‘Öğrenci evi’ uyarısı

Giriş Tarihi:12.08.2017, 23:18 Güncelleme Tarihi:12.08.2017, 23:18

LYS'nin açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin kiralık ev bulma yarışı da konut sektörünü hareketlendirdi. Evini özel öğrenci yurdu gibi işletmelere kiraya verecek ev sahiplerinin ise dikkat etmesi gereken hususlar var. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan "Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği" kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde yeni dönem başlıyor. Yeni yönetmeliğe göre, öğrencilere konaklama adına hizmet verecek işletmelerin yanı sıra bu işletmelere evini kiraya veren ev sahiplerinin de izin alması gerekiyor.

SON GÜN 30 EYLÜL

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelikle ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve orta öğretim kurumları ile yüksek öğrenime devam eden öğrencilere barınma hizmeti sunmak amacıyla açılan ve işletilen yurt, pansiyon, apart, stüdyo dairelerin yanı sıra apartman daireleri, ruhsatsız ve izinsiz kiralanamayacak. İzin ve ruhsatlar ise Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınacak. Öğrenci barındırma hizmetini ilk defa verecek yerlerin 30 Eylül'e kadar il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ruhsat ve izin almaları gerekiyor. Bu kanun ve yönetmeliklere uymayanlar yıl içindeki kontrollerde tespit edilip kapatılacak. Dolayısıyla öğrenciler de mağdur olacak. Yetkililer, öğrencilere ve velilere de ruhsatlı konaklama alanlarının tercih edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.