• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Her dört kadından biri şiddet görüyor

Her dört kadından biri şiddet görüyor

26.06.2012, 16:02


Celal Bayar Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği Kadına Yönelik Şiddetin Dinamikleri ve Önleme Yolları Çalıştayı CBÜ Sinema Salonu'nda gerçekleştirildi. Çalıştayda CBÜKAM bünyesinde çalışmalar yapan Yrd. Doç. Dr. Salih Altıparmak, Manisa'da Kadına Yönelik Şiddet Araştırması 2012 Sonuçları'nı açıkladı. Manisa'da kadınların yaşadığı aile içi şiddetin yaygınlığı, şiddet biçimleri, neden ve sonuçları ile risk faktörlerinin anlaşılması amacına yönelik il çapında yürütülmüş tek çalışma olan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
Rastgele seçilen 15 yaş üzeri bin 10 kadına birebir ve yalnız görüşme yöntemiyle yapılan araştırmada kadına uygulanan şiddet, fiziki, cinsel, duygusal ve ekonomik şiddet olarak 4 bölüme ayrıldı. Araştırma sonuçlarına göre, Manisa'da her 4 kadından birinin fiziksel ve cinsel şiddete uğradığı bulgusuna ulaşıldı.

DUYGUSAL TRAMVA

Araştırmada, medeni durum, sosyal statü ve gelir algısı fiziksel ve cinsel şiddetin başlıca nedenleri olarak gösterilirken, geliri giderden az olanların, geliri fazla oranlara göre 2 kat daha fazla fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığı sonucu elde edildi. Alt statü grubu kadınların da, üst statüdekilere oranla iki kat daha fazla fiziksel şiddete maruz kaldı.
Duygusal şiddet oranlarında da yine her 4 kadından birinin duygusal şiddete maruz kaldığına yönelik veriler elde edildi. Eğitim düzeyi, medeni durum, gelir seviyesi ve çocuk sahibi olmama etkenlerinin duygusal şiddete neden olan başlıca etkenler olduğuna varıldı. Buna göre, çocuk sahibi olmayan kadınların, çocuk sahibi olanlara göre 5 kat daha fazla duygusal şiddete maruz kaldı. Türkiye ortalamasına bakıldığında ise, Manisa ortalamaların olmasına rağmen, son bir yıllık verilere göre, Manisalı kadınların cinsel ve fiziksel şiddete uğrama oranları ortalamanın üzerine çıktı. Şiddete maruz kalan Manisalı kadınların en çok Toplum Merkezi'ne başvurduğu görülürken, en çok başvurma nedeni daha fazla tahammül edememe ve erkeğin kendisini öldürmesinden korkma olarak ortaya çıktı.
BURAK DEMİRBİLEK


Her dört kadından biri şiddet görüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN