• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dünyanın ‘Madam Z’ olarak tanıdığı İzmirli

Dünyanın ‘Madam Z’ olarak tanıdığı İzmirli

23.03.2018, 17:19

92 yaşındaki , İzmir’in modadaki dünya temsilcisi... Defilelerine, dans, müzik, mizansen ve dekorun yanı sıra Türk folklorunu kaynaştırıp uluslararası üne kavuştu

GÜRKAN ERTAÇ

Zühal Yorgancıoğlu, 1926 yılında İzmir Bayraklı'da doğdu. Boşnak kökenlidir. Sanat sevgisi ve yeteneği daha 8 yaşında iken bez bebeklerine elbiseler dikerek başladı. İzmir Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi'ni bitirdikten sonra, Ankara Kız Meslek Yüksek Okulu'nda sanat ve tasarım eğitimi gördü. 1961 yılında Amerika'ya gidip 2 yıl Maryland Güzel Sanatlar Akademisi'nde moda tasarımları eğitimi aldı. O dönemde Washington Post'a da moda tasarımları çizdi. Amerika yıllarında hiçbir Türk modacının ismini piyasada göremeyince, "Türkiye'ye döneceğim ve Türk sanatını dünyaya tanıtacağım" diye and içmişti. Döndü ve kendi atölyesini kurdu. Bugün o sözü tutmanın gururunu yaşıyor. İzmir Hisar Camisi karşısındaki küçücük dükkanından şaheserler yaratan bir moda tasarımcısı çıktı.

YERLİ MOTİFLER KULLANDI

Dünyaca ünlü gazeteci Edgar Schneider, Zühal Yorgancıoğlu'nun kreasyonlarını göklere çıkartarak 'Madame Z' başlığıyla manşetlere taşımıştı. O günden beri de 'Madame Z' olarak tanınıyor. Onun defileleri dans, müzik, mizansen, dekor ile Türk kültür ve folklorunu yansıtan teatral gösterilerdir.
Zuhal Yorgancıoğlu, Paris'ten, New York'tan kumaş getirmiyor. Oralarda açılan fuarları bile izlemiyor. Çünkü modanın; eteklerin uzaması, kolların kısalmasıyla ilgili bir şey olduğuna inanmıyor.
Kullandığı kumaşların tamamı yöresel el dokumaları ve Bursa ipeği. Ödemiş, Tire, Gaziantep ve daha pek çok yöreden kumaşlar topluyor. Giysilerde kullandığı oyaları köylü kadınlar yapıyor. ABD Devlet Başkanı Ronald Reagan'ın eşi Nancy Reagan, John F. Kennedy'nin eşi Jackie Onassis, ünlü film yıldızı Linda Gray, Lindsay Wagner, Dalida, Ajda Pekkan, Emel Sayın, Nükhet Duru, Sibel Can, Müzeyyen Senar, Hülya Avşar gibi ünlüleri giydirdi.
Ünlü şarkıcı Dalida bir filminde tamamen Madame Z'nin tasarımlarını kullandı.

'MÜSTESNA İNSAN'

2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde 'Doğu'nun Gizemi, Batı'nın Rüyası' başlıklı sergi düzenledi, büyük ilgi gördü. Zühal Yorgancıoğlu'nun, Urla Güvendik'teki evi Ağa Han Mimari Ödülü'ne aday gösterildi.
İzim Ticaret Odası o'na "İzmir'i tanıtan müstesna insan" ödülü verdi. 1946 yılında Adalet Partisi kurucu üyesi olan Mehmet Yorgancıoğlu ile evlendi.
Eşi 2011 yılında İzmir'de 91 yaşında vefat etti. Faruk Yorgancıoğlu, Haluk Yorgancıoğlu ve Müberra Yorgancıoğlu Soyer adlarında 3 çocuğu var.

BİR SANAT DUAYENİ YAŞAR ÜRÜK

Bir sanatçı ne kadar hizmette bulunabilir.
İzmir'in sanatçı beldesi Karataş'ta 1952 yılında dünyaya gelen Yaşar Ürük her dalda ülke çapında ismini yazdırıp belleklere kazıdı. Ürük, 1970 yılında açılan "TRT Çoksesli Koro" sınavlarını kazanarak Muammer Sun'la "Solfej", Işın Güyer'le "Şan", Saip Egüz ve Erdoğan Okyay ile "Koro Eğitimi" aldı. Aynı yıl İzmir Devlet Konservatuvarı sınavını da kazanarak Şan Bölümü'nde Nazime Aybirtek'in öğrencisi oldu.
Ayrıca Prof. Max Hallecker ile "Piyano" çalıştı.

ÜNLÜ İSİMLERLE

Yaşar Ürük, 1968 yılında İzmir Devlet Tiyatrosu'nda başladığı sahne çalışmalarına ara vermedi ve bu arada Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü öğrenciliği sırasında özel olarak Adnan Saygun ve Muammer Sun'la "Kompozisyon", Hikmet Şimşek ve Muzaffer Arkan'la "Koro" çalışmalarında bulundu. Öğrencilik yıllarında okulda sahnelenen oyunların müziklerini bestelemeye ve oyun yazarlığına da başladı. 1977 yılında Kültür Bakanlığı'nın açmış olduğu "Çocuk Piyesleri" yarışmasında "Bir Varmış Bir Yokmuş" adlı oyunu "En İyi 4 Oyun"dan biri seçildi..

ÇOCUK ŞARKILARINA ÖDÜL

Ürük, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devre'den 1978 yılı Haziran ayında mezun oldu ve İzmir Devlet Tiyatrosu'na tayin edildi. 1979 yılında Kültür Bakanlığı'nın açtığı "Çocuk Şarkıları Yarışması"nda "Büyük Ödül"ü kazandı. 1979 yılında Karşıyaka Halk Eğitimi Merkezi'nde "Tiyatro" ve "Çocuk Korosu" kurslarını yönetti ve "KHEM Çocuk Korosu"nu kurdu. Bu aşamada TRT İzmir Çocuk Korosu kurulma çalışmalarına katkıda bulundu.
Bir dönem İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak görev yaptı.

Dünyanın ‘Madam Z’ olarak tanıdığı İzmirli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN