• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

2019 yılında ne kadar? ?

Fitre 2019 yılında ne kadar? Fitre kimlere verilir?

19.05.2019, 15:56

Mübarek Ramazan ayının yaşandığı şu günlerde miktarı merak edilen konuların başında geliyor. 2019 yılında fitrenin ne kadar olduğu araştırılıyor, diyanetten ise konuyla ilgili açıklama geldi. Diğer adıyla olan fitrenin miktarına ilişkin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş önemli açıklamalarda bulundu.

Her yıl Ramazan ayında fitre miktarı belirlenir ve Müslüman vatandaşlar bu fitreyi ihtiyaç sahiplerine verir. Peki fitre kimlere verilir, kimlere verilmez? Fitre verilirken ya da fitre ayrıldığı zaman niyet edilmesi gerekir.

2019 FİTRE NE KADAR?

2019 fitre ücreti Diyanet İşleri Başkanlığı heyeti tarafından belirlendi. En ince hesapların yapıldığı toplantı sonrası Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından açıklamada bulunuldu. Erbaş, "2019 fitre ücreti minumun 23 TL olarak belirlendi" dedi. Fitre için kişi başı 23 TL ödenecek, üst sınır ise bulunmuyor. Fıtır Sadakası geçtiğimiz yıl kişi başı 19 TL'ydi.FİTRE KİMLERE VERİLİR, KİMLERE VERİLMEZ?

Fıtır sadakasının sarf yerleri ile zekâtın sarf yerlerinin aynı olduğu hususunda fakihler görüş birliği içindedirler. Buna göre, zekât verilemeyen kimselere fitre de verilemez. Şu kadar var ki, gayri müslimlere zekât verilemeyeceği noktasında bilginler ittifak etmiş olmakla birlikte, Ebû Hanîfe'ye göre İslâm ülkesi vatandaşı olan Ehl-i kitaba (zimmî) fitre verilebilir. Ebû Yûsuf'a ve fakihlerin çoğunluğuna göre ise zimmîye fitre verilemez. Hanefî mezhebinde Ebû Yûsuf'un görüşü fetvada esas alınmıştır.

Dinen zengin sayılanlar, fitre yükümlüsünün zevcesi, usulü (ana-babası, dede ve nineleri), fürûu (çocukları ve torunları), bakmakla yükümlü olduğu yakınları. Zenginlik hakkında değişik ölçüler belirtilmiştir; Hanefîler'e göre, artıcı nitelikte olsun olmasın nisab miktarı malı olan kişiye fitre verilemez.

Fitre 2019 yılında ne kadar? Fitre kimlere verilir? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN