• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Modacılar ciddiyetten sıkılırsa

Modacılar ciddiyetten sıkılırsa

03.08.2018, 16:49 Güncelleme Tarihi: 03.08.2018,16:53

İlk bakışta komik gelen kıyafetler saçma gibi gözükse de aslında moda yoluyla hayatın ciddiyetinden sıkılanlara el atıyor

ITIR GÜL ARAYICI

Fakat moda hanım siz şaka mısınız? Böyle düşünmek için bir çok nedenim var. En başta da Loewe'nın podyumda gördüğüm elf ayakkabıları... Commes Des Garçon'un şeker kız Candy yüzlü elbisesi... Manish Arora'nın dondurma baskılı mutluluk yazan tişörtleri... Sizce de modanın esprili yüzünün göstergeleri değil mi?. Gülünç kıyafetler her ne kadar saçmalamış gibi gözükse de aslında moda yoluyla hayatın ciddiyetinden sıkılanlara bir el atıyor.

YARAMAZLIK VE MİZAH

'Moda dünyasında artık yaramazlık, mizah ve renk istiyoruz. Dünya yeteri kadar çalkantı ve acı yaşıyor. Dolayısıyla biraz neşe ve ciddiyetsizlikten yana olmamız anlaşılabilir 'diyen I-D dergisi editörlerinden James Anderson, modanın içine girdiği ruh halini gayet güzel bir şekilde özetliyor aslında.
Sadece o mu?
Ciddiyetler kraliçesi Anna Wintour bile komiklik olsun diye eğlenceli bir öz çekimini instagrama yüklüyorsa moda içinde bulunduğu ciddi ortamdan gerçekten sıkılmış demektir.
Bu, moda insanlarının halet-i ruhiyesi.
Peki ya gerçek insanlar, sokaktakiler?
Onlar da sokakta espriyi sevmeye başladı.
İnsanlar yavaş yavaş eğlenceli kıyafetler giymeye ısınıyorlar. Yakında Margiela şovunda gördüğümüz seyahat yastığı ve uyku gözlüğü şık bir giysinin tamamlayıcı aksesuarı olarak karşımıza çıkarsa şaşırmayalım.

CESARETİNİZ VAR MI?

Yeri gelmişken sorayım; Christopher Kane'in plastik crocks terliklerini dantel elbise ile birlikte giymeye kimin cesareti var? Gülünç olma kaygısı anlaşılabilir bir durum. Öte yandan gülünç olma cesaretini gösterip, komik crockslarla bir davete gitmek ise takdire şayan bir stil davranışı. Podyumda görüp beğenmek başka bunu sokağa yansıtmak başka çünkü. Bu konuda Vogue'un ikonik moda editörlerinden Anna Dello Russo'yu tek geçerim. Modanın ciddi ve aristokrat tavırlarına karşı esprili stili ile gerek sokaklara gerekse de moda dünyasına renk katıyor.
Bakalım onu Jeremy Scott'ın çiçek formlu elbiseleri ile Paris'te sokaklarında yürürken ne zaman göreceğiz?
Evet, espri tüm benliğimizi sarmış durumda. İnstagrama yüklenen komik karikatürler en fazla beğeniyi alıyor. Sosyal medyada yapılan yorumlar espri içerikli oluyor.
En ufak bir sıkıntılı durumdan bile gülünecek bir şey çıkarabiliyoruz.
Ciddi hava boğmaya başladıkça gülünecek bir şeyler arıyoruz aslında.
Ne diyeyim evrene pozitif enerji yaymak bizim işimiz.

Modacılar ciddiyetten sıkılırsa haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN