İşporta ya bitecek, ya bitecek

Giriş Tarihi:05.09.2013, 19:43 Güncelleme Tarihi:05.09.2013, 20:00
Vali Toprak'ın, İzmir'de çığrından çıkan işporta ve seyyar terörüne el koymasının ardından Çevik Kuvvet ve Büyükşehir Belediyesi zabıtası ortak operasyonlar başlattı
İzmir Valisi Mustafa Toprak, işporta ve seyyar terörüne el koydu. İzmir'de iyice çığrından çıkan işportacılara Vali Mustafa Toprak'ın girişiminin ardından Çevik Kuvvet ve Büyükşehir Belediyesi zabıtası ortak operasyonlar başlattı. Kemeraltı ve çevresinde detaylı çalışma yapan zabıta ekiplerine çok sayıda polis de eşlik etti.
EXPO için düzenlenen bir toplantıya katılmak için New York'a giden Vali Toprak, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada, "Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve çevresinde işporta ve seyyar satıcılık ya bitecek ya bitecek, kararlılık önemli, dönüş yok" dedi. Kentin dinamikleri olarak nitelendirilen Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Emniyet müdürlüğü, Ticaret Odası, Esnaf Odaları Birliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ile Valililik koordinesinde 3 Eylül'de toplantı yaptıklarını belirten Toprak, "Herkes bir şeyler söylüyor, herkes yorum yapıyor, o zaman biz de tüm ekipleri bir araya getirdik ve işten dönüş olmayacağı yönünde karar aldık. Ne gerekiyorsa yapılacak, kentin dokusunun bozulmasına izin vermeyeceğiz, çığırtkanlık ve hanutçuluk da yapılmayacak. İzmirli ve bu kente gelen turistler herkes rahatça alışverişini yapacak. Ayrıca Kemeraltı aydınlatılması için yetkililere talimat verildi, bir de çarşı içinde önemli noktalara güvenlik kameraları da kurulacak" dedi.

Kontrol mekanizması

Kemeraltı Çarşısı'nın, kurulduğu 270 hektarlık alanda 350 yıla ulaşan kesintisiz ticari yapısıyla dünyadaki sayılı büyük alışveriş merkezleri arasında yer aldığını hatırlatan Vali Mustafa Toprak, "3 Eylül'de klasik bir toplantı olsun diye kentin dinamikleri ile toplanmadık. Bu konu hassas ve önemli bir konu. Günde 200 binden fazla insanı ağırlayan dev çarşı, işportaya teslim olmayacak. Bazı yerlerdeki görünümüyle harabeye dönen çarşıda başta cephe düzenlemeleri başlayacak. Restorasyonlarla birçok yapı yeniden günümüze kazandırılacak. Aydınlatılma eksiği var denildi. GEDİZ A.Ş. yetkililerine talimat verildi, tüm karanlık noktalar aydınlatılacak. İkinci bir konu güvenlik konusu. Bu konuyla ilgili Ticaret Odası ve Esnaf Birliği ile görüşmeler yapıldı, önemli kilit noktalara, kuytu olan noktalara güvenlik kameraları takılacak. Emniyet Müdürlüğü ekipleri, belediyeden talep geldiği anda her türlü tedbir ve önlemi alarak denetim ve kontrol mekanizması içinde olacak" dedi. Toprak, esnafın da çarşısına sahip çıkması gerektiğini söyledi
FATİH ŞENDİL

Çarşının bitmeyen sorunları
Vali Mustafa Toprak koordinesinde yapılan büyük zirvede tarihi çarşının hem demografik yapısı ortaya kondu hem de esnafın sorunları belirlendi. Buna göre tarihi çarşının sorunlarının en önemlileri şöyle: İşportacılık, çığırtkanlık, altyapı, güvenlik, otopark, bakımsızlık, düzensizlik, temizlik, işgaliye, trafik, adli olaylar, tuvalet sorunu, ulaşım, görüntü kirliliği, hırsızlık, ışıklandırma, bozuk yol.

Çarşı esnafına göre sorunlar
Murat Aktaş (tekstilci): Kemeraltı'nda işgaliye ve işporta problemi var. Otopark yetersiz, temizlik konusunda eksikler var. Eğer Kemeraltı'nın altyapısı tamamlanırsa büyük AVM'ler gibi iş yapar. Buranın kendisine ait bir yönetimi olmalı. Artık vatandaşlar kalabalık nedeniyle alışveriş yapmaya gelmiyor.
Bilal Acar (müzik market sahibi): Kemeraltı'nın durumu iç açıcı değil. Artık kaliteli müşteri gelmiyor. Seyyar satıcılar ve çığırtkanlar nedeniyle Kemeraltı'nın kalitesi düştü.
Dilek Sezen (manifaturacı): Kemeraltı günden güne kötüye gidiyor. Esnaf sürekli oturuyor. AVM'lerin artması nedeniyle iş yapamıyoruz. Kemeraltı'nda ayrı bir sorun da işporta. Zabıta 17.00'den sonra da çalışarak bu sorunu ortadan kaldırmalı. Mallar ortada, yürüyecek yol yok. Bu durum herkesi rahatsız ediyor.
Mustafa Yıldıray (lokantacı): Evet, durum kötü. 30 yıllık esnafım, Kemeraltı'nın bu kadar kötü halde olduğunu hatırlamıyorum. Bakımsızlık, işporta ve gürültü müşteriyi kaçırıyor. Vatandaşlar artık Kemeraltı denilince aman aman demeye başladı.

kalan karakter 1000

haniay haniay

bazı arkadaşlar işportacılık olmayınca hrsızlık olur gibi bi düşüncedeler sen hırsızlık yapmaya niyetliysen bahane çok yazıklar olsun size

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 09.09.2013 20:51
ekrem ekrem

belediyenin yapması gereken işi valilik yaptı dio kaç zabıta bıçaklandı haberi olan var mı yada işten sonra köşede kıstırıldı kemeraltında öle sokak lar 8 kardeş yanyana çalışıo nereli oldukları malum zatıba dediğiniz adamlar eline ceza makbuzu veriolar bekçide bile cop var bunlarda yok 3 ay önce 40 kişilik zabıta girdi gazetelerde çıktı 40 kişi zor çıktılar ordan polisin yanında kafana sıkıcam dio adam

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 06.09.2013 12:48
yurtsever yurtsever

senelerce seyyar satıcılık yaptım. zabıtadan seçim zamanı hariç hiç yüz bulamadık.gariban seyyar. hiç bir yerde tutunamaz.belediyeyi bile aşan bu sorun bir yerlerdende destek alan aynı zamanda orada esnaf olanların yarattığı kargaşa.yani başa çıkılamayan seyyar tezgahlar esnafa ait çığırtkanlık bitmiyor dükkanda satamadığını açıp seyyar tezgahta üç aşağı verip defolu karışımı satıyor.kırk ta bir bu tür operasyon olur sonra sırtını siyasilere yaslayıp yine açarlar kimse endişe etmesin asla bu isporta bitmezzz

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 06.09.2013 12:36
secret secret

sadece kemeraltında değilki izmirin heryerinde işportacılar kol geziyor. konak vapur iskelesine giderken üst geçitte, izmir "enternasyonel" fuarunda, ikiçeşmelikte, kordonda, akşamları valiliğin kapısının önünde dahi işportacılar var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 06.09.2013 12:33
35 35

cıgırtkanlardan nefret ediyoruz zorla milleti tutup konusuyolar bide konuşabilseler dertlerini anlatabilseler bi nebze ama konusmayı bilmiyolar daha..artık bizde gitmiyoruz kemeraltına avm lere gidiyoruz hersey bi çatı altında klimalı ortam oraya gidip paramızla rezil olcagımıza avm lerden yapıyoruz alışverişimizi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 06.09.2013 11:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.