DEVLET SAYESİNDE PARA BASIYOR

Giriş Tarihi:19.05.2017, 23:16 Güncelleme Tarihi:19.05.2017, 23:16
Antalya Gazipaşalı Demiral ailesi, devletin verdiği tohumlara yine devlet sayesinde bakıyor, 40 gün sonra da devlete satarak büyük gelir elde ediyor

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde 8 yıldır ilkel şartlarda ipek böcekçiliği yapan çiftçi, Gazipaşa Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın ipekböceği ile ilgili destekleri olduğunu duyunca, başvuru yaptı. Başvurusu olumlu yanıtlanan Gültekin Demiral, 90 metkerake büyüklüğünde ipekböceği evindeki 2 kutuluk üretimini 5 kutuya çıkardı. Demiral ailesi, tohumu devletten, hastalıkta bakımı devletten, alımı yine devlet tarafından yapılan ve 40 süren üretimden 15 bin lira gelir elde ediyor.

HİÇ BİR RİSKİ YOK

Daha önce 1-2 kutu ile üretim yapan Demiral, aldığı destekle yaklaşık 100 bin ipekböceğine tekabül eden 5 kutuluk tohumla üretime başladı. Şu an üretimin son evresi olan koza örme aşamasındaki çalışmalardan 10 gün sonra yaklaşık 200-250 kilogram ipekböceği kozası elde edilecek. Bu da 15 bin lira anlamına geliyor. Üstelik işin riski yok. Tohumlar, devlet yoluyla kooperatiften geliyor. Herhangi bir hastalık olduğunda bir telefonla gelip devletin elemanları tedavi ediyor. Yetiştirdiğinde de satma sıkıntısı yok. Kapıdan devlet alıyor. Ödemeyi banka yoluyla yapıyor.

SIRTINDA BEBEĞİYLE

Sırtında bebeğiyle sabah ilk işi ipekböceklerinin karnını doyurmak olan Gültekin Demiral'ın eşi Ayşe Demiral ise ipekböceği üretiminin zevkli ve sera işlerine oranla daha zahmetsiz olduğunu söyledi. Parasının da diğer işlere oranla daha güzel olduğunu ifade eden Ayşe Demiral, "Kısa sürede elimize güzel para geçiyor. Eşime yardımcı oluyorum, evime katkı sağlıyorum. Bunları sonraya koyarsan aç kalıyorlar ve hastalanıyorlar. Önce bunlarla ilgileniyorum. Çocuğumu sırtıma alıp bu işleri yapabiliyorum. Allah devletten razı olsun" diye konuştu.

KİMSE KAPIDAN ÇEVRİLMİYOR

Demiral ailesinin yaptığı üretimi yerinde görmek isteyen Gazipaşa Kaymakamı Nurullah Kaya ise aileyi tebrik etti. Unutulmaya yüz tutmuş bir sektörün yeniden dirilmeye başlamasını görmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Kaya, "40 günlük bir süreçte üreticimizin ciddi kazanım sağladığı bir sektör bu. Sosyal Yardımlaşma Vakfımız ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün ortak yürüttüğü bu proje Türkiye'de tektir. Bu projenin ülkemize örnek olmasını ve çoğalmasını temenni ediyoruz" dedi.

Risksiz ve pazarı hazır bir sektör olan ipekböceği üretiminin ilçede yaygınlaşmaya başladığını dile getiren Kaya, 67 üreticinin 112.5 kutu ile toplamda 3 bin 200 kilogram üretim yaptığını belirtti. İçinde bulundukları tesisin tek başına 500 kilogram üretim yapma kapasitesi olduğunu, ancak şu an yarı kapasiteyle faaliyet gösterdiğini kaydeden Kaya, şunları söyledi: "Devletlerimizin imkanlarıyla gelene yok demiyoruz. Üretim yapmak isteyen her bireye limit koymaksızın destek veriyoruz. 40 günde yaklaşık 15 binin üzerinde gelir elde edilebiliyor. Riski yok, ürünümü satamam diye bir kaygı yok. Canlı bir sektör. Biz de görevimiz gereği mahallelerimizde her bireyimize anlatıyoruz. Her geçen gün davetimize icabet eden çayımızı içen vatandaş sayısı artıyor. Artacağına inanıyorum."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.