• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir Körfezi’nde 'Görevimiz Tehlike'yi çevirdik

İzmir Körfezi’nde 'Görevimiz Tehlike'yi çevirdik

10.08.2018, 16:54

Genelde uğur ve uğursuzluğa inanırız.
Uğursuzluk saydığımız olayları da şanssızlığa bağlar, "Sadaka ver" diye geçiştiririz.
Şahsen benim bu iki alternatifle yüzleştiğim pekçok olay var. Gazeteci-yazar Öcal Uluç ağabeyimizle ne zaman körfez vapuruna binsek, "Görevimiz Tehlike"yi yaşamışızdır ve 4 macera sonunda bir daha vapura beraber binmemeye karar verdik.

HÜCUMBOT ÇARPTI

Bir sabah Karşıyaka'dan vapura bindik.
9 Eylül vapuru ilk seferine çıkıyormuş.
5 dakika gittik, motorlar stop etti, vapur oraya buraya sürükleniyor, yolda kaldık. 30 dakika bekledikten sonra bir yedek vapur gönderdiler, aldı bizi götürdü. Bir gün öğleden sonra yine beraber Aksoy vapuruna bindik, tam Pasaport İskelesi'ne mendireğe gireceğiz. Deniz Kuvvetleri'nin bir hücumbotu çıkıyor, onlar bize, biz onlara düdük çalıyoruz. "Öcal ağabey, gel biz güvertedeki dubaya yapışalım, bu hücumbot bize vurabilir" dedim, sarıldık. Bir dakika geçmeden hücumbot bizim vapura göbekten bindirdi. Bir hamile kadın çocuğunu düşürüyordu, iskeleye yanaştıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Ben bu olayı, yaşadığımız şekilde Yeni Asır'a yazdım. O zaman sıkıyönetim var, beni Güney Deniz Saha Komutanlığı'na çağırdılar, orduyu küçük düşürdüğüm savıyla ifade aldılar.

KAÇAK BALIKÇILARIN PEŞİNDE

Öcal Uluç'la körfez serüvenimiz bitmedi. Bir akşam üstü Pasaport'tan vapura bindik, Karşıyaka'ya gideceğiz ama vapur Alsancak'a uğrayıp seferi öyle tamamlayacak.
Tam Alsancak'a yanaşacağız birden vapur sallanmaya başladı ama nasıl sallanma. Bir yatıyor, pencereden göğü görüyoruz, diğer yandan da Birinci Kordon'daki apartmanları. Meğer kaçak balıkçıları avlamak isteyen Sahil Güvenlik'e ait bir devriye botu son süratle yanımızdan geçmiş. Güçlükle iskeleye yanaştık, herkes indi. Korkudan Karşıyaka'ya otobüsle gittik.

TANKER BİZİ BİÇSEYDİ YANDI GÜLÜM KETEN HELVA

İnanılmaz olaylarla dolu körfez maceramıza son nokta. Yine Öcal Uluç'la Karşıyaka'ya gidiyoruz ve vapurun dışında oturuyoruz.
Tam Karşıyaka'ya varmak üzereyiz, Turan'a akaryakıt bırakan dev bir Rumen tankeri dönüyor. "Öcal ağabey, ister misin bu tanker bizim üzerimize gelsin?" dedim. "Yapma yahu. Yine mi?" dedi.
Ve tanker üzerimize geldi, 10 metre yanımıza yanaştı biz fındık kabuğu kadar kaldık, ismini, "Brasov"u gördük. Bereket bizim vapur durdu, dev tanker burnumuzun dibinden geçti gitti. Nasıl ama böyle bir 'Körfez Vapuru Macerası Serisi' yaşadınız mı?

TİRE'DE DE AYAĞIMIZ UĞURLU GELDİ

Yeni Asır ekibi olarak Tire'ye röportaja gitmiştik.
Tabii Tire'ye gidip de Göztepe'nin efsane futbolcusu kardeşimiz Mehmet Aydın'a uğramamak olmazdı. Mehmet bize Tire'nin o meşhur köftesinden ısmarladı, beraberinde gelen böğürtlenli lor da cabası.
Kahveleri içmek üzere çarşıdaki kuyumcu akrabasına gittik. Biz oturduk, arkamızdan belli ki evlilik için takı alacak köylüler girdi. Hayli alışveriş yaptılar, ardından bir kadın girdi bilezik aldı.
Biz , "Hadi bize müsaade" deyip kalkarken itiraz geldi, "Bir süre daha oturun gitmeyin, bırakmayız" diye. Meğer işler birkaç gündür kesatmış, biz gelince açılmış. Ne diyelim, mutlu olduk, uğur belledik.

GÜRKAN ERTAÇ

İzmir Körfezi’nde 'Görevimiz Tehlike'yi çevirdik haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN