• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kemalpaşa OSB, çevre dostu yönünü ispatladı

Kemalpaşa OSB, çevre dostu yönünü ispatladı

01.07.2012, 00:00


EBSO tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Çevre Ödülleri Yarışması'nda dağıtılan 7 ödülün 4'ünü KOSBİ'de faaliyet gösteren firmalar kazandı


MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Türkiye'nin önde gelen markalarının üretim yaptığı, binlerce kişiye istihdam sağlayan Kemalpaşa İslah Organize Sanayi Bölgesi, (KOSBİ) çevreci üretimiyle de örnek oldu. KOSBİ, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen Çevre Ödülleri Yarışması'nda verilen toplam 7 ödülün 4'ünü almayı başardı. Bölgede faaliyet gösteren Ege Seramik ve Termodinamik A.Ş. altın dalında ödül almaya hak kazanırken, Eko Endüstri Otomotiv ve Coca Cola İçecek A.Ş. ise gümüş ödüle layık görüldü.

DEV ARITMA PROJESİ
Kemalpaşa Islah OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, ödüllerin aslında çevreye ne denli özen gösterildiğinin kanıtı olduğunu belirterek, önümüzdeki yıldan itibaren ödül sayısını daha da artırmayı hedeflediklerini söyledi. Porsuk, "Bölge firmalarımızın çevre duyarlılığı bizleri çok mutlu ediyor. Amacımız firmalarımızla birlikte çevresel iyileştirme yatırımlarını tamamlamak ve çevre ile barışık bir OSB olmak" dedi.
2010 yılında inşaatını tamamladıkları Merkezi Atıksu Arıtma Tesisleri'ne geçici faaliyet belgesi almaya hak kazandıklarını dile getiren Porsuk, "Bu işlemlerin gecikmesinden dolayı birçok uluslararası ve kurumsal nitelikte firmanın atık su kanal bağlantısı yapılamamıştı. Bu durumdan dolayı arıtma tesisimiz çok düşük debilerde ve yüksek işletim maliyetlerinde çalışıyordu. Bu izinle birlikte tüm firmaların atıksu kanal bağlantı işlemleri tamamlanacak ve firmalara 'kanal bağlantı izin belgesi' düzenlenecek. Ortak arıtım maliyetlerimiz debinin artması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen enerji teşviki ile birlikte çok daha düşük seviyelere gelecek. Kanal bağlantısı yapılan 26 firma dışında şu anda münferiden atıksularını Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmelik değerlerine göre arıtan 72 firma ile KOSBİ kontrolörlüğünde atıksularını vidanjörler vasıtası ile Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'ne taşıyan 350'ye yakın tesisin kanal bağlantı işlemleri tamamlanacak" diye konuştu.

Kemalpaşa OSB, çevre dostu yönünü ispatladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN