01 Ağustos 2012, Çarşamba

Rus tekstil devi İzmir'e geliyor

İlk etapta 3 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Ruslar, tamamen ihracata yönelik üretim yapacak. Birkaç ay içinde faaliyete geçecek olan fabrikada 200 kişi çalışacak

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe teknoloji ve altyapı yönünde büyük adımlar atan İzmir, dünya devi firmaları çekmeye devam ediyor. Ege Serbest Bölgesi'ne Alman Hugo Boss ve Roy Robson'dan sonra Ruslar da geldi. Rusya ve Türk Cumhuriyetleri'nde çok sayıda fabrikası olan Rus tekstil devi Soley Group, Ege Serbest Bölgesi'nde fabrika kuracak.
Dünya çapında yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlayan Soley Group, Türkiye'de kurduğu Nordia Tekstil firması aracılığı ile Ege Serbest Bölgesi'nde 4 bin metrekarelik yer satın aldı.

CİDDİ PAZARLARI VAR
İlk etapta 3 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Ruslar, üretimi tamamen ihracata yönelik gerçekleştirecek. Kısa süre önce faaliyet ruhsatı alan, birkaç ay içinde de faaliyete geçecek fabrikada 200 kişi çalışacak.
Tekstil-konfeksiyon sektörünün yetkilileri, Rus firmanın Türkiye'deki ilk yatırımı olduğunu belirttiler. Firmanın ESBAŞ'ta konfeksiyon alanında faaliyet göstereceğini belirten yetkililer, "Soley Group dünya çapında çok büyük bir kuruluş. Rusya'da, Türk Cumhuriyetleri'nde tesisleri var. Dünya tekstil sektöründe de ciddi pazarlara sahipler. Ege Serbest Bölgesi'ni seçme sebepleri ise yetişmiş insan gücü. ESBAŞ'ta Hugo Boss, Roy Robson gibi tekstil devleri faaliyet gösteriyor. Tekstil konusunda bilgili insan gücü firmayı buraya getirdi. Ayrıca bölgenin lojistik avantajları da tamamen ihracata yönelik çalışmayı düşünen bir firma için çok önemli. İzmir'in tekstil-konfeksiyon sektöründeki çeşitliliği ve zenginliği yatırımcılara cazip geliyor" dediler.

"Türkiye lojistik merkez oldu"

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Emre Kızılgüneşler, tekstil ve konfeksiyon sektörüne yönelik yeni yatırımların kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Türkiye işgücü ve lojistik açıdan tekstil ve konfeksiyon sektöründe de bir üs haline geliyor" dedi.
Bugün Türk konfeksiyon sektöründe problem yaşanmadığını ifade eden Kızılgüneşler, aksine Türkiye'nin ön plana çıktığını vurguladı. Çin'de işgücünün pahalılaştığını, Çinli üreticilerin iç piyasaya yöneldiğini açıklayan Kızılgüneşler, "Bu ortamda hem işgücü hem de lojistik açıdan en mantıklı ülke olarak Türkiye ve İzmir öne çıkıyor. Türkiye'ye her türlü ithal kumaş gelip burada işlenebiliyor. Ardından Avrupa'ya dağıtılıyor. Örneğin yine Ege Serbest Bölge'de Hugo Boss'un uyguladığı model de bu. Yeni yatırımların gelmesini de çok önemsiyoruz" diye konuştu.


kalan karakter 1000

ELVAN ELVAN

ne zaman açılıcak fabrika ve ne üzerine olucak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.03.2014 14:19
sevinc sevinc

açsa ne olcak ordaki üdürler ustanın yanlılı yüzünden suçsuz elemenları harcadılar ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 09.01.2013 09:39
arap arap

izmirimize hayırlısı olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 28.11.2012 18:07
zekai zekai

bu şirket ne üzerine çalışacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.11.2012 12:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.