• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Üretim - tasarım

Üretim - tasarım Türkiye

06.04.2018, 17:20

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’un hedefi giysilerdeki, ‘’de üretildi’ etiketine bir de ‘Türkiye’de tasarlandı’ ibaresi ilave edip, Türk tasarımcıları ön plana çıkarmak

Çok renkli, çok hareketli, bol emekli bir moda haftası geldi, geçti. Mercedes Benz Fashion Week İstanbul 11'inci sezonunda durgunluğunu bozdu ve yeniden alevlendi. Uzun bir yolculuktan sonra moda kültürü yerine oturmuş durumda. Türkiye'de üretildi etiketine bir de Türkiye'de tasarlandı etiketi ilave edip, ön plana çıkarmak ise bu etkinliğin en önemli hedeflerinden biri. Bu da daha çok satın almacıyla ulaşmak demek bir yerde. Her geçen sezon daha iyiye giden bu etkinliğe emeği geçen tasarımcılardan, organizasyona kadar herkesin ellerine sağlık der, kadrajıma giren koleksiyonlarla satırlarıma devam ederim.

Tuvanam

Tuvanam 2018 couture koleksiyonu cinsiyet ayrımcılığına ve kadının insan olma hakkına değinirken, yaşamını,ışığını saklayarak sürdürmeye mecbur bırakılan tüm kadınlara güç bizde mottosuyla sesleniyor. Bütün bu ışıltılı giysilerin amacı da kadının özündeki ışıltının ortaya çıkması. Gümüş,altın,platin ve antrasit tonlarının kullanıldığı metalik kumaşlarda ,uçuşan ve akan formlar kadın siluetinin ortaya çıktığı tasarımlar göze çarpıyor.30 parçadan oluşan koleksiyondaki farklı doku ve özel payet işlemeleri Tuvanam imzası el işçiliğini gözler önüne seriyor.

Lug Von Siga

Koleksiyonlarını heyecanla beklediğim tasarımcılardan biri Gül Ağış. Bekliyorum çünkü gezdiği, gördüğü, okuduğu her şeyden ilham alan ve o ilhamı bir şekilde kendi kültürüyle harmanlayan usta bir tasarımcı bana göre. Japonya Kyoto'ya yaptığı seyahat sonrasında çıkmış 2018 Kış koleksiyonu. Özellikle de geleneksel Zen bahçeleri ilham olmuş Gül Ağış'a. Türk ve Japon kültürünün birleştirici ve ayırıcı özellikleri, markanın kendine has silüetleri ve kumaş kombinasyonlarında bir araya gelmiş. Dokularla oynamayı seven, farklı dokuları birlikte ustaca kullanan tasarımcı bu özelliğini bu sefer de bozmuyor 70'lerin sonu ,80'lerin başına gönderme yapan formlar, mat ve parlak yüzeylerin iç içe geçtiği elektik dokular oluşturuyor.

Zeynep Tosun

Güçlü, kendi kararlarını kendi verebilen, yaratıcı işlerde çalışan kadından ilham alarak yola çıkan Zeynep Tosun, 2018 couture koleksiyonu oldukça gösterişli parçalara yer veriyor. Işıltıların tavan yaptığı giysilerde küpe ve saç aksesuarı ile kombinlenirken, çiçek işlemeli uzun elbiseler dize kadar çizmelerle tamamlanıyor. Koleksiyonda vizon, uçuk yeşil, gri, altın ve gümüş renklerin hakimiyeti hissedilirken Kastomonu düğümleri, el işleri, boru işlemeler, tasarımcının adeta imzası olan Ayvalık ve Bartın tel kırmaları giysilerde yerini alıyor.

Mehtap Eliadi

Tasarımcının annesinin hayatından yola çıkarak hazırladığı bu koleksiyon üç ölümden oluşuyor. İlk bölümde baskın desenler, pembeler ve kırmızılar ile sunuluyor. İkinci bölümde ise koleksiyon olgunlaşarak 70'lerin bol paça pantolonları ve özgür detaylarıyla ayakları yere basan bir tavra bürünüyor. Final bölümünde ise huzurlu bir inzivaya geçişi gece kıyafetlerinden şık pijamalara geçişlerle anlatıyor.

Brand who

Her ne kadar erkek giyim olsa da biz kadınlar için de giymek istediğimiz (en azından benim için öyle) arzu nesnesi parçalar yaratan Brand Who Liverpool,Manchester 'ın sokak kültüründen aldığı ilhamı kendi desenleri yenilikçi bakış açısıyla tekrardan yorumluyor. Yün, pamuk ve modal karışımlarla hazırlanan tasarımlara eşlik eden nakış işlemeler, slogan şeritler ve ekoseler dikkat çekiyor. Palto ve bomber ceketlere, artık bir imza haline dönüştürdükleri teddy (tüy) detayını ekleyip yine farklı bir yorum katan Brand Who, erkeklerin kış sezonu kombinlerini güçlendirmeye devam ediyor.

Exquise

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında ilk defa yer alan Exquise, şehirli kadınların bireyselleşme çabasından yola çıkıyor.
Bu süreçte tercih ettikleri renkleri, dokuları, kombinasyonları ve aksesuarları bir çeşitlilik olarak önümüze seriyor. Koleksiyonda yer alan parçalar, bu sezonda da bilinçli ya da içgüdüsel alternatif yollar arayan ve tempolu hayatın ritmini tutan kadınlara hitap ediyor. Vintage silüetlerden zamansız kostümlere dönüşen koleksiyonda faux fur yaka ve manşetler, yün paltolar, kalem etekler, şifon elbiseler ve dantel bluzlar yer alıyor.

ITIR GÜL ARAYICI

Üretim - tasarım Türkiye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN