• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Dünyanın En Tuhaf Köpeği’yle eğlenceli bir yolculuk

Dünyanın En Tuhaf Köpeği’yle eğlenceli bir yolculuk

15.12.2017, 16:33 Güncelleme Tarihi: 15.12.2017, 16:37

Fincan, “Daha çocukken bilinen hikayeleri değil de kendi uydurduğum hikayeleri anlatmayı severdim. Baba olunca kendi kızıma da anlattım hep. Çocuklar için yazarken çok eğleniyorum ve bu eğlenceyi yarıda bırakmaya hiç niyetim yok” dedi

BURCU ILGIN

Aynı gazetenin iki farklı biriminin çalışanları olarak kafeteryada çay molalarında buluşuyoruz Halil ile... Halil spor servisinde ama ilgi alanları sinema ve edebiyat olunca ortak paydada buluşuyoruz. Hatta birçok kez benim için röportajlar yapmış, sinema yazıları da yazmıştır.
İlk kitabı Güzleşme'nin ardından çıkardığı çocuk kitabını da hemen aldık. Kızlarımla okumaya başladığımızda her akşam ben de onlarla birlikte okuma saatini bekler oldum.
Kızım Simya yatarken okumamıza rağmen yatakta heyecandan yastığın üstüne çöküp kıkır kıkır gülerek dinledi kitabı... Ve ilk kez Simya'nın, "Okumayı öğrenince bu kitabı bir daha okuyacağım" dediğine tanık oldum.
"Devamı olacak mı?" diye de sordu.. Ben de ona, "Seni yazarla tanıştırırım hem kitabını imzalatırsın hem de bu soruyu kendine sorarsın" dedim çok sevindi... Hem onun sorularını hem de kendi sorularımı yönelttiğim Halil Fincan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik...

İlk kitabın Güzleşme'den sonra seni çocuk kitabı yazmaya yönelten ne oldu?

Aslında Güzleşme'den önce vermiştim bu kararı. Hatta taa çocukken belki de. O yıllarda da dinlediğim veya bilinen hikayeleri değil de kendi uydurduğum hikayeleri anlatmayı severdim.
Gençliğimde de bu böyle devam etti. Yeğenlerime, kuzenlerime hatta mahallemin çocuklarına hikayeler anlatıp durdum.
Sonra baba olunca kendi kızıma da anlattım hep. Belki de kızımın ilgisi ve merakı sebebiyle aldım bu kararı. Artık yazmanın zamanı gelmişti. Tüm bunlarla birlikte çocukların o saf dünyasına ortak olup eğlenceli, komik ve heyecan dolu bir macera yazmak istedim.

EN BÜYÜK DESTEĞİM EŞİM

Sen aynı zamanda bir babasın. Bildiğim kadarıyla kızın da edebiyata meraklı ve o da öyküler yazıyor. Sana yardımcı oldu mu?

Hem de çok. Bu konuda çok şanslı olduğumu söyleyebilirim.
Kızım Ada yazma heyecanımı hep diri tuttu. Hatta şöyle söyleyeyim. Yazdıkça okudum ona. Baktım hep kaldığım yerde bir sonraki bölümü merak ediyor, doğru yolda olduğumu anladım. Üstelik dinlerken eleştirdi de. Bu da hikayenin seyrine çok şey kattı.

Yazım aşamasında kızının haricinde okuttuğun kişiler oldu mu? Çocuk veya yetişkin?

Kızım dışında sadece eşimle paylaşırım yazdıklarımı. Her şeyi net ifade eder çünkü. Yazma maceramdaki en büyük destekçimdir. Yazar yazmaz görüşünü aldığımdan kahrımı çok çekmiştir.

Dünyanın En Tuhaf Köpeği çıktığından beri tepkiler nasıl?

Dünyanın En Tuhaf Köpeği henüz minicik bir bebek. Sadece bir ay oldu çıkalı. Ancak bu kadar kısa sürede bu kadar geri dönüş beklemiyordum açıkçası. Sosyal medyadan çok güzel mesajlar geliyor. Bir solukta okuyan, kitaptaki tekerlemeleri ezberleyen, okuduğunu söyleyip tekrar okuyacağını belirten ve kitabın görsellerini paylaşan okurlara çok teşekkür ediyorum. Yazma meselesinin en keyifli anlarını yaşıyorum şu sıralar.

Benim kızım da kitapları çok seviyor. Şu an okuma yazma bilmediği için ona ben okuyorum.
Ama Dünyanın En Tuhaf Köpeği onu çok güldürdü.. Okumayı öğrenince bir daha okuyacağım dediği ilk kitap oldu. Kızım adına soruyorum. İkincisini yazmayı düşünüyor musun?

Ne güzel, ne mutlu bana. Beğendiğine çok memnun oldum. Açıkçası ilk andan itibaren derdim biraz buydu. Sadece bir hikaye anlatmak için değil anlattığım hikayenin tekrar tekrar geri dönülüp bir kez daha okunmasını düşlüyordum.
Çünkü ben de sevdiğim kitaplara veya filmlere tekrar dönmeyi seven bir adamım. İkincisine gelince o çoktan hazır.

İkincisinin konusu ne olacak peki? Tolki ve Tuhaf'ın yeni macerası mı olacak yoksa bambaşka bir öykü mü gelecek?

Evet yine Tolki ve Tuhaf'ın macerası. Konusu bu kitabın sonunda gizli. Sadece şu kadarını söyleyebilirim. Her şey çok karışacak. Başka tüyo yok, kusura bakma.

ROMAN HEP AKLIMDA

Bundan sonra yazma serüvenine sadece çocuk kitapları üzerinden mi devam edeceksin yoksa yetişkinler için bir roman da gelecek mi?

Çocuklar için yazarken çok eğleniyorum ve bu eğlenceyi yarıda bırakmaya hiç niyetim yok.
Hatta bambaşka bir hikaye ile ilgileniyorum şu sıralar. Ancak yazma serüveni, yaşarken öğrenilen ve net ifadeler kullanamayacağın bir mecra. Roman ise ezelden beri hep aklımda. Başlayıp nadasa bıraktığım bir hikaye var. Doğru zamanı bekliyorum belki de.

Hayvanlarla aran nasıl? Evde hayvan besliyor musun?

Kitaptaki gibi konuşan bir köpeğimiz yok ama konuşan bir muhabbet kuşumuz var. Üstelik çok geveze. O da kendi hikayelerini anlatıp duruyor. Ve bir de balığımız. Hayvanlarla aramız çok iyi. Kızım tam bir köpek hastası.
Onun için dünyanın en tuhaf köpeğini arıyorum.

"KAFAMDA DEFALARCA FİLME ÇEKTİM"

Edebiyat kadar sinemaya olan düşkünlüğünü de biliyorum. Kitabının filme çekilmesini ister misin?
Tabii ki isterim. Yazarken kafamda defalarca çektim zaten. Tolki ve Tuhaf'ın Korkaklar Şehri'ne seyahatinden tutun da Dev canavar Dürbün Göz ile mücadelelerine kadar her şey sekans sekans gözümün önünde. Bolca görsel efekt gerekiyor.

KİTABIN KONUSU

Tolga, herkesin ona hitap ettiği adıyla Tolki, hayal gücü sınır tanımayan bir çocuktur. Babasından doğum günü hediyesi olarak uçan bir fil ister.
Tolki bu isteğine kavuşamaz ama babası, doğum gününde ona bir köpek getirir.
Üstelik baş başa kaldıklarında Tolki onun konuşabildiğini görür. Tuhaf adındaki bu minicik köpek ile birlikte bir de eski ve kilitli bir kitap getirmiştir babası.
Bu kitabı da Tuhaf'ın eski sahibi vermiştir ona. Kitap sayesinde fantastik bir yolculuğa çıkan ikili, kitapta yazan tekerlemelerin sırrını çözüp Korkaklar Şehri halkına, Dürbün Göz adındaki bir yaratıktan kurtulmaları için yardımcı olmaya çalışır.
Korkaklar Şehri halkının cesaretlerini kazanma sürecine de tanıklık ettiğimiz bu macerada; bir arada mücadele etme, kitapların önemi, korkuların üzerine giderek onları yenme gibi konular ön plana çıkmaktadır.

Dünyanın En Tuhaf Köpeği’yle eğlenceli bir yolculuk haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN