• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kentsel dönüşüm ve İzmirliler! ERKİN USMAN

Kentsel dönüşüm ve İzmirliler!

Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 28.01.2015, 00:00
İki -üç yıldır "kentsel dönüşümü" konuşuyoruz. İnsanlarımız, kentsel dönüşümle kalkıyor, kentsel dönüşümle oturuyor ve O'nunla yatıyor.
Peki, biz İzmir olarak bu kentsel dönüşümün neresindeyiz?
Ege-Koop bu bölgenin en ciddi ve en kapsamlı "inşaat organizasyonu" dur.
Ve, bu organizasyonun başında da Hüseyin Aslan var.
Sorduk:
"Kentsel dönüşümün neresindeyiz?"
Aslan cevap veriyor.
"Kentsel dönüşüm işinde bizden daha tecrübeli daha donanımlı bir kurum yok. Ama maalesef konuyu siyasete alet ettiler. Sen-ben kavgasına dönüştürdüler. Sözüm ona kentsel dönüşüm organizasyonu yapılıyor ama ne Ege-Koop orada, ne Ticaret Odası, ne meslek kuruluşları. İçinde halkın dahil olmadığı bir dönüşümden birşey çıkmaz. İzmir'de hakkıyla bir dönüşüm uygulaması yapılması halinde ise hem kent hem insanlar hem kuruluşlar kazanır. Ama bunu anlamak istemeyenler var."
* * *
Aslan'ın çarpıcı açıklamalarından satırbaşları...
* Ben iş ve değer ürettim. Binlerce insanın yuva sahibi olmasına katkıda bulundum. Ege-Koop olarak ise kim ne derse desin en zor şartlarda İzmir'in 12 ilçesine 30 bin konut yaptık. Türkiye'de bu hedefe ulaşabilmiş kaç kurum var? Toplam yatırım tutarımız bir buçuk milyar doları aşmıştır.
* İzmir'de iş yapmak kolay değil. Siyaseten görev almış, bu kentte iş yapmış, başarılı olmuş insanlara karşı aşırı bir kıskançlık var. Oysa Ege-Koop gibi bir kuruma özellikle kentin yönetiminde söz sahibi olanların burun kıvırması değil sahip çıkması gerekir.
* İzmir'de plansız kentleşme ve çarpık yapılaşmanın önüne geçilebilmiş değil. Hala gelişigüzel projeler yapılıyor. Oysa aslolan uydu kentler yaratmaktır Ege-Koop gibi. Bu tür projelere izin versinler hem orta gelirli yurttaşlarımız rahat etsin hem kent...

küpe
Alçaklığın tek korktuğu şey ölümdür.
Racine

günün fıkrası
Sandalyede oturan müşteri inledi:
"Ayyyy!... Aman, of...."
Dişçi hayret dolu tavırla konuştu:
"Rica ederim. Daha dişinizi çekmek değil, enjeksiyon bile yapmadım."
Müşteri oflamaya devam etti:
"Deminden beri ayağımdaki nasıra basıyorsunuz da..."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA