• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yaz sıcaklarının doğal serinliği şelaleler

Yaz sıcaklarının doğal serinliği şelaleler

27.07.2018, 16:47 Güncelleme Tarihi: 27.07.2018,16:53

AYŞEN ALPTÜZÜN

Genellikle ormanlık bölgelerin arasından karşımıza çıkan doğa ananın sürprizi şelaleler görüntüleriyle bile serinlik duygusu yaratıyor. Cesareti olanlar ise buz gibi suların içinde serinliyor..

GİZLİKENT ŞELALESİ (MUĞLA)

Muğla'nın Seydikemer ilçe sınırında bulunan Gizlikent Şelalesi, yeşillikler arasında gizlenmiş doğal güzelliği ve manzarası ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Uzun merdivenlerden indikten sonra tam bir doğa harikası olan kayaların arasına gizlenen Gizlikent Şelalesi'ne ulaşacaksınız. Serin havası ve akan su sesi ile huzur veren şelale, özellikle yazın kavurucu sıcaklığında en çok tercih edilen yerlerden biri.

GÜNEY ŞELALESİ (DENİZLİ)

Denizli'nin Güney ilçesi Cinlere Koyu sınırları içinde yer alan Güney Şelalesi, ilçenin güneyinden geçen Menderes Nehri'nin kenarında bulunuyor.
Denizli'ye 70 kilometre uzaklıktaki gizli cennet, birinci derecede SİT alanı. Büyük Menderes Nehri'ne yaklaşık 20 metre yüksekten dökülen şelalenin suyu kireçli. Bunun sonucu olarak da şelale yatağında kalker basamaklar ve çeşitli oluşumlar meydana getiriyor. Yosunlar üzerinde süzülen su damlaları yıllarca süren akışıyla sarkıt dikitleri olan Damlataş Mağarası'nı oluşturmuş. Şelale, akış seti içinde oluşan mağara, içinde yüzülebilen derinlikte bir de göl saklıyor.

GÜMÜŞSU ŞELALESİ (DENİZLİ)

Denizli Çivril'in Doğu kesiminde, Çivril-Dinar yolu üzerinde ilçeye 30 kilometre mesafedeki kasabaya buradaki suyun iyi niteliği nedeni ile Gümüşsu adı verilmiştir. Gümüşsu Şelalesi veya Homa Şelalesi kasabanın Çağlayan mahallesinde bulunuyor. Yaklaşık 30 metre yükseklikten şut yapan bir şelale bulunuyor. Suyu çok soğuk ve tatlıdır. Şelale çevresinde Gümüşsu Belediyesi tarafından kavak, çınar ve söğüt gibi ağaçlarla kaplı alan içinde yapılmış piknik masaları, barbeküler, mescit ve çocuk oyun parkı yer alıyor.

NEBİLER ŞELALESİ (İZMİR)

Aşıklar Şelalesi olarak da bilinen Nebiler Şelalesi, İzmir'in Dikili ilçesinde bulunuyor. Yemyeşil bir doğa, yaşlı çınar ağaçları, irili ufaklı mağaralar, küçük şelaleler, keyifli yürüyüş yolları, etkileyici manzara ve düdeni ile Aşıklar Şelalesi, doğayla buluşmak için uygun altyapıya sahip. 86 basamağı aşıp aşağıya ulaştığınızda karşınıza şelale çıkıyor. Şelalenin suyunun döküldüğü noktadaki şiddet nedeniyle küçük bir gölet oluşmuş. Göletin çevresi su kaplumbağaları ve tatlı su balıklarının yaşam alanı olmuş.

MARMAROS ŞELALESİ (ÇANAKKALE)

Marmaros Şelalesi, Gökçeada'da bulunur ve dünyanın en zengin tatlı su kaynaklarına sahiptir.
Şelale özellikle trekking bakımından yoğun bir ilgi görüyor. Şelale için Dereköy`ün Uğurlu istikametindeki çıkışından sağa ayrılan yoldan gitmeniz gerekiyor. Asfalt yolda yaklaşık 7 km. gittikten sonra aracınızı burada bırakmanız gerekiyor.
Çünkü şelaleye kadar araçla gidilmesi mümkün değil.
Şelalenin suları yazın azalma gösterdiği için ziyarete kapalı. Şelale, doğayla baş başa olmak ve dağ yürüyüşü yapmak isteyenler için, Ada'da bulunmaz bir fırsat ve keyif oluşturuyor.

MIHLI ŞELALESİ (ÇANAKKALE)

Çanakkale ve Balıkesir sınırları arasında Kaz Dağları Bölgesinde yer alan Mıhlı Şelalesi görülmesi gereken doğal güzelliğe sahip yerlerden. Şelalenin hemen altında yer alan göletin serin sularında yüzmek mümkün.
Şelalenin çevresi piknik alanı olarak kullanılıyor.
Doğa yürüyüşüne uygun olan Mıhlı Şelalesi'nin az ilerisinde Roma Dönemi'nden kalma kemerli bir köprü bulunuyor. Başdeğirmen Köprüsü olarak anılan bu köprü, tarihi açıdan büyük bir öneme sahip. Mıhlı Çay üzerinde tek geçiş noktası olan bu tarihi köprüden karşıya geçebilirsiniz.

TURGUT ŞELALESİ (MUĞLA)

Muğla'nın Marmaris ilçe sınırında bulunan Turgut Şelalesi, yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir. Yaklaşık 4 metre yükseklikten akan suyun oluşturduğu manzara görülmeye değerdir. Şelale suyu oldukça soğuktur.
Yazın kavurucu sıcaklığında buraya gittiğinizde huzur bulursunuz. Burada bulunan gölette yüzebilirsiniz. Şelale çevresinde küçük restoranlar bulunuyor. Burada yöresel ev yemekleri ve alabalık yiyebilirsiniz. Ayrıca su sporları yapmak içinde oldukça ideal bir yerdir.

SAKIZCILAR ASMAALTI ŞELALESİ (DENİZLİ)

Ağlayan Kaya Şelalesi olarak da bilinen Sakızcılar Asmaaltı Şelalesi, Denizli'nin Çal ilçesinde Sakızcılar köyünde bulunuyor. 30 metre yükseklikteki kayalardan dökülen sular, şelalenin Ağlayan Kaya olarak anılmasına neden olmuş.
Şelalenin döküldüğü yer alabalık yetiştirmek için kullanılıyor. Aynı zamanda şelalenin yanında bir piknik alanı da bulunuyor. Halk arasında Hoca'nın Yeri olarak anılan yer, her yıl binlerce konuk ağırlıyor.
Tesiste bölgeye ait alabalıklar servis ediliyor.

Yaz sıcaklarının doğal serinliği şelaleler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN