• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Agora kazılarında cep saati bulundu...

28.09.2009, 14:36 Güncelleme Tarihi: 28.09.2009,14:36

İzmir Agorası'nda bu yıl yapılan kazılarda cepte taşınabilen güneş saati ile ''Eros Başı'' heykeli ortaya çıkartıldı. Kazı heyeti başkanı Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy, yaptığı açıklamada, Agora kazılarının yaz bölümünün bu yıl çok başarılı geçtiğini söyledi. Bu yılki kazılarda müzelerde sergilenebilecek çok sayıda eserin gün ışığına çıkarıldığını, ancak en çok cepte taşınabilen güneş saati ve ''Aşk Tanrısı Eros Başı''nın ilgi gördüğünü belirten Ersoy, şöyle dedi: ''Taşınabilir güneş saatini hemen hemen hiç hasar görmemiş şekilde çıkardık. Bu saati Agora'nın batı alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırma ve yıkımını gerçekleştirdiği ve bizim kazı çalışmalarına başladığımız alanda tabaka kazısında bulduk. Buranın özelliği seramik örneklerinin karışık olduğu tabaka olması.

'' Eserin 13. veya 14. yüzyıla ait obje olduğunu öngördüklerini anlatan Doç. Dr. Ersoy şöyle devam etti: ''Antik dönemde, biliyoruz ki gün 12 eşit bölüme ayrılır. Örneğin sabah 1. bölümde kalkarlar, 3. ve 4. dilimde hamama, gimnazyuma giderler, 5. dilimde öğle yemeği yerler. Günü algılayabilme amacıyla yapılmış bir güneş saati. Mermerden yapılmış. Büyük güneş saatleri çok bulundu, ama böyle küçük cepte taşınabilen güneş saati pek yaygın değildi. Güneş saatleri özellikle burada olduğu gibi kamusal alanların yoğun olduğu bölümlerde kullanılıyordu. En büyük özelliği cepte taşınabilir olması.'' Cepte taşınabilen saatin üzerinde değişik işaretler de bulunduğunu, bunların da inceleneceğini belirten Doç.Dr. Ersoy, şöyle devam etti:

TARİHE ŞAHİTLİK YAPACAK ESER

''Diğer önemli obje ise mitolojilerde geçen Aşk Tanrısı Eros heykeline ait baş. Bu eserin Agora ile ilgisini kurmak mümkün değil, ama Smyrna'da Roma dönemi okulunun ürettiği obje. Belki Agora'da değil başka bölgede yapılmış, daha sonra buraya getirilmiş. Mermer eserler, objeler, süsleme unsurları genellikle kireç üretilmek için kullanılır, kireç ocağına atılırmış. Muhtemel kireç ocağına yakın bulduk, kireç olacak aşamada iken, bir nedenle kalmış, ocağa atılmamış. MS 1. yüzyılın güzel bir eseri.'' Doç. Dr Ersoy, heykelin ''Tarihe şahitlik yapacak bir eser'' olduğunu anlatarak, ''Kazı alanında stajyer kızlarımızdan biri çalışma yaparken, önce heykelin saç kısmını görüyor, toprağın hemen altında, çok küçük bir parça... Hemen ilgililere haber veriyor ve gelen ekip bunun heykelcik olduğunu anlıyor. Çok dikkatli bir kazı başlıyor ve heykel başı çıkarılıyor'' diye konuştu. Doç. Dr. Akın Ersoy, ilk kez bölgede Eros başı bulunduğunu, daha çok sayıda eserin gün ışığına çıkarılmayı beklediğini sözlerine ekledi.

Agora kazılarında cep saati bulundu... haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN