İstihdamda 2 önemli adım

Giriş Tarihi:19.05.2017, 23:10 Güncelleme Tarihi:19.05.2017, 23:10

Hükümet, istihdam ve yeni iş fırsatları için bütün olanakları seferber ederken, 35 yaş üstü işsizlere istihdamda öncelik verilecek, emeklilere de girişimcilik desteği sağlanacak. Kamuda yol bakımı, ağaç dikimi, okul temizliği gibi toplum yararına işlerde çalıştırılan dezavantajlı kesimler özel sektöre de yönlendirilecek.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, toplum yararına işlerde 35 yaş üstü başvuranlara öncelik verdiklerini belirterek, "Bu yaş grubunun programdan yararlanmalarını kolaylaştırıyoruz. Girişimcilik eğitim programlarına emekliler dahil kuruma kayıtlı herkes katılıyor" dedi.
İstihdam seferberliği kapsamında yılın ilk 4 ayında 1 milyona yakın istihdam yaratılırken, bir yıldan fazla işsiz kalan, 35 yaş üstü işsizlere istihdam yaratan patronlara özel teşvikler verilecek. Bu gruptan işe eleman alan işletmelerin vergi, prim yükü aşağı çekilecek. Özel sektörün geçici olarak işe aldığı gruplara haftada en az 1 gün iş başı eğitimi, meslek kursu verilecek.

MİLYONA ULAŞTI

Toplum yararına işler ve aktif işgücü programlarından yararlananların sayısı 3 milyona ulaştı. Toplum yararına düzenlenen 20 bin aşkın programdan yararlananların sayısı 1 milyona yaklaştı.

EMEKLİLERE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

Milyonlarca gence iş kapısı açan İŞKUR, emekli olduktan sonra iş kurmak isteyenlere de girişimcilik desteği veriyor. Bakan Müezzinoğılu, emeklilerin de girişimcilik eğitim programlarına katıldığını belirterek, "İŞKUR tarafından istihdamın korunması, artırılması, mesleki niteliklerin geliştirilmesi için bütün olanaklar sunuluyor. Toplum yararına programların katılımcılarının belirlenmesinde 35 yaş üstü başvuranlara öncelik veriliyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.