• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Denizli “kekik balı” için destek istiyor

Denizli “kekik balı” için destek istiyor

30.03.2016, 00:00

Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çomak, Türkiye kekik üretiminin yüzde 98'ini karşılayan kentte, kekik balı üretiminin yıllık 200 ton civarında olduğunu söyledi. Başkan Çomak, sağlık için çok önemli olan kekik balının üretiminin en az 500 ton olması gerektiğini belirtti. Başkan Çomak, "Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Merkezi'nde kilogramı 5 liradan satılan kekik balının daha çok üretilmesi ve pazar payının artması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan destek isteyeceğiz" dedi.

Hedef 500 ton

Denizli'de yaklaşık 90 bin dekar alanda kekik üretimi yapıldığını hatırlatan Çomak, "Baharat ve ilaç sanayinde yoğun olarak kullanılan kekiğin içinde insan sağlığına çok faydalı besin maddeleri var. Ancak ürettiğimiz balda kekik yağının ana maddesi 'Thmol' olduğu için hafif koku oluyor. Bu yüzden de şifalı balın kilogramını 5 liradan satıyoruz. Kekiğin başkenti Denizli'de yıllık kekik balı üretimimizin en az 500 ton olmasını istiyoruz.
Kekik balının içindeki faydalı besin maddelerinin araştırılması kamuoyuyla paylaşılması ve kekik balıyla pazarının artırılması için bakanlıktan destek isteyeceğiz" dedi.

HASAN DURNA

Denizli “kekik balı” için destek istiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA