Dersimiz: Bonzai

Giriş Tarihi:12.09.2017, 23:20 Güncelleme Tarihi:12.09.2017, 23:20
Türkiye’de okul öncesi, ilkokul 1, ortaokul 5 ve lise 9. sınıfal r için eğitim öğretim yılının başladığı günde İstanbul’da yine ibretlik görüntüler ortaya çıktı. Bir AVM’nin önünde gündüz vakti bonzai kullanarak kendini kaybeden bir genç, çevredekilerin şaşkın bakışları arasında saatlerce kendine gelmeye çalıştı

Öğrenciler için uyum haftasının başladığı günde, 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala uyuşturucu batağındaki gençlerin ibretlik görüntülerine İstanbul'da bir yenisi daha eklendi. Şişli Mecidiyeköy'de bir alışveriş merkezi önünde "bonzai" diye tabir edilen sentetik uyuşturucu maddenin etkisindeki gencin içler acısı hali yürekleri sızlattı. Ayakta adeta "zombi" gibi dolaşan genci, vatandaşlar başından aşağıya su dökerek ayıltmaya çalıştı.

GENÇLER YARDIM ETTİ

İstanbul'da uyuşturucu madde kullanılması sonucu kentin dört bir yanında yaşanan bonzai olaylarının adresi bu kez şehrin en işlek ilçesi olan Şişli Mecidiyeköy oldu. Neredeyse her gün yaşanan bonzai olaylarına bir yenisi daha eklendi. Bonzai diye tabir edilen sentetik uyuşturucu maddenin etkisindeki erkek bir şahıs, alışveriş merkezinin ortasında kendinden geçti. Yürümekte zorlanan genci vatandaşlar çimenlik alana oturttu ancak o tekrar kalkmaya çalıştı.

BİR TÜRLÜ AYILAMADI

İçler acısı hali yürekleri burkan genci vatandaşlar başına su sökerek ayıltmaya çalıştı. Bazı vatandaşlar da onu görüntüleyerek, uyuşturucu madde bağımlılarının halini gözler önüne serdi. Anne-babalarıyla yolda yürüyen çocuklar duruma anlam veremezken, çevredekilerin uzun süren ayıltma çabaları da sonuçsuz kaldı. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, "Gençler 3-5 lira verip bu illeti kullanıyor. Şimdi okullar da açıldı. Çocuklarımızı sokağa ve bakkala bile yollayamazken, nasıl gönül rahatlığıyla okula yollayacağız? Önlemlerin artırılması lazım. Bu manzarayla her sokakta karşılaşıyoruz" diye konuştular.

'Ölü adam gibidir konuşamaz'

Gencin içler acısı halini gören ve fotoğrafını çeken Onur Çapkın, "5 lira veriyorlar, kendilerini zehirliyorlar. Kısacası kendilerini ölüme sürüklüyorlar, bitiriyorlar. Şimdi yanına gitsek hiçbir şey yapamayız. Müdahale etseniz bile size karşılık vermez. Çünkü o ölü adam gibidir, konuşamaz.
Her yerde, her köşe başında bu şekilde duranlar var. Oturduğum yerde on adımda bir görüyorum. Bayılanlara bağırıyorum, uyanmıyor" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.