• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’i yakacaklardı

İzmir’i yakacaklardı
Giriş Tarihi: 14.8.2019

Yasak olmasına rağmen ’da yakılarak gökyüzüne bırakılan dilek feneri faciaya yol açıyordu. Ağaçlardan birinin üzerine düşen fenerin çıkardığı yangını itfaiye zor söndürdü

İzmir Valiliği'nce birçok ilde olduğu gibi genelgeyle yasaklanmasına rağmen halen Konak'taki Kemeraltı Çarşısı'nda satılan ve vatandaşların alarak gökyüzüne doğru bıraktıkları dilek fenerlerinden biri faciaya yol açıyordu. Cumhuriyet Meydanı'nda gençlerin yakıp havaya bıraktığı dilek balonu, bir süre sonra meydanın yakınındaki İtalyan Konsolosluğu'nun önünde bulunan çam ağaçlarının üzerine düştü. Dilek balonundan ağaca sıçrayan alevlerin bir anda dalları tutuşturmasıyla korku ve panik yaşanırken, alevlerin çevreyi sarması itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle önlendi.

2 KİŞİ YARALANMIŞTI

İzmir'de 7 yıl önce bir grup gencin internette örgütlenerek Kordon'da düzenlediği 'Dilek Balonu Uçurma Şenliği'nde facia yaşanmıştı. Rüzgarın etkisiyle dilek balonları, apartmanlarda yangın tehlikesi yaratmış, alev topuna dönen balonlardan kaçmak isteyen vatandaşlar korkmuştu. Bir kafede oturan Huriye Kahraman (32) ile işletmede çalışan Hıdır Başak (52) ise içinde yanıcı gaz bulunan uçan balonların alev almasıyla ağır yaralanmıştı.

VATANDAŞ DA TEPKİLİ

Yeni Asır'ın manşetten 'Maganda balonu' başlığıyla verdiği haberin ardından İzmir Valiliği yayınladığı genelgeyle dilek balonu uçurmayı yasakladı. Vatandaşlar, 'Dilek Balonu', 'Uçan Fener' veya 'Çin Böceği' ismiyle bilinen balon satışlarının önüne geçilmesini istedi. Bu tür malzeme satan işyerlerinin kontrolden geçmesi gerektiğinin altını çizen vatandaşlar, Konak Cumhuriyet Meydanı yakınında yaşanan son olayın da eğlence değil, neredeyse bir faciayla sonuçlanacağına dikkat çekti. Yasağa uymayanlara 170 lira ile 5 bin lira arasında ceza kesiliyor.

FATİH ŞENDİL

İzmir’i yakacaklardı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN