• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ÖLÜM RAYLARI

ÖLÜM RAYLARI

09.03.2012, 19:36 Güncelleme Tarihi: 10.03.2012,12:33

Denizli-İzmir seferini yapan tren, İncirliova'da, 3 yaşındaki Şenol İdi'nin ölümüne neden oldu. Çocuğun yakınları makiniste saldırdı


KAZIM YÖRÜKCE- İHSAN KARATAŞ (AYDIN)

Aydın'da etrafında hiçbir güvenlik önlemi bulunmayan tren yolu üç ay içinde üçüncü çocuğa mezar oldu. Ot toplamaya gelen ailenin 3 yaşındaki torunları Şenol İdi, raylarda oynarken Denizli-İzmir seferini yapan trenin altında kaldı.
Makinist S.Ö. idaresindeki 32354 sefer sayılı yolcu treni, dün sabah 08.00 sıralarında Aydın Garı'ndan hareket etti. Tren yaklaşık 10 dakika sonra İncirliova'ya bağlı Kazakkahve mevkiine ulaştı. Hemzemin geçidi 100 metre aştıktan sonra acı fren yapan tren, dedesi ve ninesi ile ot toplamaya gelen Şenol İdi'ye çarptı. Çarpmanın etkisiyle trenin altına giren çocuk, 20 metre sürüklenip can verdi. Sezgin Üşüntü ve Ayşe Üşüntü, ot toplamaya getirdikleri torunlarının trenin altında kaldığını görünce sinir krizi geçirdi.

"50 KURUŞ İÇİN"

Acı haberi alıp demiryoluna gelen anne Kezban İdi ve akrabaları ise trenin makinistine saldırdı. Jandarma ekipleri etrafta geniş güvenlik önlemleri alırken makinist S.Ö. gözaltına alındı. Kazanın ardından bekletilen trendeki yolcular ise servis otobüsüyle İzmir'e yollandı.
Acılı anne Kezban İdi, kocasının cezaevinde olması nedeniyle ot satarak geçimlerini sağladıklarını belirterek, "Kocam cezaevinde olduğundan paramız yok. 50 kuruşa pazarda ot satarak ekmek paramızı çıkartıyorduk. Oğlumu dedesiyle birlikte ot toplamaya gönderdim. Göndermez olaydım" diye feryad etti.
Trenin çok hızlı geldiğini öne süren dede Sezgin Üşüntü ise "Treni görünce durması için işaret ettim. Ancak duramadı. Rayların kenarına neden tel örgü çekmiyorlar. Bu ihmal değil mi. Benim torunumun ne günahı vardı" diye tepkisini dile getirdi.

3 ayda 3 çocuk can verdi

Şenol İdi, Aydın'da son 3 ay içinde tren kazalarında hayatını kaybeden üçüncü çocuk oldu. İlk olarak Germencik ilçesinin Neşetiye köyünde hemzemin geçitten karşıya geçmek isteyen 15 yaşındaki Emrah Taşdemir trenin altında feci şekilde can vermişti. Olay sonrasında Emrah'ın yakınları trenin camlarını kırarak tepki göstermiş, yaşanan arbedede makinist Musa Kuş bıçakla ağır yaralamıştı.
İkinci tren faciası ise 22 Şubat 2012 tarihinde Aydın'ın Kuyucak ilçesinde yaşanmıştı. 2 yaşındaki Erdem Sert, evlerinin 15 metre yakınından geçen ve etrafında herhangi bir koruma duvarı bulunmayan demiryolunda oynarken trenin çarpması sonucu can vermişti. Erdem'in babası Yılmaz Sert, uzun süredir demiryolunun etrafına korkuluk yapılmasını istediklerini dile getirmişti.

'Çocuklara sahip çıkın'
TCDD'nin 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, "Tren durduk yere kimseye çarpmaz. Trenin şahsa ya da araca çarpması için raydan çıkması lazım. Tren kendi yolunda giden bir ulaşım aracıdır. Demiryollarında gezmek kesinlikle yasaktır. Ancak çarpık yapılaşma nedeniyle demiryollarının hemen kenarlarına evler inşa edilmiş. Hemzemin geçitler başta olmak üzere demiryollarına yakın yerlerde ailelerin çocuklarına dikkat etmesi gerekiyor" diye konuştu.


ÖLÜM RAYLARI haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN