Borç yapılandırmada vatandaşa ikinci şans

Giriş Tarihi:19.05.2017, 23:10 Güncelleme Tarihi:19.05.2017, 23:10
Meclis’te kabul edilen yasadan yararlanmak isteyenlerin 30 Haziran günü sonuna kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Gümrük ve Maliye Bakanlıklarına, il özel idarelerine ve belediyelere ilk taksit 31 Temmuz, SGK’ya ilk taksit 31 Ağustos’a kadar ödenecek

Daha önceki borç yapılandırma fırsatını kaçıran vatandaşlara ikinci bir şans öngören Bazı Alacakları Yeniden Yapılandıran Yasa Teklifi Meclis Genel Kurulu'nda önceki gece kabul edildi. Yasayla 31 Mart 2017 dikkate alınarak, belirlenen vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar yapılandırma kapsamına alınıyor.

30 HAZİRAN'A KADAR SÜRE

Ayrıca Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında takip ve tahsil edilen bazı alacaklar ile belediyelerin su, atık su ve katı atık gibi alacakları da yapılandırma kapsamında bulunuyor. Yasa önceki yapılandırma yasasından yararlanan ve borç ödemeleri devam edenlerin ise kapsamdışı tutulmasını öngörüyor. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin 30 Haziran 2017 günü sonuna kadar başvuruda bulunmaları gerekecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere ilk taksit 31 Temmuz, SGK'ya ilk taksit 31 Ağustos'a kadar ödenecek. Yeniden yapılandırılan borçlar bu tarihleri takip eden 2'şer aylık dönemler halinde azami 18, il özel idareleri ve spor kulüplerinin borçları ise 2'şer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilecek.

MADENCİLERE İMKAN

Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar üzerinden ayrıca yüzde 50 indirim yapılacak.Maden bölgesinde belirlenen alandaki ruhsatların tüzel kişiliğe haiz bir şirkette birleştirilmesi için mevcut ruhsat sahiplerine imkan tanınıyor.
Ruhsatların birleştirilmesi, belirlenen alandaki toplam rezervin en az yarısına tekabül eden ruhsat sahiplerinin talebi halinde gerçekleştirilecek.
Şehrin içinde kalan kum, çakıl ve kırma taş ocaklarının faaliyetlerine, şehirleşme ve çevreye olan etkileri de dikkate alınarak Valilik görüşü ile Bakanlık tarafından kısıtlama getirilebilecek. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından buluculuk hakkı kazanılan maden ruhsat sahaları, bedeli karşılığında ihtisaslaşmış devlet kuruluşları ile bunların bağlı ortaklıklarına bakan onayıyla devredilebilecek.

EMLAK BANKASI FAALİYETTE

Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi, bankacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere tasfiye halinden çıkarılacak. Tasfiyeden çıkan Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketinin yeni esas sözleşmesi Genel Kurulca kabul edilinceye kadar, Tasfiye Kurulunun ilgili mevzuattan ve esas sözleşmeden kaynaklanan tüm yetki ve sorumlulukları ile bankanın tüm iş ve işlemlerinde yetki ve sorumluluk Yönetim Kuruluna geçecek. Banka, faaliyet izni alıncaya kadar, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte kullandığı adreste faaliyetlerini sürdürecek.

ZAMANINDA ÖDEYENE AVANTAJ SAĞLANIYOR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, teklifin kabulünün ardından yaptığı konuşmada, "Yeniden yapılandırmalar vatandaşımızın işini kolaylaştırmak için getirdiğimiz kanunlardır. Vatandaşımızın bir taraftan bu vergileri ödemesini sağlamak öbür taraftan da toplanamayan vergiler veya sigorta primleri sebebiyle bir ek gelir elde etmek için yapılıyor. Bunların ekonominin iyi olmadığının göstergesi olduğu kanaatine ben katılmıyorum.
Bunu dengede tutmak lazım. Vergisini zamanında ödeyen vatandaşa avantaj getirmek gerekiyor. Bugün yaptığımız kanunda da aslında bunlar geliyor" diye konuştu

EVRİN GÜVENDİK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.