• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'ndan kararı

Merkez Bankası'ndan faiz kararı

12.06.2019, 14:10 Güncelleme Tarihi: 12.06.2019,14:11

yılın dördüncü toplantısını gerçekleştirdi. beklendiği gibi politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu. Merkez Bankası, 2018'deki toplantısından bu yana faizde değişikliğe gitmedi. , dolar ve bankaların kredi oranları üzerinde büyük bir etkisi bulunan Merkez Bankası faiz kararı öncesi piyasalarda nefesler tutulmuştu. Merkez Bankası Başkanı liderliği ile gerçekleştirilecek olan toplantıda kredi çekmek isteyen kişilerin büyük bir merakla beklediği karar açıklanacak. Merkez Bankası faiz kararı her zaman olduğu gibi saatler tam 14:00 olduğu anda yayımladı. Ardından Murat Çetinkaya kameralar karşısına geçerek beklenen açıklama metnini okuyacak ve Merkezin faiz kararı hakkında soruları yanıtlayacak.

Merkez Bankası yılın dördüncü Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Banka beklendiği gibi politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu.

Merkez Bankası, 14 Eylül 2018'deki toplantısından bu yana faizde değişikliğe gitmedi.

"DENGELENME EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR"
Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

SIKI PARASAL DURUŞ KORUNACAK
İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

BÜTÜN ARAÇLAR KULLANILMAYA DEVAM EDECEK
Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Merkez Bankası'ndan faiz kararı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN