• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ah nerede o eski fuarlar!

Ah nerede o eski fuarlar!

07.09.2018, 17:06 Güncelleme Tarihi: 09.09.2018, 22:54

Dünyanın en önemli solistleri ve grupları, ’e gelir program yaparlardı. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ünlüleri izlemek, fuarı doyasıya yaşamak bir başkaydı

GÜRKAN ERTAÇ

Doğma büyüme İzmirliyim. O devirlerdeki adıyla Enternasyonal Fuarı ve de 20 Ağustos tarihi artık benim için geçmişte kalan bir güzellik, bir nostalji anlamı taşıyor. Bizim aile, genelikle Namık Kemal Lisesi'nin karşısında 26 Ağustos Kapısı'ndan girerdi içeri, solda Tariş'in buz gibi şırasından içmeden geçmek olmazdı. Sonra sırada birdenbire dev Sovyetler Birliği Pavyonuyla karşılaşırdık. O sırada Türkiye'de "Komünistler Moskova'ya" sloganı yerleştirildiğinden, pavyonu gezerken, sergilenen eserlere teknik ekipmanları hayranlıkla izlerken içimizde bir ürkünün de bulunduğunu da hatırlarım.

MAKARNADAN SONRA HAYVANAT BAHÇESİ

Ada Gazinosu'ndan sola girilince Piyale'nin makarna pavyonu vardı, dudakları yakan sıcak makarna ile bira ve meşrubat satılırdı. Herkes kuyrukta... Oradan geçip Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret eder, maymunlara çerez atardık, Efsane Fil, Pak Bahadur'un marifetlerini gözler, kafeslerinde kartallara, akbabalara hayranlıkla bakardık. Dünya güzeli hayvanlar tavuskuşlarının o bet sesleri arasında.

Ah nerede o eski fuarlar! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN