Issız Adam "Huzur"evinde

Giriş Tarihi:22.07.2015, 20:09 Güncelleme Tarihi:22.07.2015, 20:09
Güzelbahçe'de ormanlık bir alanda yaşam savaşı veren Rıza Aktaş'a Yeni Asır'ın haberinin ardından yardım eli geldi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce yardım için harekete geçti
Yeni Asır'ın Güzelbahçe Yelki'de ormanlık alanda tek başına yaşam savaşı veren KOAH hastası Rıza Aktaş'ın dramını duyurması yetkilileri harekete geçirdi. Bölgeye giden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Aktaş'la görüştü. Aktaş'ın durumunu Yeni Asır'dan öğrenen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de Aktaş'a yardım için harekete geçti. Yapılan kontrollerde sağlık durumunun ciddi olduğu tespit edilen Aktaş, berberde traş ettirildi. Daha sonra üzerine yeni kıyafetler alınan Aktaş, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne bağlı Karabağlar'daki İzmir Huzurevi'ne yerleştirilerek tedavi altına alındı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay, "Rıza Aktaş, bundan sonra bakanlığımız himayesinde olacaktır. Bütün hizmetlerimizden yararlanıp artık rahat bir yaşantı sürecek" dedi.

Artık huzurevinde
Yeni Asır'ın "Ormanda yaşam savaşı" başlıklı haberi İzmir gündemine oturdu. Haberin ardından harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri Rıza Aktaş'ı yaşadığı ormanlık alandan alarak huzurevine yerleştirdi. Aktaş'ın huzurevine nakli öncesinde ise Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce belediye personeline talimat verip yaşlı adamı belediyeye ait bir berber dükkanında saç ve sakal traşı yaptırdı. Saç ve sakal traşının ardından üzerine yeni kıyafetler alınan Aktaş, İl Müdürlüğü yetkililerine verildi.
Nesim Tanğlay, Yeni Asır'ın haberinin kendisini çok etkilediğini söyleyerek hemen ekiplerine talimat verdiğini söyledi. Tanğlay, "İlk olarak Güzelbahçe Belediyesi Rıza Aktaş'ın yanına gidip incelemelerde bulunmuş. Ardından ekiplerimiz Aktaş'ın yaşadığı yere giderek, yaşlı amcayı aldı. Aktaş ilk olarak Karabağlar Huzurevi'nde ilk adım istasyonunda hem tıbbi hem de psikososyal açıdan testlerden geçirilecek. Sağlık durumunda sıkıntı olsun ya da olmasın Aktaş artık huzurevinde kalacak. Bundan sonra huzurevinde her türlü sosyal ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. İyi bir gazetecilik örneği gösteren Yeni Asır'a teşekkür ederim" diye konuştu.

"Yeni Asır öncü oldu"
Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ise Yeni Asır'ın haberinin kendileri için özeleştiri niteliği de taşıdığını dile getirdi. İnce, "İhtiyaç sahibi insanlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Ancak, Rıza Aktaş gibi ormanlık alanda yaşayan vatandaşlarımız gözden kaçıyor. Yeni Asır'a bu konudaki hassasiyeti için teşekkür ediyorum. Rıza Aktaş aslında tanıdığımız birisi. Fakat bizimle hiç irtibata geçmemiş. İsteği doğrultusunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün Karabağlar Huzurevi'ne yerleştirilecek. Bu konuyla ilgili öncü olan Yeni Asır'a teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?
İzmir'in Seferihisar ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Obstruktif Akciğer Hastası (KOAH) Rıza Aktaş, 20 gündür ormanlık alanda kurduğu derme çatma barakada yaşam savaşı veriyordu. Barakanın yanındaki seradan çekilen elektrik sayesinde oksijen tüpünden nefes alabilen Aktaş, "Elektrik olmazsa oksijen tüplerinden nefes alamam. Hiçbir sağlık güvencem yok. Bir huzurevinde tedavi olup orada yaşamak istiyorum" demişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.