• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

alışverişinin püf noktaları

İnternet alışverişinin püf noktaları

31.08.2018, 17:27

Güneş gözlüğü, akıllı saat, mont, kulaklık, ekran koruyucu, diş parlatıcı, güzellik maskesi, oda nemlendirici vs... Günümüzde artık sanal ortam alışverişleriyle alamayacağımız şey yok. En güzel yanı ise, hem daha ucuz olması hem de kapımıza kadar gelmesi. Önce alışveriş sitelerine üye olmakla başlayacağız işe. Birden fazla siteye üye olmanızda sakınca yok.

PAZAR ARTTI

Eskiden çok çeşitlilik yoktu ve insanlar yurt içinde 2-3 adresten alışverişini yapmaktaydı.Ancak global pazarın da iyiden iyiye internet alışverişine kaymasıyla birlikte bu alışveriş siteleri gün geçtikçe çoğaldı ve seçim yapamaz olduk. Bu seçimimiz oldukça önemli çünkü dolandırıcılar da sektörün içerisinde. En çok güvendiğimiz sitelerde bile karşımıza çıkabiliyorlar.

ÖNCE DÜŞÜNÜN

Sahte ya da ayıplı mal satışı yapıp bir de üste çıkmaya çalışıyorlar. Bundan kurtulmanın yolları mevcut. Ben en çok 'aliexpress' ya da Türkiye'de de bilinen bir başka adıyla 'alibaba' sitesini kullanmaktayım. Tabii eğer alacağım ürünün bir aciliyeti yoksa. Aksi takdirde Gittigidiyor sitesi ikinci tercihim oluyor. Eskiden yabancı sitelerden aldığımız ürünün elimize ulaşması 60 günü bulmaktaydı. Ancak teknoloji ve gelişen pazarla birlikte bu süre de ortalama 20 güne indi. O yüzden tasarruflu olmak için alacağımız şeyi önceden düşünüp sipariş etmekte fayda var. Böylece hem zamanında elimize ulaşır, hem de daha hesaplı olur.

ÜCRETSİZ KARGO

Aliexpress, Ebay ya da Amazon gibi sitelerde ilk önce dikkat etmemiz gereken şey, ürünü Türkiye'ye gönderip gönderemedikleri. Burada da yine Aliexpress sitesi bir adım öne çıkıyor çünkü ürünlerin yüze 90'ı Türkiye'ye gönderilebiliyor. Üstelik ne kadar ucuz olursa olsun. 3-4 liralık bir ürünü bile ücretsiz kargo olarak alabilmekteyiz. Yabancı sitelerde alışveriş yaparken ilk baktığımız kriterler; satıcı, satıcının kendi marketinin büyüklüğü, satıcının genel puanı ve alacağımız ürünün puanı oluyor.

Alacağımız ürüne yapılan yorumlar:

Her ürünün sayfasının altında o ürünü daha önce alan insanların yorumları ve ürünle ilgili çektikleri fotoğraflar oluyor. Eğer hiç yoksa, o üründen uzak durmakta fayda var.

Ürün görselleri:

Alacağımız ürünün kendi fotoğrafları az ise, bir terslik olabilir. Satıcı kendi ürününe güvenmiyor demektir. Böyle ürünlerden de uzak durmalıyız.

Puan ve yıldızlar:

Ürünlerin puanları ya da aldığı yıldızlar sizi yanıltabilir. Çünkü ilk önce 5-10 tane kendi hesaplarından o ürünü alıp puanını artıran satıcılar var.

Geri ödeme şartları: Garanti vermeyen satıcılardan uzak durun. Sayfalarının bir yerinde küçücük bir notla ürünün iadesinin olmadığını belirtirler.
Buna dikkat edin.

Ürünü sitede aramak: Alacağınız ürünü sitede aratıp muadillerine bakın. Mutlaka daha ucuzunu bulursunuz. Kargonun ücretsiz olmasına da dikkat edin.

Kargo süresi:

Bir başka ince detay da ürünün 'shipping time' yani teslimat süresi. Aldığınız ürünün kargo süresi 60 gün olabilir. Ancak aynı ürünü sitede 27 gün gibi kısa bir sürede size ulaştıran satıcı da bulabilirsiniz.

Umduğumdan kaliteli çıktı

Hem dijital, hem de analog olan spor bir saat alacağım. Sitelerde spor saat yazıp aratıyorum. Zevkimiz dahilinde aramayı derinleştirebiliriz. Ben 'Dijital Analog sport saat' yazıyorum ve karşıma çıkan ürünlere bakıyorum. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi, fazla görsel, garanti, kargo süresi, satıcının genel notu gibi kriterlerde sıkıntı yok. Sadece ürüne çok az kişi not vermiş. Ancak ürün yeni ve muadillerinden ucuz. Bir başka deyişle, 'gideri var'.
Alıyoruz, sonuç mükemmel. Umduğumuzdan çok daha kaliteli bir ürün çıkıyor.

ERMAN AZAR

İnternet alışverişinin püf noktaları haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN