• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Hastasına bakana bin 544 lira maaş FARUK ERDEM Hastasına bakana bin 544 lira maaş faruk.erdem@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 09.08.2020, 00:00

Engelli olduğu için, yaşı veya hastalığı nedeniyle başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin bakımını gerçekleştiren yakınlarına devlet her ay maaş veriyor. Bu maaş yılda iki kez zamlanıyor.
Son artışla birlikte evde bakım parası 1.544 liraya kadar yükseldi. Şu anda bu bakım maaşını alanların sayısı 600 bin kişiye yaklaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl evde bakım parası olarak vatandaşlara 7.9 milyar lira ödeme yapılmıştı.

BAZI ŞARTLARI VAR
Bakım parası alabilmek için öncelikle hasta ya da yaşlı vatandaşın rapor alması gerekiyor. Bu raporun da en az yüzde 50 oranında olması isteniyor. Bununla birlikte doktorların bu rapora 'bakıma muhtaç' ibaresi de eklemesi gerekiyor. Ayrıca bakım maaşı alacak kişinin bakacağı engelli veya yaşlının akrabası da olması gerekiyor. Eğer akrabalık ilişkisi yoksa bu kez yasal varisi olması gerek.GELİR ŞARTI YÜKSELDİ
Evde bakım parası alacak kişinin gelirine de bakılıyor. Daha doğrusu haneye giren gelir burada baz alınıyor.
Yani haneye giren tüm gelir toplanarak evde yaşayan kişi sayısına bölünüyor.
Bu bölüm sonucu kişi başı gelirin, net asgari ücretin (AGİ hariç) üçte birinden az olması gerekiyor. Bu rakam 2020 asgari ücretine göre hesaplandığında 1.402 liraya denk geliyor. Yani eve giren gelir kişi başı 1402 liranın altındaysa evde bakım parası veriliyor.İKRAMİYE HARİÇ TUTULUYOR
Bu arada eve giren gelir miktarı hesaplanırken ikramiyeler hariç tutuluyor.
Yani evde bir emekli varsa onun maaşı hesaba dahil edilirken kurban ve ramazan bayramlarında ödenen 1000'er liralık ikramiye bu hesaba yani gelir miktarına dahil edilmiyor.

BASVURU MÜDÜRLÜKLERE
EVDE bakım parası almak için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne veya ilçelerdeki ilçe müdürlüklerine yapılıyor. Yapılan başvuru yetkililer tarafından inceleniyor. Evde bakım parası alma şartları yerine gelmiş ise maaş bağlanıyor ve bir sonraki aydan itibaren ödenmeye başlanıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA