AMATEM’e 5 ayda 6 bin başvuru

Giriş Tarihi:12.08.2017, 23:13 Güncelleme Tarihi:12.08.2017, 23:13
2010 yılı boyunca 2 bin 348 bağımlının başvurduğu Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’ne bu yılın ilk 5 ayında 6 bin başvuru yapıldı. Uzmanlar, “Başvurulara yetişmekte zorlanıyoruz” diye konuştu

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'ne (AMATEM), yılın ilk 5 ayında 6 bin kişi başvurdu. Merkez Sorumlu Hekimi Dr. Aslıhan Eslek, toplumda bağımlılığın yaşam şekli haline gelmeye başladığını ve sanal ilişkilerin de bağımlılığa yatkın kıldığını söyledi.

AMATEM'de başta uyuşturucu madde bağımlılığı olmak üzere alkol, kumar, sigara, sosyal medya gibi birçok bağımlılık çeşidiyle ilgili tedavi uyguladıklarını kaydeden Dr. Eslek, hastanenin bölge geneline hizmet verdiğini belirterek, sadece Manisa'dan değil, Ege Bölgesi'nden pek çok hastanın buraya geldiğini vurguladı. 2010'da bağımlılıkta ilgili toplamda 2 bin 348 kişinin AMATEM'e başvurduğunu, bu yılın ilk 5 ayında ise sayının yaklaşık 6 bin oldruğunu belirtti. Dr. Aslıhan Eslek, yaklaşık 6 bin başvurunun hepsinin başta uyuşturucu madde olmak üzere, alkol, kumar, sigara, internet bağımlılığı gibi birçok bağımlılık çeşidini kapsadığını belirterek, bu kişilerden 800'ünün yatarak tedavi gördüğünü söyledi.

Sanal ilişkilerdeki tuzak

Yaşam şeklinin değişmesinin bağımlılığa etkisinin olduğunu açıklan Dr. Eslek, sanal ilişkilerin daha fazla olmasının bağımlılığa yatkın kıldığını söyledi. Dr. Eslek, "Genç yaşlarda ergenlik döneminde merak ve çevrede kullanan kişi olması, depresyon, parçalanmış aile önemli bir etken oluyor. Bağımlılık biraz da yaşam şekli haline döndü. Gerçek ilişkiler yerine sanal dünyadan, telefonda ilişkiler kurulmaya başlandı. Bunun da dezavantajı oldu.
Gerçek ilişkiler kadar besleyici değil. Daha fazla sanal ilişkilerin olması bağımlılığa yatkın kılıyor" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.