• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’yi küçültür

Kimlik siyaseti CHP’yi küçültür

25.11.2015, 21:07 Güncelleme Tarihi: 26.11.2015,00:43

, Parti Meclisi’nde “” çıkışı yaptı. “Kimlik siyasetini bize sol diye yutturmaya çalışanlarla yapmak bizi küçültüyor” diyen Çıray, CHP’nin HDP ile arasına mesafe koyması gerektiğini söyledi

Aytun Çıray'ın basın bürosundan basın kuruluşlarına gönderilen bültende Çıray'ın PM'de yaptığı açıklamalara yer verildi. Ocak ayında yapılacak kurultayın sadece genel başkan seçimine endekslenmiş bir kurultay olmaması gerektiğini ifade eden Çıray, böyle bir kurultayın 1 Kasım seçim sonucunun asıl sorumlulularını ve gerçek çözümleri gizlemekten başka işe yaramayacağını dile getirdi. PM üyelerinin ve tüm CHP'lilerin şapkalarını önüne koyup düşünmeleri gerektiğini belirten Çıray, "Meseleyi moral verici sloganlara indirgemek durumumuzu daha da sorunlu hale getirir. Bu nedenle şimdi çok açık sözlü olmak mecburiyetindeyiz. 'Neden bu seçimi kazanamadık' sorusunun muhtemel cevaplarını çok yönlü, çok boyutlu soruşturmak zorundayız" diye konuştu.

"Bu tutum bizi küçültür"

Demografik olarak eğitimli ve donanımlı seçmen sayısının azaldığını ve CHP'ye yönelik saldırıların çapını yeterince kavrayamadıklarını tespit eden Çıray, "Bu da seçmen tarafından CHP'ye yapılan saldırıların doğruluğunu kabul ettiğimiz şeklinde yorumlandı. Buna karşı bazı arkadaşlarımızın oylarımızı artırmamız için iyi niyetli önerileri ne oluyor? Kimlik siyasetini bize sol diye yutturmaya çalışanlarla siyaset yapmak oluyor. Bu tutum bizi büyütmez, daha da küçültür" dedi.

Kimlik siyasetinin önemi

CHP'nin çekirdek seçmeninin kimlik siyasetine uzak insanlar olduğunu da ifade eden Çıray, "Onlar bu nedenle mesela Türk Milleti sözünden rahatsızlık duymuyorlar. Bu tanımdan rahatsızlık duyulmasından rahatsızlık duyuyorlar. Irkçı veya aşırı milliyetçi oldukları için değil. Çünkü Türk Milleti tanımının onların zihnindeki alternatifi, herkesi ümmet çatısı altında birleştirmek için başvurulan bölücülüktür. İnandırıcı olmak istiyorsak kimlik siyasetiyle HDP gibi temsilcilerinden uzak durmak, onlarla demokratik bazı dayanışma unsurları haricinde bir araya gelmemek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Yeni CHP' kavramı bizi böler

Yeni CHP kavramının kullanılmasının da doğru olmadığını kaydeden Çıray, "Yeni CHP olmaz. Yenilenmiş CHP olur. 'yeni CHP'liler', 'ulusalcılar' tartışmasının seçmenimizin bir bölümünü kırmaktan başka bir anlamı olabilir mi? Her Kurultay öncesi yaşanan 'Parti sağa kayıyor' tartışması ise CHP için dışlayıcı bir parti imajına neden oluyor. Bu kavramlarla tartışıldığında demokratik merkezden gelecek yeni seçmenlerin önü kesildiği gibi, eğitimli-donanımlı çekirdeği kendisinden uzaklaştırır" açıklamasını yaptı.

Kimlik siyaseti CHP’yi küçültür haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN