ZAMLANIYOR...

Giriş Tarihi:11.01.2017, 11:43 Güncelleme Tarihi:12.01.2017, 10:25

İzmir Pide Gevrek İmalatçıları Odası gevrek, boyoz ve kumru için zam teklifi verdi. Zam için valilik onayı beklenirken, Oda Başkanı Mehmet Şükrü Erişen, 2 buçuk yıldır ilk kez zam teklifi verdiklerini belirtti.

İzmir'le özdeşleşen ve İzmirliler'in her gün kahvaltıda olmazsa olmazı gevrek, boyoz ve kumruya zam kapıda. İzmir Pide Gevrek İmalatçıları Odası artan maliyetleri gerekçe göstererek İzmir Valiliği'ne yüzde 25 fiyat artışI teklifi sundu. Zam talebiyle ilgili konuşan İzmir Pide Gevrek İmalatçıları Odası Başkanı Mehmet Şükrü Erişen, esnafın zor durumda olduğunu belirterek, "Hepimiz piyasalardayız şartları görüyoruz. Her gün devletin zamlarını görüyoruz. Su ve elektrik zamlanıyor. Dövizden kaynaklanan ciddi artışlar var. Esnaf zor şartlar yaşıyor. Az kazanmayı bırak hiç kazanmıyoruz. Bazı durumlarda da kendimiz takviye ediyoruz" dedi.

İzmirli unlu mamul üreticilerinin zam meraklısı olmadığını belirten Erişen, "Talebimiz, elektrik, su, kira, un, pekmez, yağ, susam gibi giderlerde oldukça artış olmasından kaynaklanıyor. Piyasa şartları ortada. Vatandaş zamma tepki gösteriyor, satışlarımız düşüyor. Zam yapmak istemiyoruz ancak bir yerde de mecbur kalıyoruz" diye konuştu.

Yaklaşık 2 buçuk yıldır zam yapmadıklarını belirten Erişen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gevrek, boyoz ve kumru için yüzde 25'lik zam teklifimiz var. Tabii ki bizim istememiz yetmiyor. Valimiz uygun gördüğü takdirde yapacağız. Vatandaşın sağduyulu olmasını bekliyoruz. Bir un çuvalına iki sene içinde 40 lira zam geldi. Mal sahibi yüzde 10'u beğenmiyor. İki senedir üst üste kiralara yüzde 20 zam oldu. İşçi maliyeti yüksek. Eskisi gibi kalifiye eleman yetişmiyor. Kalifiye elemanın da ücreti yüksek oluyor. Bu fiyatlarla üretici şuan para kazanmıyor. Tezgahta satana yüzde 20- 25 civarında bir kar oranı bırakılıyor. O da gününü idame ettiriyor."

ZAM GELİRSE GEVREK, BOYOZ VE POĞAÇA 1 LİRA 25 KURUŞ OLACAK

Şuan 90 gramlık gevrek 1 lira, 60 gramlık boyoz ve poğaça 1 lira, 90 gramlık kumru ise 2 lira fiyatla satılıyor. İzmir Pide Gevrek İmalatçıları Odası'nın verdiği yüzde 25'lik fiyat artışı teklifi valilik tarafından kabul edilirse, gevrek, boyoz ve poğaça 1 lira 25 kuruş, kumru ise 2 buçuk liradan satışa sunulacak.

kalan karakter 1000

Bertan Bertan

Ya bu gidin kardeşim 1.25 SE gevrek boyozmu olur. Hakkı en fazla 75 kuruş şuan

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.01.2017 00:14
DEDE DEDE

SANKİ DIŞARIDAN İTHAL EDİLİP GETİRİLİYOR SOFRALARA AMA İŞTE FIRSATÇILKI HAZIR MİLLETİ KAFASI BULANIKKEN BULDULAR ZAM İSTİYORLAR YAZIKLAR OLSUN.HARAM ZIKKIM OLSUN

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.01.2017 22:48
idogrucubaşı idogrucubaşı

vatandaşdan anlayış bekliyorlarmış onu geçin bu ülkede herkes ürettiğine sattığına kafasına göre zam yapmak isterse bu olmaz memura emekliye yılda yapılan zam yüzde üç sayın oda başkanı yüzde yirmibeş istiyormuş az istiyor yüzde yüz zam yapın halkta akıllı olsun almasın almayınca kime satacaksınız o ürünleri adam toptan on liraya en ucuz peyniri alıyor incecik bir dilimi bir liraya simit parasına satıyor peynirin kilosunu halka nredeyse yüz liraya satıyor dur diyen yok sayın oda başkanı bu haksızlıklarıda görsün bu konudada bir iki cümle söylesin isterdik kısaca halkın bu ülkede sahibi yok herkes zammı son tüketici halka yansıtıyor almayız olur biter simit yemez isek ölmeyiz herhalde ama haksız çok para kazanan varsa şahit bunlarda iflas etmiş hizaya gelmiş olur avrupada bu işler böyle oluyor insanlar akıllı tepkisiini almayıp koyuyor ve firmalar hizaya geliyor akıllı millet olursak kimse aşırı zam yapamaz yapsada malı satamaz mecburkalır

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.01.2017 21:01
DENİZ DENİZERİ DENİZ DENİZERİ

90 gram gevrek 90 kuruştur satan lütfedip 10 krş vermiyor 10 gevrekte 1 lira haksız kazanç elde ediyor bazı yerlerde gev.50 krş boyoz 50 krş poğaça.satanlar varken nasıl vatandaş sağ duyulu olacak.kumrunun kalitesi nedir herkes kafasına göre reynir koyuyor bir kalitesi yok kaç gram olması lazım.domates kaç parça olacak bir biberi 3 e böl 3 kumruya koy.kumru sade kaç krş a mal oluyor ki vatandaştan sağduyu bekliyorsunuz her gevrek imalatçısının lezzeti ayrı susamı ayrı gramajı ayrı.korsan üret aynı paraya sat kaç korsan fırın var denetliyorlarmı ondan sonra zamdan bahsediyorlar.valilik sınıflandırmayı iyi yapsınki halkı kazıklamasınlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 11.01.2017 12:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.