ihracatı Denizli'den yoğun olarak yapılmıştı. Ancak bu yıl 20 bin ton hicaz narı hasadı bekleyen üreticimiz daha ürünlerini hasat etmeden, yağışlar ve gece gündüz sıcaklığındaki aşırı fark nedeniyle nar dalında çatladı" dedi. İhracata gidecek narı zamanında hasat etmeyen tüccar nedeniyle de çiftçinin zararının arttığını belirten Gemici, "Kilogramı bir liradan satılan hicaz narı çatladığı için kilogramı 35-40 kuruştan meyve suyu fabrikalarına gönderiliyor. Nar ağaçlarının çiçeklenme döneminde meydana gelen yağışlar nedeniyle bu yıl 20 bin ton beklenen nar hasadı 10 bin tona düşmüştü. 10 bin ton narın yaklaşık yüzde 40-45'i de çatladı" diye konuştu. Gemici, "Denizli, nar üretimi için doyuma ulaştı. Ancak, Tarım Bakanlığı tarafından hala sertifikalı fidan dikimi yapan çiftçilere destek veriliyor. Farklı meyve sebze desenlerinin oluşturulması için çiftçilerin dikimini yaptığı, başta ayva olmak üzere farklı meyvelere destek verilmeli. Narın başkenti konumundaki Irlığanlı beldesinde soğuk hava tesisinin olmaması da çitçilerimizi olumsuz etkiliyor" dedi.


Denizli'de nar çatladı üretici zarara uğradı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN