SANAT DÜNYAMIZIN GÖZTEPELİ YILDIZLARI

Giriş Tarihi:12.08.2017, 23:14 Güncelleme Tarihi:12.08.2017, 23:14
Kordonboyu’nun en hareketli semti olan Göztepe, sporun ve sanatın merkeziydi. Tarih yazan efsane futbol takımının yanı sıra Sezen Aksu, Tekin Akmansoy, Haluk Bilginer, Şahika Tekand, Yıldırım Önal, Coşkun Sabah, Pakize Suda ve Ferdi Özbeğen gibi nice sinema, tiyatro ve müzik alanında zirveye çıkmış isimler Göztepe’den hayata atılmıştı

CENNET YOLU- KORDON BOYU- GÜRKAN ERTAÇ

Göztepe'nin gerek Türkiye'de gerekse Avrupa'da at koşturduğu 1963-1970 yılları arasında başarıya elbette birçok yıldız futbolcu imza attı.
Ancak bunların arasında Göztepe semtinin evladı, bombacı Halil Kiraz'ın ayrı bir yeri var. Halil'in adı yıldırım gibi şutları ve golleri nedeniyle Bombacı'ya çıkmıştı. Özellikle 1967 yılında İspanya devi Atletico Madrid'i Alsancak'ta pestile çevirerek 3-0 yenen ve Avrupa Fuar Şehirleri Kupası'nda saf dışı bırakan sarıkırmızılı takımın bu başarısında Halil Kiraz'ın tarihsel bir katkısı vardı. İlk golü penaltıdan atan Halil, topa öylesine sert vurmuştu ki, meşin yuvarlak ağları yırtarak gol olmuştu. Karşılaşmanın uzatma dakikalarında tam 40 metreden bir füze gönderen Halil, durumu 3-0 yapmış ve takımına tur atlatmıştı. Halil Kiraz'ın başarılı bir golcü olmasında, genç takımdayken antrenörlüğünü yapan Abbas Göçmen'in büyük payı var. Futbola önce kaleci olarak başlayan Halil Kiraz'ın idman maçlarında toplara sert vurduğunu gören Göçmen, "Senin kalecilikte ne işin var? Bundan sonra forvet oynayacaksın" demiş ve onun golleriyle alkışlanmasının yolunu açmıştı.

SOYADINI 'GÖZTEPE' YAPTI

Ahmet Fuat Göztepe, sarı-kırmızılı takımın yetiştirdiği ilk büyük futbolcudur. Futbola Altay'da başladı ama, siyah-beyazlı takımda yer almayı hak ettiği halde yerine Dominico isimli bir Rum'un oynatılmasına kızarak sarı-kırmızı renkleri seçti. Ölesiye kadar da Göztepe sevgisiyle yaşadı, hatta soyadını bile 'Göztepe' olarak değiştirdi. 5 kez (A) Milli Takım'ımızın formasını giydi (Sayıyı küçümsemeyelim, o devirlerde 2-3 yılda bir milli maç yapılıyordu) ve attığı gollerle alkışlandı.

YUNANLILARA 4 GOL ATTI

Olağanüstü golleriyle tanınan Fuat'ın, Göztepe'nin Yunanistan'ın Enosis takımıyla yaptığı ve 4-3 kazandığı maçta 4 gole birden imza atması kolay kolay unutulabilecek bir başarı değildir. Son derece mütevazi bir insan olan Fuat Göztepe, bilgi ve görgülerini gençlere aktarmayı da severdi. Göztepe'nin sonraları efsane takımında oynayan bombacı Halil Kiraz, Fuat ağabeyinin onu Göztepe Stadı'na götürerek vuruş tekniği gösterdiğini tatlı bir anı olarak anlatır. Tam 15 yıl Göztepe formasını terleten Fuat Göztepe, 1991 yılında hayata gözlerini yumdu.

KOCAKAPTAN'I UNUTAMAYIZ

Göztepe Kulübü'ne Manisa'dan transfer olan Güler-Gürsel Aksel kardeşler büyük hizmet ettiler. Güler Aksel'in sakatlık problemi yüzünden futbol hayatı çok uzun sürmedi ama Gürsel Aksel sarı-kırmızılı takımın Avrupa zaferlerinin Kocakaptan'ı idi. Arkadaşlarına hem ağabeylik yapan, hem de maç içerisinde yönlendirerek başarılarını artıran Gürsel Aksel, Avrupa kupalarındaki zaferlerin mimarı oldu, aslan payını aldı. Bu başarısıyla da Göztepe taraftarının da sevgilisi oldu. Onu maalesef Rizespor'u çalıştırdığı sırada benzin istasyonundaki bir patlama sonucu kaybettik. Ama Göztepe Camiası ve İzmir ona vefalı davranmayı ihmal etmedi. Gürsel Aksel'in adı Göztepe Stadyumu'na verildi. Göztepeliler. İzmirliler, Türkiye ve özellikle efsane takım arkadaşları Kocakaptan'ı hiç unutmayacaklar.


KAHPE KURŞUN KURBANI

Göztepe'nin sevilen, başarılı kalecilerinden Nevzat Okuyucu, çok sevdiği Göztepe'de bir kuyumcu dükkanı açmıştı. Burada bir kahpe saldırıya kurban gitti. İki hırsız, kuyumcu dükkanını soymak istedi, Nevzat Okuyucu müdahale etti ama atılan kurşunun kurbanı oldu olay yerinde hayatını kaybetti.
Göztepeliler kendisini her zaman rahmetle anacaktır.

TİCARETİN DE MERKEZİYDİ

İzmir'in en büyük tüccarları, işadamları o zaman Göztepe'de yaşardı. Hakkı-Şevket Filibeli (Göztepe Başkanlığı yaptı), Hasan İkbal, Reşat Selamioğlu (Göztepe'de başkanlık yaptı), oğulları eski ünlü yelkenciler Ziya-İbrahim, Fehmi Simsaroğlu ve ailesi, Kemeraltı'ndaki ünlü Ekmekçibaşı Lokantası'nın sahibi Ahmet Altınbilek, oğulları Mehmet, Muammer, Muzaffer Altınbilek, bir lokantacılık sembolü Kemeraltı'ndaki Şükran Lokantası'nın sahibi Edip Tamay, Göztepe'nin efsane yöneticilerinden Zeki Çırpıcı, babası Yahya Çırpıcı, Eşi İlgün hanım ve kardeşi İbrahim Çırpıcı, oğlu Mehmet Çırpıcı, Muhittin Ekiz, Alsancak'ın gözdesi Reyhan Pastanesi'nin sahipleri Ali Albay, Yusuf Erboy, Sabahattin Suvari (Göztepe'de başkanlık yaptı), Adnan Suvari (Efsane Göztepe'nin ünlü hocası), Hakkı Baykal, oğulları Baha ve Süha Baykal (Konak Belediye Başkanlığı yaptı), Dr. Mehmet Afşaroğlu ve Kiraz Ailesi semtin ünlüleri. Sadece onlar mı; bir devre imza atan Gözümoğlu ve Site sinemalarıyla ünlü Niyazi-Cemal Gözümoğlu, 50 yıl önce Şortan Pastanesi'ni hizmete sokan Haşim Şortan, Vali Konağı yakınından Remzi Güngör, 12 yıl muhtarlık yapan Berber Mehmet Erhun iz bırakanlar arasında unutulmaz isimlerdir.

SANATÇI DİYARI GÖZTEPE

Göztepe spor, tıp ve iş dünyasının yanı sıra sanatın da doruğa çıktığı bir semt. Sanatçılar Sezen Aksu, Pakize Suda, Yıldırım Önal, Tekin Akmansoy, Ferdi Özbeğen ve Coşkun Sabah gibi ünlü yıldızlar buradan yükselmiş ve sanat dünyamızda iz bırakmış yıldızlardır. Bunlar gibi daha nice ünlü isimlerin yolu efsaneler diyarı Göztepe'den gelip geçmiştir. Siz hiç müziğimizin müzik devi Sezen Aksu'nun Göztepeli olduğunu ve iki kız arkadaşıyla semtte İzmir'in ilk kuaför salonlarından birini açtığını ve anlaşamayarak bu meslekten vazgeçtiğini biliyor musunuz? Sezen Aksu, İzmir'in yetiştirdiği sanatçılardan Pakize Suda ile birlikte İzmir Kız Lisesi'nin gülüydü. Aksu, önceleri düğünlerde sahneye çıkıp solo antrenmanlarına başladı, daha sonra İzmir'de bu konuda bir gelişme gösteremeyeceğini anlayıp İstanbul'a göçtü ve orada müthiş bir yükselişle Minik Serçe oldu.

NÖRİ KANTAR VE ÖNAL

TV'de izlemeye doyamadığımız, Kaynanalar Dizisinin yaratıcısı Nöri Kantar tiplemesiyle alkışladığımız, pekçok film ve tiyatro oyununun vazgeçilmez ismi ve meddah geleneğinin son temsilcisi Tekin Akmansoy da uzun yıllar Göztepe'de yaşadı. Akmansoy, tiyatro, TV ve film hizmetlerini mükemmel yürütmesini bildi. Çok sayıda film ve tiyatro oyununda rol alan sanatçı özellikle Kaynanalar dizisindeki başarısıyla tüm Türkiye'de tanındı. Türk Sineması'nın karakter rolleriyle ve davudi sesiyle ünlü Yıldırım Önal da Göztepe'nin renkli, sevilen kişilerindendi. Ve Pakize Suda... Babası Orhan Suda, bir zamanlar İzmir'de ünlü Demokrat İzmir Gazetesi'nin yöneticisiyken ve de Bisiklet Federasyonu Başkanı iken, Pakize de sanatçı kimliğiyle öne çıkmıştı. Daha sonra gazete ve dergilere yazılar yazdı. Ayrıca ünlü sanatçılar Erdal Beşikçioğlu, Tamer Levent, sunucu Saba Tümer, ünlü sağlık programcısı Zahide Yetiş, İkbal Gürpınar da Köprü ve Güzelyalı'da dönem dönem oturdular, Özel Türk Koleji ve Fatih Koleji'ni bitirdiler.

GÖZTEPE'NİN DUYGULU SABAH'I

Ünlü udi-şantör Coşkun Sabah da henüz tanınmamışken uzun yıllar Göztepe'de mesleğin amatörlüğünün çilesini çekti. Güzelyalı'daki Canlı Balık'ta program yapar, daha sonra Kör Kadri'nin restoranında geceyarısını geçen saatlerde bahşiş toplardı. Daha sonra İstanbul'a göçen Sabah, çok sayıda hit olmuş parçaya, besteşe imza attı ama İzmir'i hiç unutmadı. Türk Sanat Musikisi- Pop Müzik ve Fantezi Müzik'i kaynaştırarak kendine özgü, 'Sabah modeli'ni geliştirdi. 1990'da Beni Unutma- Aşığım Sana isimli albümü 3 milyondan fazla satarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Hatıram Olsun, Anılar ve Baharı Bekleyen Kumrular gibi şarkıları yıllarca gündemden düşmedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.