• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Mutluluğun sırrı affetmekte gizli’

‘Mutluluğun sırrı affetmekte gizli’

16.02.2018, 17:22 Güncelleme Tarihi: 23.02.2018,12:07

Hintli terapist Jaspal Singh, ayak refleksoloji, enerji dengeleyici, iyileştirici yumuşak terapi ve Hint baş-boyun masajında 17 bin seanslık bir rekorun sahibi. Bütün dünyanın tanıdığı Singh’e mutluluğun sırrını sordum, “Kendinizi affetmekle başlayın” dedi

NİHAN YARKENT İNCE

Günümüzde stres hayatımızın parçası değil artık kendisi oldu.
Bedenimizi en önemlisi ruhumuzu yıpratan stres, bin türlü hastalığın da nedeni haline geldi. Öyle ki stres yüzünden kalp kırma uzmanı bile olabilirsiniz. Kendinizle kavgalı hale geldiyseniz, mutsuzluk esiri olduysanız ve yok mu bunun çaresi diyorsanız, ben bir tane buldum. Daha doğrusu mutluluğa giden yolun mimarıyla tanıştım. Aslında kendisi dünyaca ünlü biri. Refleksoloji Uzmanı Hintli Terapist Jaspal Singh Hindistan Aküpresür ve Refleksoloji Derneği daimi üyesi, Güney Afrika'daki Uluslararası Refleksoloji Konseyi, Yeni Delhi'deki Uluslararası Reiki Şifa Derneği ve Pranic Şifa Derneği'nin de üyesi. Kısaca şifalı eller olarak biliniyor.

Yaptığınız işi siz nasıl tanımlıyorsunuz?
Farklı tedavileri öğrendikten ve sunduktan sonra, yılların verdiği deneyimle birlikte yaptığım işi çok kısa bir şekilde tanımlıyorum. Ben sadece aracılık ediyorum, sizin ruhunuza ulaşmanızda aracılık ediyorum.
Ama asıl siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz, önemli olan bu. Gelişmek ve daha iyi hissetmeyi isteyip istememek sizin işiniz.

Bunu açmak lazım. Sizin işiniz, benim iyiliğim mi?
Benim bu dünyaya gelmemde bir sebep var. İnsanların daha iyi olmasını sağlamak için buradayım.
Tıpkı sizin de insanların daha iyi olmasını sağlamak için burada olmanız gibi. Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için birbirimize ihtiyacımız var. Ben bu anlamda sadece bir aracıyım, insanın genel olarak hem ruhu hem de vücudunda ne olduğunu bulup karşımdakine anlatmak benim işim. Karşımdaki de kendini anladığı zaman olay bitiyor. Zaten ne oluyorsa hep kendimizi anlamamamaktan oluyor. Bunun için de refleksoloji ve bio enerjiyi kullanıyorum.

Kalp kırıklığına karşı bir masaj var mı?
Bir insanın neden kalbi kırılır biliyor musunuz.
Çünkü bunu tercih etmişsinizdir. Kalbinin kırılmasını siz istemiş, buna siz yol açmışsınızdır.
Affetmek lazım. Mutluluğun sırrı burada yatar. Kendini affetmekten geçer. Tüm hayatımız, tüm hayal kırıklarımız bir öğretidir. O yüzden önce kendimi affetmeye başlamak gerekir. Bana gelen insanların da önce kendini açması gerekiyor yoksa ben de bir şey yapamam.

Memnun kalmayan insanla karşılaşıyor musunuz?
Kişi kendini yeterince açmıyor. Kendini yeterince açmazsan ona ulaşma şansım olmaz.
Ancak bu benim problemim değil, o kişi istemiyordur. O kişi hayatta acı çekmeyi tercih ediyordur. Eğer yardım istiyorsan, yardım isteyerek gelmelisin.
Fiziksel bir rahatsızlığın varsa, örneğin bel fıtığı ya da mide rahatsızlığın varsa bunun tedavisi için çaba göstermelisin, istemelisin.
Uykunu düzenlemeli, yemeğini dengelemelisin.
Ruhunla barışmalısın. Bunları yapmazsan sana kim yardım edebilir ki?

Diyorsunuz ki kendiniz olun ve kendinize bakın.
Evet aynen bu. Kendimizi kabul etmiyoruz, kendimizi olduğumuz gibi kabul etmediğimiz için her şeyi bastırıp duruyoruz bunun acısı vücudumuzun bir yerinden çıkıyor. Yüzlerimiz de maske olmamalı.

Türklerin stres kaynağının merkezinde size göre ne yatıyor?
Bir kere sigara çok içiliyor.
Çay, kahve de büyük oranda tüketiliyor. Çok acelecisiniz ve çok hızlı yemek yiyorsunuz.
Tüm bunlar kandaki oksijeni azaltıyor, üzerine doğru nefes alıp vermeyi de unutunca ortaya stres çıkıyor.

Sizi farklı kılan nedir?
Vücudumuz bir hafızaya sahip. Yaşamınız boyunca geçirdiğiniz evreler, vücudunuzda izler bırakır. İşte ben masaj yaparken bu izleri anlayabiliyorum.
Vücudumuzu oluşturan tüm hafızanın birbiriyle olan iletişimini hissediyorum, Örneğin midenizden rahatsızsanız, boyun fıtığınız varsa, başınız ağrıyorsa bunun manevi nedenlerini de hissediyorum, bu yüzden reiki ile daha fazla yardımcı olabiliyorum.

Vücut hafızadır dediniz, elimizde nereye masaj yaparsak ne olur?
Size elinize uygulayacağınız masajı anlatayım. Örneğin sol elde, yüzük ve küçük parmak uçları baş, beyin, sinüs noktalarıdır.
Küçük parmağınızın bilekten ilk boğumu göz, kulak, avuç içine doğru olan kısmı omuz, bileğinize doğru olan bölümü dalak, bağırsaklarla ilgili noktaları barındırır. Avuç içi böbrek, baş parmağınızdan bileğinize doğru ancak avuç içine yakın bölümü pankreas, adrenalin bezi, başparmak boyun gibi yerlerdeki sorunlara karşı refleksoloji masaj noktalarıdır.

İstanbul ve İzmir'de
bulundunuz. Hatta şu an İstanbul'da bir ofisiniz de var. İki şehrin insanlarının genel sorunu nedir?
İstanbul stres, İzmir mide konusunda genel bir rahatsızlığa sahip. Erkek ve kadınlara göre de bu durum farklılık gösteriyor. Çünkü kadınlar her şeyi daha çok bastırdıkları için onların sorunları daha farklı oluyor.

SAĞDA MANTIKSAL SOLDA DUYGUSAL SORUNLAR

Size gelen kişiyle ilk ne yapıyorsunuz?
Sağ tarafımızda mantıkla ilgili sorunlar, sol tarafta duygusal sorunlarımız var. Fiziksel problemleri refleksoloji ile duygusal sorunları bioenerjiyle çözüyorum. Enerji dengeleyici kendi geliştirdiğim yöntem.
Her insan başka bir hikaye ve ben önce bu hikayeyi anlamaya çalışıyorum.
Önce herkesle konuşuyorum sonra masaja başlıyorum. Size ulaşmam için önce sizin kendinizi açmanız gerekiyor. Bunun yolunu birlikte buluyoruz. Terapistin başarısı karşısındakinin ne kadar kendini açtığına, size ne kadar güvendiğine bağlıdır.
Savunma mekanizması çalıştıran insanlar kendini kapatıyor ve verileni kabul etmiyor.

DAHA AZ ÇAY KAHVE DAHA ÇOK DERİN NEFES

Siz, yardım edemez misiniz?
Ben kimim ki size yardım edeceğim. İkimiz de insanız. Ben sadece evrenden aldığımı size veriyorum, başka bir özelliğim yok. Ama siz kendinize yardım edebilirsiniz.
Bunun için kendinizi açmalı, kendinizle barışmalısınız. Daha az çay, kahve, sigara ve içki tüketin. Hızlı yemek yemeyin, çok çiğneyin, daha derin daha çok nefes alın, manevi değerleri önde tutun, ailenize, sevdiklerinize önem verin ve sabırlı olun.

‘Mutluluğun sırrı affetmekte gizli’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN