‘Ben de futbol oynamak istiyorum’

Giriş Tarihi:17.07.2017, 10:02 Güncelleme Tarihi:17.07.2017, 21:13
Nurettin, diyetle 10 yaşında tanıştı. Ve hiç sevmedi! Onun tercihi günde 5 dondurma yemek... Hal böyle olunca da zayıflayamadı... Ama Nurettin bugünlerde azmetti. Bisiklete biniyor yürüyor ve diyet yapıyor. Çünkü hayali, Fenerbahçe forması giyip, gol atmak...

10 yaşında 165 kilo ağırlığa ulaşan Nurettin Yamaç, fazla kilolarından kurtulup fanatik taraftarı olduğu Fenerbahçeli futbolcular gibi oynayabilmek için tedavi olmaya başladı. Kilolarından dolayı okula giderken zorluk çektiğini belirten Yamaç, "Yaşıtlarım gibi koşmak, rahatça okula gidip futbol oynamak istiyorum" dedi.

AMELİYAT OLAMIYOR

İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde oturan Ayhan-Serpil Yamaç çiftinin ikinci çocuğu Nurettin'e 3 yaşında 'obezite' teşhisi konuldu.
Nurettin, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde obezite tedavisi görmesine karşılık diyetini uygulayamadığı için kilo veremedi.
Nurettin, 10 yaşında 165 kiloya ulaştı. Okula zamanında başlayamayan Nurettin'in yaşıtları 5'inci sınıfa geçerken o Cevdet Güçlüer İlkokulu'nun 3'üncü sınıfına yeni geçti. Bir tüp firmasında şoförlük de yaparak oğluna bakmaya çalışan baba 40 yaşındaki Ayhan Yamaç oğlunun tüp mide ameliyatı yaptırılarak zayıflatılması için çağrıda bulundu.
Uzmanlar, 18 yaşından küçüklerin bu ameliyatı olamayacağını ifade etti. İki ay önce Gençlik ve Spor Bakanlığı, Nurettin'e 3 tekerlekli bisiklet gönderdi.

'SICAKLARDA PİŞİYORUM'

Yaşamındaki en büyük heyecanı bisikleti olan Nurettin, her gün evinin çevresindeki sokaklarda hızla pedal çevirerek zayıflamaya çalışıyor. Aşırı sıcaklarda kilosunu daha da hisseden Nurettin, "Bayılacak gibi oluyorum. Pişiyorum" sözleriyle sıcakta yaşadığını anlattı. Okulda tenefüslerde arkadaşlarıyla futbol oynayan ve bugüne kadar hiç gol atamayan Nurettin, taraftarı olduğu Fenerbahçe'deki futbolcular gibi top koşturmak hayaliyle de zayıflamak için spor yapmak istedi. 15 gün önce kendisini evinde ziyaret eden İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur'a bu dileğini ileten Nurettin, hastaneye yatırılmayı kabul etmedi. Ambulansla Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye giden Nurettin'in sağlık durumunu anlatan Salnur, "Nurettin, diyetini uygulamadığı için zayıflayamıyor. Tek çaresi diyet ve hareket. Spor yapmak istiyor. Bunun için endokrinoloji (metobolizma hastalıkları), psikiyatri, kardiyoloji gibi uzmanlar ayrı ayrı tetkik edecek. Tetkiklerden sonra yürüyüş mü yapabilir, koşu bandında ne kadar koşabilir göreceğiz" dedi. Nurettin, ise "En büyük hayalim Fenerbahçeli futbolcular gibi koşup gol atmak. Kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Okula girerken zorlanıyorum. Yaşıtlarım gibi olmak istiyorum" diye konuştu.

'BÜTÜN GÜN BAKKALA SİPARİŞ VERİYOR

Nurettin'e bakan babaanne Zarife Yamaç, torununun çok yemek yediğini anlatırken, "İlk zamanlar tam buğday ekmeği yiyordu son aylarda balkonda gizli saklı beyaz ekmek yiyor. Bütün gün bakkala yiyecek siparişi veriyor. Diyet yapmıyor. Günde 5 dondurma 7 paket çubuk kraker, şekerler, kurabiyeler yiyor. Söz geçiremiyorum aksi tavırları var, huysuzluk yapıyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.