• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

500 milyonluk tarihi Bataklık Operasyonu

, Cumhuriyet tarihinin en büyük narkotik operasyonunda 70 milyon liraya el konulduğunu ve bu miktarın tüm süreçleriyle 500 milyonu aşacağını söyledi. Baskında , Çetin Gören ve Halil Arslantaş’ın aralarında bulunduğu 67 kişi yakalandı.

500 milyonluk tarihi Bataklık Operasyonu
Giriş Tarihi: 1.7.2020

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye dahil 9 ülkede gerçekleştirilen ve 'Bataklık' adı verilen Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu ve suç gelirleri operasyonunda 67 kişinin gözaltına alındığını açıklayarak, "Şu ana kadar nakdi olarak 70 milyon liraya el konuldu. Tüm süreçleriyle beraber 500 milyonun üzerine çıkabilecek bir nakdi ve suç gelirleri toplamı söz konusu" dedi. Gözaltına alınan kişiler arasında, örgütün 2 lideri Nejat Daş ve Çetin Gören'in de olduğu öğrenildi.

BİR YILDIR TAKİP SÜRÜYOR
Bakan Soylu, dün sabah Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanlığı önünde basın toplantısı düzenledi. Soylu, saat 04.30 itibariyle Cumhuriyet tarihinin en önemli narkotik operasyonlarından birinin başlatıldığını aktararak, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 1 yıldır takibindeki şebekeye operasyon gerçekleştirildi. Adı 'Bataklık' olan operasyonun amacı, uyuşturucu ve uyuşturucuya bağlı suç gelirleriyle mücadele etmek. Adalet Bakanlığı'mız, savcılıklarımız, mahkemelerimiz, emniyet ve jandarma birimlerimiz top yekun büyük bir mücadele vermektedir" dedi.

67 HEDEF GÖZALTINA ALINDI
Soylu, operasyonun Brezilya, Hollanda, İspanya dahil 9 ülke ve Türkiye'de de 11 ilde gerçekleştirildiğini belirterek, "Yaklaşık 94 hedefi vardı, şu ana kadar 67 hedef gözaltına alındı. Bu operasyon hem suç gelirlerine yönelik; ama bir özelliği daha var, silahlı bir suç örgütü olarak tespit edildi. Örgütün 2 tepe yöneticisi elde. Biri gerek Brezilya'da gerek Hollanda'da 26 yıllık hapis cezası ve kırmızı bülteni söz konusu. Şu ana kadar da nakdi olarak 70 milyon liraya el konuldu. Toplam tüm süreçleri ile beraber 500 milyonun üzerine çıkabilecek bir nakdi ve suç gelirleri toplamı söz konusu" diye konuştu.

GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI
Öte yandan düzenlenen operasyonun görüntüleri de ortaya çıktı. Görüntülere göre polis, gözaltına alınan şüphelilerin adreslerinde arama yaptı. Şüphelilerden birine ait adresin lüks daire olması dikkat çekti. Burada çok sayıda tabanca ve kılıç ele geçirildi. Bakan Soylu'nun açıkladığı örgütün 2 tepe yöneticisinin, Nejat Daş ve Çetin Gören olduğu öğrenildi. Daş ve Gören, İstanbul'da düzenlenen operasyonla yakalandı. Örgüt liderlerinden Çetin Gören'in 'Padişah' yazılı fotoğrafının lüks adreste, duvarda asılı olması dikkat çekti. Çetin Gören'in, hem Brezilya hem Hollanda'da 26 yıl hapis cezasıyla Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı ve firari olduğu ortaya çıktı

500 milyonluk tarihi Bataklık Operasyonu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA