• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İran'la ilk anlaşma

Protokole göre İzmir'e gelecek İranlı öğrenciler üniversitenin sağladığı akademisyenlerden 15 gün boyunca eğitim alacak. Proje sayesinde İran ile ticari ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleniyor

İran'la ilk anlaşma

16.08.2015, 00:00

Dünyanın önde gelen ülkeleri, İran'a uygulanan ekonomik ambargonun kaldırılması yönünde çalışmaları yürütürken Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) ile Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu, İran ile ilişkilerin önünü açacak ilk çalışmayı başlattı. Geçtiğimiz ay İzmir'de tekstil sektörünün seçkin temsilcilerine bir dizi ziyarette bulunan ve fikir alışverişi yapan İranlı heyet, EGSD merkezinde düzenlenen törenle Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile eğitim protokolü imzaladı.
EGSD Merkezi'nde düzenlenen törene, EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Arzu Marmaralı, İran Hazır Giyim İmalatçıları Merkezi Başkanı Majid Haj Mohammadi, Yardımcısı Shahnaz Manavi, Mali İşler Sorumlusu Hadi Manavi, İran Cumhurbaşkanlığı Sosyal ve Kültürel İşler Dairesi temsilcisi Majid Hallajzadeh ile eğitimciler katıldı.

1 yıllık süreyi kapsıyor
EGSD koordinatörlüğünde Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile İranlı giyim sanayicileri arasında imzalanan Hazır Giyim İmalat Teknikleri Eğitimi protokolünün bir yıllık süreyi kapsadığı kaydedildi. Protokole göre 15'er kişilik gruplar halinde İzmir'e gelecek olan İranlı öğrenciler tasarım, kalıp, dikim ve süsleme konularında üniversitenin sağladığı akademisyenlerden 15 gün boyunca eğitim görecek.

Giderleri İran karşılayacak
Anlaşmayla birlikte Türkiye ile İran arasındaki sosyo-ekonomik ilişkilerin başlatıldığını ifade eden EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, "EGSD olarak ticari ilişkileri geliştirmek için son 4-5 yıldır İranlı giyim sanayicileriyle görüşmeler halindeyiz. Her görüşmemizde onlara hazır giyim potansiyelimizi tanıttık. İzmir'e son gelişlerinde ise eğitimle ilgili işbirliği yapılıp yapılamayacağı konuştuk. Konuyu, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu taşıdık. Sonuç olarak koşullar olgunlaşarak İran'da giyim sanayisinde çalışan personele eğitim verebileceğimiz konusunda anlaştık. Eğitim giderlerinin tümü İranlılar tarafından karşılanacak" dedi.

'Ticaret ve barış için önemli adım'
Anlaşmanın Türk sanayicileri açısından hiçbir sıkıntı yaratmayacağının altını çizen Özden, "Gerçekleştireceğimiz bu etkinlikle iki ülke arasındaki ilişkileri çok daha samimi ve derin noktalara taşıyabileceğiz. Ticarette ilişkiler her zaman her şeyin önündedir. Attığımız bu adımın her iki tarafın ticareti ve barışı için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu protokolün yeni projeleri de getireceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Tahran Confair'de Türkiye damgası

İran'da düzenlenen en büyük ve önemli fuarlardan biri olan Tahran Confair 2015 Yapı ve Yapı Malzemeleri Fuarı'na Türkiye damgasını vurdu. Türkiye'nin 53 firmayla en büyük uluslararası katılımcı ülke olduğu fuarı ziyaret eden Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ve Türk Heyeti, Türkiye'den fuara katılan 53 firmanın stantlarını ziyaret etti. Heyete, Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Rıza Eser, Başkan Yardımcısı Osman Aksoy ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu'nun yanı sıra Vestel Dış Ticaret AŞ, Gübretaş, STFA İnşaat, Yüksel İnşaat, Eser Taahhüt, Cengiz İnşaat, Kalyon İnşaat firmaları yetkilileri ve Ekonomi Bakanlığı bürokratları katıldı.

İran'la ilk anlaşma haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA