• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir, EXPO adaylığını zirveyle güçlendirecek

İzmir, EXPO adaylığını zirveyle güçlendirecek

16.09.2013, 00:00

19 Eylül'e kadar sürecek toplantıya 43'ü BIE delegesi, 48 ülkeden sağlık bakanları, yatırımcılar, yöneticiler, UNİCEF, UNEPA'nın temsilcileri gelecek

ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Sağlık temasıyla EXPO 2020'ye aday olan İzmir, kendisini uluslararası arenada ön plana çıkaracak bir etkinliğe evsahipliği yapacak. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi 63. Bölge Komitesi Toplantısı bugün başlayacak ve 19 Eylül'e kadar sürecek. İzmir Çeşme Sheraton Otel'de düzenlenecek toplantıya, 43'ü EXPO'nun nerede düzenleneceğine karar veren Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi olmak üzere toplam 48 ülkeden sağlık bakanları, yardımcıları, üst düzey yöneticileri ile UNİCEF, UNFPA gibi uluslararası kuruluşlarda görevli üst düzey yöneticilerden oluşan 500 kişi katılacak. Bugün Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab ortak bir basın açıklaması düzenleyecek. Müezzinoğlu, zirve için dün öğleden sonra İzmir'e geldi.

Sağlık turizmi
Dünya Sağlık Örgütü, daha önce Paris'te yapılan BIE Genel Kurulu'ndaki sunumda EXPO 2020'nin İzmir'e verilmesi konusunda desteğini açıklamıştı. DSÖ'nün bu toplantısı da sağlık turizmiyle büyümeyi hedefleyen İzmir'in uluslararası arenada ismini duyurması açısından büyük önem taşıyor. İzmir'de düzenlenen en önemli sağlık organizasyonu olma özelliği taşıyan toplantıda İzmir'in adaylığı da gündeme gelecek. Organizasyonun başarıyla neticelenmesinin adaylık yarışında artı puan kazandıracağı dile getiriliyor. Türkiye en son 15-19 Eylül 1997'de 47. DSÖ Avrupa Bölge Komitesi toplantısına İstanbul'da ev sahipliği yapmıştı.

Eylem planları

Sağlık Bakanı Dr. Müezzinoğlu'nun komite başkanlığını yürüteceği 63. Bölge Toplantısı'nda, ulusal ve bölgesel düzeyde halk sağlığı sorunları ile mücadele etmek için Avrupa Bölgesi'ni kapsayacak strateji ve eylem planları görüşülecek. 4 gün sürecek olan toplantıda ele alınacak başlıca konular arasında, DSÖ Avrupa Bölgesi'nin "Herkes için Sağlık" vizyonunun bir parçası olan Sağlık 2020 Belgesi'nin izleme ve değerlendirme çalışmaları ele alınacak. Herkes için sağlığın iyileştirilmesi ve sağlıkta eşitsizliklerin azaltılmasını hedefleyen Sağlık 2020 Belgesi'nin önemli bir parçasını oluşturan 2014-2020 Avrupa Ruh Sağlığı Eylem Planı da toplantılarda görüşülecek. Ayrıca toplantılarda, kızamık ve kızamıkçığın eliminasyonu (bitirilmesi) ile ilgili son durum, insani ve sağlık acil durumlarına hazırlık, teknik uzmanlık ofisi kurulması gibi önemli konular da ele alınacak.

Uzmanlardan brifing

Uluslararası katılımla gerçekleşecek toplantıda Türkiye'nin başarıyla yürüttüğü projeler hakkında da bilgiler verilecek. Suça karışan çocukları korumaya yönelik geliştirilen 'Çocuk İzlem Merkezleri', Tütünle Mücadele gibi uygulamalar hakkında Türk uzmanlar tarafından brifingler verilecek.

Ortak açıklama yapılacak
Toplantı bugün saat 09.00'da başlayacak. 10:45'de Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab'ın katılacakları bir basın toplantısı gerçekleştirilecek.
Kutu...

500 kişi geliyor
Organizasyonunu ve ev sahipliğini Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı toplantıya DSÖ Avrupa Bölgesi'ne üye ülkelerin Sağlık Bakanları ve üst düzey yetkililerin yanı sıra DSÖ, UNİCEF, UNFPA gibi uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile basın mensupları da dahil olmak üzere yaklaşık 500 kişinin katılması bekleniyor.

Sigara ve obeziteyle mücadele anlatılacak

Toplantıda, Türkiye ve dünyadaki sağlık politikalarının masaya yatırılacağını belirten İzmir il Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, "Bu toplantıda Türkiye ve Avrupa'da görülen ortak sağlık sorunları da tarışılacak. Türkiye'nin sağlıkta büyük başarı elde ettiği sigara ve obezite ile mücadale konuları da gündeme gelecek. Bu çalışmalarımıza yurt dışından gelen misafirlerimize anlatacağız" dedi.

Tahaffuzhane tanıtılacak
Dünyada tescilli olarak 3 karantina adası bulunuyor. Bunlardan biri de İzmir'in Urla ilçesindeki ada. Urla Karantina adasında kolera, veba, tifo gibi salgın hastalıklardan ülkemizi korunmak amacıyla inşa edilen tarihi Tahaffuzhane'de tiyatral bir gösteri ile toplantıya katılacak yabancı konuklara tanıtılacak.

Toplantıya katılacak BIE üyesi ülkeler
Arnavutluk, Hollanda, Tacikistan, Estonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Sırbistan, Özbekistan, İzlanda, Avusturya, İngiltere, Almanya, Macaristan, Kırgızistan, Belçika, Malta, Kazakistan, Bulgaristan, Monako, Türkiye, Beyaz Rusya, Norveç, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, Danimarka, Polonya, Fransa, Portekiz, Finlandiya, İsrail, Litvanya, İtalya, Yunanistan, Ukrayna, İspanya, Slovenya, İsveç.
Diğer ülkeler:
Makedonya, Moldavya, İrlanda, Letonya, Lüksemburg.

"Stratejik etkisi olacak"
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çeşme'de bugün yapılacak Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi 63. Bölge Komitesi Toplantısı'nın Türkiye'nin ve bölgenin sağlığı ve İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için çok anlamlı ve değerli olduğunu belirtti. Müezzinoğlu, "Paradan çok, güçten çok herkes için sağlığı ön plana çıkardığımız için bu toplantının EXPO'yu kazanmamızda stratejik etkisi olacak" dedi. Çeşme'deki toplantıya gitmek için dün İzmir'e gelen Bakan Müezzinoğlu, Yeni Asır'ın sorularını yanıtladı. Müezzinoğlu, "Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Toplantısı'nın Türkiye'de ve İzmir'de yapılıyor olması çok önemli. Bir defa Türkiye'nin sağlıkta geldiği konumun dünyaya yansıtılması açısından çok önemli. Burada 4 gün süresince sağlığın 2000'li yıllara ait projeksiyonu yeniden değerlendirilecek. Türkiye bu anlamda geçtiğimiz 10 yılda sağlıkta yaptığı gelişmeler dolayısıyla son 2 yıldır dünyada örnek gösterilen ülke konumuna geldi. İnşallah önümüzdeki 10'lu yıllarda da farklı dinamiklere İzmir'de yapılacak bölge toplantısı yeni bakış açıları kazandıracak" diye konuştu.

Stratejik katkı
Toplantıya katılacak ülkelerin 27 Kasım'daki EXPO oylamasında oy kullanacağını hatırlatan Müezzinoğlu, "Oylama arifesinde böyle bir organizasyon İzmir EXPO için çok önemli ve anlamlı olacak. Çarşamba akşamı bu nedenle yemek vereceğiz. Bu yemek işi irdelemekte zemin olacak. 'Herkes için sağlık' konseptini seçen bir ülkeyiz. Dolayısıyla EXPO'da sağlığın işleniyor olması da ayrıca ülkelere mesaj verme, ülkelerin oy kullanma bakışlarına katkı sağlama anlamında da önemli bir başlık. Zamanlama da çok önemli. Katılacak ülkelerin büyük çoğunluğu oy kullanacak" dedi.
SİNAN DOĞAN

İzmir, EXPO adaylığını zirveyle güçlendirecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA