İcralık gayrimenkul alırken riskleri göze almalısınız

Giriş Tarihi:07.11.2009, 16:04 Güncelleme Tarihi:07.11.2009, 16:04
Emlak piyasasında 100 bin TL'lik bir evi, icra sonrasındaki ihalede 30-40 bin TL'ye kadar almak mümkün. Ticaret değil, ihtiyacı olanlar için önerilerde bulunan avukat Haydar Gültekin anlattı
CEYDA DİNÇBAKIR

İcralık mallar; menkul (ev eşyaları, araba veya çeşitli mallar) ve gayrimenkul olarak ikiye ayırılıyor. Menkullerin satışı gün geçtikçe azalıyor. Ancak son zamanlarda icralık olan gayrimenkullerin satışları yükseldi. Belli bir kesim, icralık gayrimenkul ihalelerini izleyerek ev sahibi olma yolunu seçiyor. Bazıları açık artırmanın keyfini yaşamak bazıları da ticaretini yapmak için...

Ahlı mallar değil
Piyasada çok yüksek fiyatlarla alıcı bulan evler, icralık olduğunda çok düşük fiyatlara satılabiliyor. Hal böyle olunca işi ticarete döken bir kesim; icralık olan gayrimenkullerin ihaleyle satışını izleyerek alım satım yapmaya başladı. Halk arasında "ahlı mallar" olarak nitelendirilen icralık gayrimenkullerin ticaret amaçlı değil de kullanmak, evde oturmak için alınması gerektiğini düşünen Avukat Haydar Gültekin ile bu hafta icralık gayrimenkul alım şartlarını, risklerini, dikkat etmek gereken hususları ve daha fazlasını konuştuk.
Gündemi oluşturan gayrimenkullerde oturmak için 100 bin TL'lik bir icralık evi, ihale sonucunda 30-40 bin TL'ye almak mümkün. Peki nasıl? Geçtiğimiz yıla nazaran gayrimenkul satışlarında yüzde 50'den fazla artış olduğunu söyleyen Haydar Gültekin, satışa çıkan gayrimenkullerin de arttığını ve daha artacağını çünkü borçların iyice artıp ödenemediğini belirtti. Gültekin, özellikle Narlıdere, Güzelbahçe ve Bostanlı'daki evlerin ihale ile satışının kollandığına ve arsa ihalelerinin kalabalık olduğuna dikkat çekti.

Dört ayı buluyor
Senet, çek ya da herhangi borç nedeniyle icraya verilen evler için hukuki işlem yapıldığını anlatan Haydar Gültekin, "Devlet gücünü yani haczetmeyi kullanıyoruz. Borçlu, ödeme yapamazsa, gayrimenkulün satışını istiyoruz. 100 bin TL'lik bir borcu, bir kişinin evindeki işyalarla çıkartamazsınız. Gayrimenkul araştırmasına giriyoruz. Alacağımız için İcra Müdürlüğüne haciz işlemi istiyoruz. Borçluya ve alacaklıya bildirim yapılıyor. Bu bildirime rağmen ödemezse satış talebinde bulunuyoruz. Talepten itibaren yasal süre iki ay içerisinde açık artırmayla satıyor. İcralık mal olarak İcra dairesinde ihaleyle satışa çıkıyor. Talep üzerine bilirkişi marifetiyle bu gayrimenkule değer tespiti yapılıyor. Bu gayrimenkul üzerinde başka kimsenin hakkı yoksa satış talep süreci işliyor. Bir gayrimenkulün atışı 3-4 ayı buluyor" dedi.
İcra Dairesi tarafından gazetelerin ilan köşelerine bildirim yapıldığını söyleyen Gültekin, ilanda ihalenin yapılacağı yerin, saati, bedeli, gayrimenkule ilişkin özel bilgiler yazıldığını belirterek şöyle konuştu:
"İhaleye, yüzde 20 teminatını yatıran herkes katılabilir. İhale sonrasında teminatı geri alabilirsiniz. Bunun garantisi vardır. Muammen bedel üzerinden 100 bin TL'lik ev için 20 bin TL yatırmak zorundasınız. İlk ihalede en az yüzde 60 ve masrafları veren kişi, yani 100 bin TL'lik ev için 60 bin TL ve icra masraflarını veren evi alıyor. Ama ihaleye katılanlar daha üzerine pay sürebilirler. Almaya kararlıysanız artırabilirsiniz. Ancak ilk ihalede yüzde 60'a pek giren olmaz. Eğer yüzde 60'ın üzerinde veren birden fazla kişi varsa en fazla arttırana ihale edilir. Herkes en düşük değere almaya çalıştığı için ikinci ihaleye kaldığında daha düşük bedele alabilirsiniz. 10 gün sonra da ikinci ihale yapılır. İkinci de ise yüzde 40 ve masraflar olarak ihale açılır."

Alıcı yoksa satış düşer
Genelde çek senet, borçları olan gayrimenkulleri icraya vermek mahkeme masrafları ile birlikte 2-3 bin TL'yi bulduğunu belirten Haydar Gültekin, ihalelerin herkese açık olduğunu ve ev almak için parası olanların ihaleleri takip etmesini önererek ihaleler sonucunda alıcı olmadığı taktirde ise satışı düştüğünü belirtti. Gültekin sözlerini şöyle bitirdi:
"İhalelerde sık sık giren belli kişiler var. Bunu meslek edinenler de var. Ticare bir kazanç edinme var. Ancak yasal anlamda şartları yerine getiren herkes girebilir. Ahlı olunca alınmaz olarak görüyor bizim insanlarımız. Bu bir ticari iştir. Borcunu bedelle ödemek zorunda, ahlı ya da vahlı olarak.

İhaleye girecek kişilerin dikkat etmese gerekenler
-Gazete ilanını dikkatle inceleyin. İlanda yazılan gayrimenkulün özelliklerini iyi okuyun. Hissesi satılıyor olabilir. Üzerinde rehin olabilir.
-Ev veya arsanın dosyasını inceleyin. Bilirkişi raporlarını inceleyip fotoğraflarını görebilirsiniz hatta adresini öğrenebilir, dışarıdan yer tespiti yapabilirsiniz.
-Riski seviyorsanız ikinci ihaleyi bekleyin. İlk ihalede yüzde 60'a kimse girmek istemez. İkinci ihalede belki de daha düşük fiyata alabilirsiniz.
-İkinci ihalenin riskini göze alın. Birinci ihaleye girmeyip ikinci ihalede daha fazla kişi varsa ve siz evi almak istiyorsanız, açık artırmada kapışabilir ve ilk ihaledeki fiyattan bile yüksek fiyata evi alabilirsiniz. Bu yüzden aç gözlü olmadan, evi almak istiyorsanız risk almadan ilk ihalede evi satın alabilirsiniz.
-İhaledeki açık artırma heyecanına kapılmayın. Açık artırmada diğer kişilerin fiyat artırımlarına mantıklı yaklaşarak fiyat yükseltin ya da çekilin. Yoksa kendinizi kaybedip muammen bedelin de üstünde evi alabilrsiniz.

kalan karakter 1000

Hakan Hakan

Birinci ihalede % 60 ikinci ihalede %40 neyi ifade ediyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 17.01.2016 09:18
mete mete

Kargalar toplanmış ölecek mazlum arıyor ağlıyanın malı gülen e hayır getirmez rızasıs aldığınız ev hem öbür dünyanızı hem bu dünyanızı maf eder çocuğunuza en sevdığinıze mezar olur o ev helal paranızı haram etmeyin 1 veresiye 3 verin helal gönüllü alın mutlu yaşayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır7
cevapla 10.01.2016 01:12
TURAN YAMAN TURAN YAMAN

Hisswli bir ev aldim 12 hisseden 11 hissesini aldim fakat 1 hissesi olan kisinin icralik dosyasi oldugundan hissesini alamadim su an icradan kisinin hissesi satisa cikarsa ne yapmam gerekiyor bu konuda bir aydinlatma yaparsaniz memnun olurum iyicalismalar dileği ile

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.12.2015 16:35
YUSUF ERTÜRK YUSUF ERTÜRK

Uyap sitesinde satışa sunulan icralık taşınmazların daha detaylı bilgileri nereden alabilirim. Uyap sitesinde detay bölümü var ancak yeteri kadar açıklayıcı değil. Siteden ilgilendiğim taşınmazın daha detaylı bilgilerini nereden öğrenebilirim. Şimdiden teşekkür ederim. Cevabınızı muhakkak bekliyorum. İyi çalışmalar diledim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 08.05.2015 16:25
NİHAT DEMİREL NİHAT DEMİREL

BİR ARKADAŞIM İCRA YOLU İLE DAİRE ALDI YAKLAŞIK 1 BUÇUK YILDIR HALA BİR SONUÇ YOK İYİ ARAŞTIRIN İCRADAN ALDIĞINIZ DAİRE BOŞ DEĞİLSE GİRMEDEN 2 KEZ DÜŞÜN DERİM

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 30.10.2015 17:24
MUSA ÖZKAN MUSA ÖZKAN

icradan bir şey almadan alanlara danışın paranızla rezil olmayın avukatlarada güvenmeyin 5 alış yaptım 3 ü itiraz edildi param boşa yatıyor mahkeme temyiz karar düzeltme uzun iş alıcı çok olduğundan ucuzada alamazsınız çoğunu bankalar alıyor zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır5
cevapla 07.04.2015 04:44
icra mağduru icra mağduru

Musa beye aynen katılıyorum.Biraz ucuz olsun diye düşündük paramızda yeterli değidi ve ihtiyaç kredisi çektik.GOP 3.İcra müdürlüğünde İhaleyi bir kaç tane icra çakallarıyla mücadeleden sonra kazandık.Borçlu bir avukatmış.İhalenin iptali için dava açtı temyiz kara düzeltme derken 1 yılı geçti mahkemelerin sonuçlanması.Dairede kiracı oturuyor tahliye talep ettik şimdi ellerinde adi kira sözleşmesi olduğu halde onda itiraz ettiler yani en az bir yıl daha mahkeme süreci .Biz kredi borcumuzu ödeyemiyoruz.Sonuç Avukatlara güvenmeyin ve paranızla rezil olmayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 18.04.2015 23:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.