• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

EXPO'da adam adama markaj

EXPO'da adam adama markaj

08.10.2013, 00:00

EXPO 2020 adayı İzmir, 'Herkes İçin Sağlık Sempozyumu'na gelen 100'ün üzerinde delegeyi ablukaya aldı. Sağlık Bakanı, işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri delegelerle tek tek görüşmeler yaptı

SİNAN DOĞAN-KADİR KEMALOĞLU-FATİH ABACIOĞLU

EXPO 2020 için yarışan İzmir, 27 Kasım'da Paris'te yapılacak oylamaya 49 gün kala EXPO'da oy kullanacak delegeleri ağırlarken, ikna için adam adama markaj yöntemini uyguladı. Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BIE) üye 167 ülkeden 100'ün üzerinde delegenin ve 200'den fazla konuğun katıldığı 'Herkes İçin Sağlık Sempozyumu'nda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin küresel bir sağlık mücadelesi verdiğini belirterek, delegelerden İzmir'e destek istedi. Müezzinoğlu, "İzmir'i bölgesel bir sağlıklı yaşam merkezi yapacağız. EXPO 2020 için biz hazırız" dedi. Toplantıya katılan iş dünyası yöneticileri de delegeleri sıkı bir markaja aldı. Defne Samyeli'nin sunuculuğunu yaptığı Swissotel Büyük Efes'teki sempozyuma Afrika ülkelerinin delegelerinin katılımı yüksekti. Organizasyon daha çok Paris'teki oylamaya katılacak BIE üyesi 40 Afrika ülkesi düşünülerek hazırlandı. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İyi Niyet Elçisi, Afrika Birliği Barış Elçisi olan Grammy ödüllü müzisyen Angelique Kidjo delegelere hitap etti.

İkna turları sürüyor
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, delegelerle sempozyum dışında bire bir görüşerek İzmir'e oy vermeleri için ikna etmeye çalıştı. İzmir işdünyası da delegeleri yakın markaja aldı. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Afrikalı delegelerle kahve arasında ve yemek boyunca sohbet etti. Demirtaş, delegelere her fırsatta İzmir'i anlattı. Socar Türkiye CEO'su Kenan Yavuz da Kafkas ve Balkan ülkelerinin delegeleriyle konuştu. EXPO Yürütme Komitesi Üyesi Geza Dologh ise salonda ve salon dışında sürekli dolaşarak delegelerle sohbet etti. Dologh, Karayipler'deki küçük bir ada devleti olan Saint Kitts and Nevis delegesinin 9 aylık oğlunu kucağına alarak bol bol sevdi. EXPO Yürütme Komitesi Üyesi Mustafa Özkara, Asya ve Ortadoğu ülkelerinin delegelerine İzmir'i anlatırken, Güney Afrika İzmir Fahri Konsolosu Tamer Taşkın da Afrika ülkelerinin temsilcileriyle bir araya geldi. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, ESİD Başkanı Bülent Akgerman, EXPO Yürütme Komitesi Üyesi Mehmet Timuroğlu, EGİDF Başkanı Temel Aycan Şen, sempozyum boyunca delegeleri ikna etmek için çalıştı.

'Misyonumuz önemli'
Öğle yemeğinde ise Fransa'nın İzmir Konsolosu Zeliha Toprak, İTB Başkanı Işınsu Kestelli, İTO İş Kadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı Tokuş, delegelerle görüşmeler gerçekleştirdi. EXPO 2020 İzmir İşadamları Komitesi Başkanı da olan Socar Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, Azerbaycan, Gürcistan, Bosna Hersek ve Arnavutluk delegeleri ile görüştüklerini belirterek, bu ülkelerin EXPO'da İzmir'e oy vereceğini söyledi. Yavuz, "EXPO'yu kazanmak için önce inanmak, sonra çalışmak gerekiyor. İşi devlete, bürokrasiye bırakmayalım. İşadamları ve sivil toplum olarak daha etkin çalışalım" dedi.
'Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar-Herkes İçin Sağlık' temasıyla EXPO 2020'ye ev sahipliği yapmak için Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai, Rusya'nın Ekaterinburg ve Brezilya'nın Sao Paulo şehirleriyle yarışan İzmir, 'Herkes İçin Sağlık Sempozyumu'yla moral buldu. Son dönemde özellikle Dubai'nin karşı atağı nedeniyle bunalan İzmir, oylamaya 49 gün kala sağlık temasıyla delegeleri ikna etmek için çalıştı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Türkiye'nin sağlıkta küresel bir güç haline geldiğini ifade ettiği konuşma, delegeler tarafından ilgiyle dinlendi. Son yıllarda dünya genelinde ortaya çıkan sağlık riski nedeniyle herkes için sağlık, her yerde sağlık, tüm politikalarda sağlık diyerek, küresel bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Müezzinoğlu, "Türkiye bu alanda küresel sorunların çözümüne katkı sağlamaya ve uluslararası toplumla işbirliğine önem veriyor. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere sağlık alanında faaliyet gösteren birçok uluslararası kuruluşla işbirliğini destekliyoruz. 60'tan fazla ülkeyle sağlıkla ilgili anlaşma ve işbirliği yaptık. Birçok ülkeyle sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve başarılı uygulamaların paylaşılması noktasında işbirliğinde bulunuyoruz" dedi.
Müezzinoğlu, İzmir'in EXPO yarışını kazanması halinde ülkeler arasında fikir alışverişi açısından önemli bir platform olacağını belirtti. Kentin önümüzdeki 10 yılda özellikle sağlıkta önemli yatırımlara imza atacağını ifade eden Müezzinoğlu, İzmir'in sağlıkta antik döneme dayanan bir geçmişi olduğunu söyledi. İzmir'in 51 ülkenin katıldığı Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa Toplantısı'na ve Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Toplantısı'na ev sahipliği yaptığını hatırlatan Müezzinoğlu, "İzmir'in tarihi sorumluluğu günümüzde de sürdürüyor. Hükümetimiz İzmir'in bu misyonu sürdürmesi konusunda her türlü desteği sağlıyor. Devletimiz Türkiye 2023 vizyonu çerçevesinde İzmir'e önümüzdeki 10 yıl içinde önemli yatırımlar yapmayı planlıyor. Başta sağlık olmak üzere ulaşımdan eğitime spor tesislerden enerji altyapısına kadar farklı alanları kapsayan bu yatırımlarla İzmir'i bölgesel bir sağlıklı yaşam merkezi yapmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda İzmir'de 2016 da faaliyete geçmek üzere sağlık alanında ileri teknolojilerinin kullanıldığı 2 sağlık kampusü inşa edecek" diye konuştu.

Dünyaya sağlık desteği
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun da katıldığı ama konuşma yapmadığı toplantıda, İzmir Valisi ve EXPO Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Toprak, İzmir'de sağlığın Hipokrat ve Bergamalı Galenos'a kadar uzandığını söyledi. Toprak, "Biz daha sağlıklı bir dünyanın oluşumuna hizmet etmeyi vaat ediyoruz. Üç saatlik uçuş mesafesinde, üç farklı kıtada 48 ülkeye ve 1.5 milyar nüfusa erişim imkanı sunması, İzmir'i rakiplerinden farklı bir hedefe taşıyor. 50 milyar doları bulan yatırımın yapılacağı, 35 milyonun ziyaret edeceği EXPO'yu gerçekleştirmek en büyük hedefimiz" dedi.
BIE Koordinatörü Dimitri Kerzentzes de delegelere seslenerek, "Sağlık teması uluslararası toplantı olan EXPO için çok önemli. Kızılhaç ve Kızılay için iyi bir fırsat olacaktır. Sağlık teması işbirliği için çok önemli itici güçtür. İzmir'in sağlık konusunda uzun geçmişi olan bir kent ve eğitim standardı yüksek. İşgücü eğitimli. Türkiye giderek stratejik bir ülke haline gelmektedir. Türkiye, batı dünyası ve İslami kültürler arasında köprü oluşturuyor" dedi.

SALONDAN AFRİKA EZGİLERİ YÜKSELDİ
UNICEF İyi Niyet Elçisi, Afrika Birliği Barış Elçisi müzisyen Angelique Kidjo, İzmir'in sağlığın merkezi olması gerektiğini söyledi. Kidjo, "Kaynaklarımızı bilgimizi paylaşırsak herkese yardım edebiliriz. En önemli şey sağlıktır. Sağlık hizmetleri yaşam kurtarıcıdır. İzmir sağlığın merkezi olsun, her şey söze kalmasın. İhtiyacı olan insanlara yardım etmemiz gerekiyor. İnsanların gururunu korumalıyız. Yaptığınız her şeyin insani bir yüzü olması gerekiyor. Artık sadece konuşmayalım, eyleme geçelim. Kidjo, "Kıtamdaki insanlara ve sizlere hediyemdir" diyerek ülkesi Benin'den bir şarkı söyledi ve salondan alkış topladı.


EXPO'da adam adama markaj haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA