600 yıllık rahmet duası

Giriş Tarihi:12.08.2017, 23:26 Güncelleme Tarihi:12.08.2017, 23:26
Bursa’da Dolu Baba Hazretleri’nin kabri başında 600 yıldır harman zamanında yağmur duası ediliyor. Her yıl katılımcılara ev sahipliği yapan Kirazlı köyü sakinleri duanın ardından rahmetin gecikmeden geldiğini söylüyor

Uludağ'da bulunan Kirazlı ve civar köylerin sakinleri, 600 yıldır, yılda bir gün yağmur duasına çıkıyor. Bursa'nın fethinden önce Türkistan topraklarından gelen Dolu (Duğlu) Baba Hazretleri'nin kabri başında asırlardır "harman zamanı" olarak bilinen temmuz sonu veya ağustos ayı başında yağmur duası ediliyor. Uludağ Milli Parkı giriş kapısının 3 kilometre altında bulunan Kirazlı köyü sınırları içinde kabri olan Dolu Baba Hazretleri'nin türbesi başında Kirazlı ve civar köyler tarafından yılda bir defa dualar edilip, halka yemek ikram ediliyor. Köylüler koyunlarından sağdıkları sütlerle yaptıkları yoğurtları ise gelenlere ikram ediyor. Her yıl ananevi olarak tertiplenen merasimden sonra rahmetin gecikmediğini belirten Kirazlı köyü sakinleri, yağmur duasını her sene bu mevsimde yapıyor. Orhangazi Han'ın fethinden önce bölgeyi tutarak Bursa Kalesi'ne olan ikmalin önüne geçen milisler arasında yer alan Duğlu Baba, Uludağ'da kabri bilinen erenlerin başında geliyor.

BELEDİYELER DE KATILIYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, "Biz Büyükşehir ve Osmangazi belediyeleri olarak duaya her sene katılıyoruz.
Yakın köylerdeki vatandaşlarımız, hanımlarımız, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlarımız katılıyor. Burada ikramlar yapılarak dualar ediliyor. Dolu Baba, burada tekke kurmuş, talebeler yetiştirmiş önemli bir insan. Bu, 600 yıldan beri yapılıyor. Türbesinin bulunduğu alanda düzenleme yapmak istiyoruz" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.