Hiç Şakamız Yok Güzelyurt'ta Gidiyoruz

Giriş Tarihi:12.08.2017, 18:44 Güncelleme Tarihi:12.08.2017, 20:51
Enerji Bakanı Berat Albayrak, Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Yeni sismik için Güzelyurt’a gidiyoruz. Bayrağımızı kendi sularımızda dalgalandırmamız lazım” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çanakkale'de Türkiye'nin gelecek stratejisi ve çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Enerji çeşitliliğine vurgu yapan Albayrak, "Enerji, bir kaynaktan olmamalı. Doğalgaz, yerli kömür, güneş enerjisi de olacak. İdeal hedefimiz hepsinden dengeli mükemmel bir oran yakalamak için bunun alt yapısını hazırlamak" açıklamasına bulundu.

İLK SONDAJ BİTECEK

Albayrak, BOTAŞ ve TPAO olarak çok önemli adımlar attıklarını ve ilerleyen dönemde atmaya devam edeceklerini dile getirdi. Bu adımların oturarak olmayacağına dikkati çeken Albayrak, "Sahaya çıkacağız, denize, denizin üstüne çıkacağız, arayacağız, bakacağız, sondaj yapacağız, sismik yapacağız. Kendi yerli personellerimiz ve mühendislerimizle daha aktif rol üstleneceğiz" dedi. Sondaj konusunda ilk etapta hem Akdeniz hem de Karadeniz'de çalışma yürüttüklerini anlatan Albayrak, "Şu anda Oruç Reis Karadeniz'de, Barbaros Hayrettin Akdeniz dolaylarında iki sismiği bitirdi ve şimdi yeni sismik için Güzelyurt'a gidiyor. Şakamız yok. Yıl sonuna doğru gelen, aldığımız sondaj gemimiz ile bu yıl ilk normal sığ sondajı bitirmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl itibarıyla da ilk derin sondajla artık Türkiye'nin kendi arama gemileri ile Akdeniz'de biraz daha bayrağımızı kendi sularımızda dalgalandırmamız lazım" diye konuştu.

YERLİ VE MİLLİ VURGUSU

Dünyada bu yüzyılda petrol hegemonyasının yerini doğalgaza bırakacağı yönünde yoğun bir algı olduğunu ifade eden Albayrak, "Türkiye'nin çok büyük avantajları var. Önümüzdeki birkaç yıl doğalgaz arzı Avusturalya ve Amerika 50 ila 60 milyar metreküpten başlıyor, 100-150 milyar metreküpe kadar. Yerli kömür ve yerli santral konsepti çok önemli. Türkiye 15 milyon ton kömür rezervine sahip. Önümüzdeki 5-10 yıl içinde bu oran daha da artacak. 2002 yılında yılda 30 bin metre civarı sondaj yapan bir MTA vardı, AK Parti iktidarı döneminde bu oran 300 bin metrelere çıktı. Son bulduğumuz keşif ve rezervlerle 2, 2 bin 500, 3 bin, 3 bin 500, 4 bin kalori kömürlerimiz var. Trakya'da 2 milyar ton kömür rezervi var. MTA'nin yeni hedefi 1 milyon metre sondaj. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması noktasında da yerli kaynakların artması noktasında önemli adımlar attık, atıyoruz" diye konuştu.

KÖMÜRDE YENİ SİSTEM

Albayrak, "Yerli kömürde ithal kömüre kıyasla yerli kömürün öne çıkarılması ile bu dediğimiz yeni teknolojilerle birlikte çok ciddi bir hamle yapacağız.
Bu teknolojide daha az su kullanımı var. Kül taşıma sistemi kapalı devre. 1.2 milyar metreküp doğalgaza eş değer bir üretimden bahsediyoruz. Bunun da ekonomik karşılığı asgari 300-400 milyon dolarlık bir yıllık tasarruf demek" açıklamasında bulundu. 2019 yılına kadar eski santrallerin tamamını en son çevre kriterlerine göre filtreleme sistemlerinin tamamını bitireceklerini de kaydeden Enerji Bakanı, "2019 yılına kadar eski santrallerin filtreleme sistemlerinin tamamını bitireceğiz. Eskiler yenilere uyumlu olmak zorunda dedik. Tüm firmalar ile konuştuk. Bitiremezlerse külahları değiştireceğiz. O santraller ile yolumuzu ayıracağız" dedi.

50 MİLYON KİŞİYE DOĞALGAZ

Önümüzdeki 2 yıl içinde 200'den fazla ilçeye yeni doğalgaz getireceklerini söyleyen Albayrak, "Çok büyük bir nüfusa ulaştıracağız inşallah 50 milyon olacak. Türkiye, enerjide dışa bağımlı. Bunu hem yerlileştireceğiz, hem de çevresel faktörlere uyduracağız. Yerli ekonomiye, istihdama katkı noktasında bakacağız. Enerji bakanlığı olarak çok net bu dönüşümü başlattık. Bütün planlamaları yaptık uyguluyoruz" dedi. Türkiye'nin gelecek 30 ve 50 yılın enerji politikası planlamalarını netleştirdiklerini belirten Albayrak, "Artık uyguluyoruz. Hedefleri koyduk. Bu yol güzergahı, tüm paydaşlarla omuz omuza verdiğimiz çerçevede. En önemli paydaş olan vatandaşın ve milletimizin kazanacağı bu süreç daha da iyiye gidecek" diye konuştu.

YENİ MADEN MODEL STRATEJİSİ

Berat Albayrak, "Yeni maden model stratejisi noktasında eylül sonuna kadar yönetmelik ve süreç tamamlanacak. İnşallah bu yıl bitmeden önce ilk maden modelimiz ile ilgili de adımları atacağız. Sadece bölgeye yerli üretimi ve istihdamı değil katma değerli ürüne dönüşmesi için gereken modele ile birlikte özellikle madencilikle ilgili ithalata bağımlı olduğumuz alanlarda da dönüşümlü entegre bir üretim stratejisini de inşallah ortaya koyacağız" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.