• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Farklı stillerin ortak noktası jean

Farklı stillerin ortak noktası jean

10.08.2018, 16:01 Güncelleme Tarihi: 10.08.2018,16:14

Bir kumaş düşünün yediden yetmişe herkesin sevip giydiği bir giysi olsun. Bir kumaş düşünün sporla geceyi lüksle sadeliği birleştirsin.
Bir kumaş düşünün zamansız olsun. Bir kumaş düşünün statükoyu, sınıf farklılıklarını ortadan kaldırsın. Bir kumaş düşünün adı jean olsun. Galiba jean'in basitçe anlatımı böyle olsa gerek.

KURTARICI PARÇA

Yves Saint Laurent'in, "Onu keşfetmeyi çok isterdim" dediği bu kumaş, gardıroplarımızın en temel ve hayat kurtaran parçası olmuş durumda. Zaman içinde kendi devrimini yaratan jean, 50'lerde rock starların, 60 ve 70'lerde çiçek çocuklarının, 80 ve 90'larda punk ve asi gençlerin, 'hiphop'çıların, 2000'lerde ise annelerin, anneannelerin, çocukların, kısacası yediden yetmişe herkesin giysisi olan ikonik bir parçaya dönüştü.
Öyle ki zamansız, mekansız kısacası tüm sınırlandırmaları ortadan kaldırdı. Tıpkı Giorgio Armani'nın dediği gibi 'jean modada demokrasiyi temsil ediyor.'

KADINLAR SKINNY'İ SEVDİ

2000'li yılların başlarında hayatımıza fırtına gibi giren skinny jean'ler ise kot dünyasına yenilik getirdi. Bacakları uzun ve ince göstermesi ile hiç bitmeyecek bir modanın temelini attı. Gençlik ve başkaldırı kelimelerini bir kez daha skinny jean'le birlikte duyduk.
Bu başkaldırıyı biraz da Heidi Slimane'ne borçluyuz.
Dior Homme'un da erkeklere yakıştırdığı bu siluet kısa zaman içinde kadın modasına geçiş yaptı.
Bu elastik denim kumaşlı daracık kesimli pantolonlar bacakları incecik göstermeleriyle biz kadınlar tarafından çok sevildi.

NORMAL VE KONFORLU

Daracık paçaları ile yüksek ökçeli ayakkabılarımız oldukça seksi bir görünüme büründüler.
Tabi yukarıda, 'Hiç bitmeyecek bir moda' dediğime bakmayın. Her şeyden sıkılma dönemine girilince en sevilen giysilerde bile bir ara verme dönemi oluyor. Nitekim skinny jean'lerde de böyle oldu.
Konfor arayan kadınlar normcore ve Y kuşağın stilini oluşturan dadcore akımı jean dünyasına da etki ettı. Normal ve konforlu giyinmek basic stili yüceltmek kısacası 90'lara dönmek mom jean'lerin geri dönüşünü hızlandırdı.

NASIL OLMALI?

Kısacası küçük siyah elbise gibi her dolapta olması gereken bir parça olan jean zamansızlığı ufak değişimler geçirerek geleceğe doğru yol almaya başladı. Burada asıl karar verilmesi gereken jean pantolon nasıl olmalı? Bol mu? Yoksa dar mı? İspanyol paça mı ? Boru kesim mi? Boyfriend mi? Yüksek belli mom stili mı? Yoksa hepsi birden mi?

Farklı stillerin ortak noktası jean haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN