O çocuk bulundu yasal süreç başladı

Giriş Tarihi:22.07.2015, 20:07 Güncelleme Tarihi:22.07.2015, 20:08
İzmir Basmane'de mendil satarken esnaf tarafından dövüldüğü iddia edilen Suriyeli çocukla ilgili yasal süreç başlatıldı. Polis küçük çocuğu ve annesini bulup uzman eşliğinde ifadesini aldı. Suriyeli anne esnaftan şikayetçi oldu. İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, "Esnafla ilgili işlem başlattık. Çocuk ve annesine de yardım edeceğiz. Çocuk hakkında "dilenme" ve "mendil satma" gibi nedenlerden işlem yapıldığını tespit ettik. Bundan sonra bu çocuk, toplum destekli polislik ve çocuk şubesinin himayesi altında tutulacak" dedi.

Esnaf iddiayı reddetti
Suriyeli çocuğu dövdüğü iddia edilen Adnan Pekiyi, iddiaları reddetti. Pekiyi, "Benim de dört çocuğum var. Bir çocuğa el kaldırmamız zaten mümkün değil. Burada bir olaya müdahale ettik. O çocuk akşamları gelir bozuk paraları bütünletir. O gün buradan geçerken bir kız çocuğuyla kavga etmeye başladı. Biz onları ayırmaya çalıştık. 10 metre yürüdükten sonra çocuk sandalyeyi alarak kıza fırlattı. Sandalye bana geldi. Sonra biz çocuğu kurtarmak için müdahale ettik. Üç Suriyeli daha olaya müdahale etti. Fotoğraf ben çocuğu ayağa kaldırırken çekilmiş. Yani olay anlatıldığı gibi değil" dedi.

"İzmir'e mal edilmemeli"
İzmir Valisi Mustafa Toprak, olayın tüm İzmir'e mal edilmemesi gerektiğini söyledi. Suriyeli çocuk ve ailesine destek verileceğini ifade eden Toprak, "Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne talimat verdim. Fiili olarak bu işe kalkışan işletmecinin büyük üzüntü içinde olması yetmiyor. Bu çocuğumuzun korunması en temel amacımız" dedi. Toprak, "Takibi şikayete bağlı bir husus olduğu için çocuğun şikayetçi olması gerekiyor. Olmazsa bu konuda ceza hukuku işlemi yapılamıyor. Eğer çocuk koruma kanunu çerçevesinde işlem yapılırsa, çocuğa eziyet ve fena davranıştan dolayı işlem yapılacaktır" dedi. Bu arada, İzmir Barosu da olayla ilgili suç duyurusunda bulundu. Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "İzmir Barosu Başkanlığı sorunun tarafı olan tüm kurum ve kuruluşları görevlerinin gereğini yerine getirmeye çağırarak mağduriyetlerin önlenmesi ve benzer olayların yaşanmaması için çaba harcamaktadır" denildi.
YAĞMUR UYGUR

Büyük tepki çekti
Olay, sosyal medyada da büyük yankı uyandırırken, bir çok isimden tepki yağdı. Ünlü oyuncu Bergüzar Korel, Suriyeli çocuğun fotoğrafını paylaşıp, "Hala ağlıyo musun anne? Hayır anneciğim. Ama gözünde hala yaş var? İnsanın kirpikleri hemen kurumuyor yavrum. Ve öperek gözümden yaşı aldı Ali'm... Ah çocuk keşke kirpiklerinden öpüp kurutsam gözündeki yaşı, acıyı..." diye yazdı. Olayı vahşet olarak nitelendiren sanatçı Alişan da, "Gece gece tam yatmaya hazırlanırken gördüm bu haberi. Burası başka bir yerdir dedim ama maalesef İzmir'de yaşanmış. Bu kadar mı hayvanlaştın be şerefsiz! Yazıktır günahtır, Allah ıslah etsin!" diye yazdı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Suriyeli çocukla esnafı buluşturmak istediğini belirterek, "O Suriyeli çocuğu o esnaf ile buluşturup kucaklaştıracağım. Sevgi kazanacak" dedi. Konak Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı da, esnafın imajını zedeleyen bu davranışı kınayan bir açıklama yaptı.

kalan karakter 1000

uygurtürk uygurtürk

bu cocugu dövenler oradaki kürt asilli esnaftir onlarda merhamet,insaf diye birsey yoktur bununda böyle bilinmesi gerekir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.07.2015 19:02
Nadiye Nadiye

Çocuk için çok üzüldük. İnsandır, candır, çocuktur, her şeyin en iyisini hak eder. Ancak, bu demek değil ki bir ülkede kuralsızca istediğini yapabilir. Almanya'da Fransa'da olsa yapamayacağı şeyi biz de de yapamaz. Bunların anne babaları nerede. Saldım çayıra Mevla'm kayıra. Yabancı bir ülkede dilini kültürünü bilmediğin yerde başında bir büyük olmadan siz çocuğunuzu kontrolsüz sokağa salar mısınız? Bu işi duygu sömürüsüne çevirmeyelim. Ege'de Emniyet kayıtlarına göre kayıp çocuk sayısı çok fazla.Sokaklarda şiddet var, uyuşturucu var ve tehlikeli. Çocuğun yeri sokak değil .
Dikili'de de hemen önümüzde iki ayrı Suriyeli gençler grubu birbirine girdi, nereden bulduklarını anlamadığımız kocaman bir kalasla yine kendilerinden bir çocuğun başına ilkel bir biçimde sayısız kere vurmaya başladılar, çocuğun başından koyu bir kan sızdığını gördük, her kes kaçıştı, Sekiz senedir her yaz Dikili'ye gideriz, bugüne kadar en ufak bir adli olay görmemiştik. Ortadoğu kültürünü İzmir'e de taşıdınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 23.07.2015 15:21
barış barış

Çankaya metro girişinin yanında da çok toplanıyor bu çocuklar.Kendi aralarında sopalarla kavga etmelerine şahit oldum.Acımasızca vuruyordu kız çocuğu oğlan çocuğuna.İnsanlar zor ayırdı.Esnafın söylediği doğru olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 23.07.2015 11:47
SEHER SEHER

YORUMSUZ MAZLUMUM BENİM BAKIŞA BAK ALLAH KAT KAT HESAP SORSUN

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.07.2015 11:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.