• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sahura Facebook'ta giriyoruz

21.08.2011, 18:23

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz,"Ramazan internet kullanım alışkanlıklarını değiştirdi. Türkiye sahurda internette buluşuyor" dediZAFER ŞAHİN (ANKARA)

Türkiye'deki internet kullanım alışkanlıkları Ramazan öncesine göre büyük oranda değişti. TTNET verilerine göre internetin en yoğun kullanıldığı zaman dilimleri 14.00-16.00 ve akşamları 21.00-23.00 arasıydı. Ancak Ramazanla internet trafiği iftar öncesi 15.00-17.00 arasında ve sahurda yoğunlaşmaya başladı. TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Ramazan'da iftar öncesi internete ilginin yüzde 18, sahurda ise yüzde 79 oranında arttığını söyledi. Yılmaz, Ramazan ayında internette en fazla yapılan ilk 3 aktivitenin video izlemek, internette sörf yapmak ve sosyal ağlara girmek olduğunu açıkladı. Sahur saatlerinde tavan yapan internet trafiğine en büyük katkı Facebook'tan geliyor. Sahur'da Facebook'da yüzde 178, Youtube'da yüzde 136, internette sörf yüzde 91, videoda yüzde 84 oranında artış yaşanıyor.

DİNİ İÇERİKLİ MÜZİK
Türkiye veri kullanımın yüzde 55'i İstanbul-Ankara-İzmir-Bursa-Antalya-Kocaeli illeri üzerinden gerçekleşiyor. En düşük veri kullanımı ise Ardahan'da. Ramazanda internet trafiğindeki artışa paralel olarak veri kullanımında da bir artış görüldüğünü aktaran Yılmaz, hafta içi veri kullanımında, Ramazan öncesine göre yüzde 7'lik bir artış yakalandığı bilgisini verdi. Gündüz saatlerinde bu artışın yüzde 10'a çıktığını kaydeden Yılmaz, "TTNET'in sunduğu hizmetlere gösterilen ilgi de artıyor. TTNET'in TV izleme olanağı veren Tivibu Web servisine ilgi yüzde 11,3 oranında yükseldi. Ramazan ayından itibaren günlük toplam internet veri kullanımının yüzde 2.8'i Tivibu Web servisi için kullanılıyor. Tivibu Web akşam saatlerinde de en çok yoğun ilgiyi gören TTNET servisi. TTNET Müzik servisi de Ramazan ayında ilginin yükseldiği ikinci servis olarak öne çıkıyor. Dini içerikli müzik dinlemede yüzde 50'ye yakın artış var" diye konuştu.Sahura Facebook'ta giriyoruz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN