• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Liderlerin güç gösterisi leopar

Liderlerin güç gösterisi leopar
Giriş Tarihi: 10.11.2018

Antik çağlardan burjuvaziye kadar güç gösterisini temsil eden leopar bu sezon herkesin üzerinde

ITIR GÜL ARAYICI

Konu moda olunca asla büyük konuşmayacaksın.
Eleştiride bile bulunmayacaksın hatta.
Vatkalar mesela... "Rüküşlük abidesi" dersin, ama bir bakmışsın vatkalı bir ceketle salına salına yürüyorsun.
"Oduncu gömlekleri kadar erkeksi bir stil yok" diye düşünürsün ama gün gelir sevdiceğine aldığın o gömleği sen giymişşin. Yırtık pırtık jean pantolonlara "çok kötü, bu giyilir mi?" gibi en büyük lafları edersin ama sonra bir bakmışsın ki en sevdiğin stilettolarla giyiyorsun. Kırmızı çizgim leopar deseni, hiçbir zaman giymem dersin, sonra...
Evet sonra o ettiğin büyük lafları yemişsin.
Tekrar söylüyorum konu moda olunca kırmızı çizgiler, tabular filan olmaz.
O kadar laf ettiğin leopar en sevdiğin desen olmuş mudur, olmuştur.

LİDERLER VE YILDIZLAR

Tarihte leopar derisinin antik çağlardan, Avrupa burjuvazisine kadar geniş bir alanda kullanıldığı bilinmekte. Afrika'nın kabile liderleri öldürdükleri leoparın derisini güç göstergesi olarak üzerlerine giyerlermiş mesela. Fransa Kralı XIV. Louis'nin Versay sarayını dekore etmek için Afrika'dan leopar derisi getirttiği söylenir. Napolyon ise ordusunun kasklarını ve eyerlerini leopar derisi ile kaplatmıştı.
1910'lar ve 1920'lerde leoparın kadife kumaşlara ve paltolara işlendiği görülür. Özellikle üniversiteli genç kızlar leopar derisinden paltolar giyiyorlardı.
30'larda desenin popülaritesi giderek arttı ve Hollywood yıldızlarının da dikkatini çekmeyi başardı. Sentetik kumaşların keşfi ile maliyetlerin düşmesiyle belirli bir sınıftan daha geniş kitlelere yayılmaya başladı.

HOUTE COUTURE

Bu vahşi görünümlü desen 40'lara gelindiğinde houte couture'un bir parçası haline geldi. Christian Dior'un 47 yılındaki koleksiyonunda leopar desenli elbiseler yer alıyordu. Dior'a göre bu desen kibar hanımlara göre hiç değildi. 1950'lere gelindiğinde leopar iç çamaşırlarına kadar girmişti artık. Ve gelecek 20 yılda iç çamaşırı markalarının en gözde deseni olacaktı.
60'larda sadece iç çamaşırı olarak kalmayacak, mayo ve bikinilere de sıçrayacaktı. Leopar avının yasaklanmasıyla bu desen baskı kumaşlara işlenecek, suni kürk üretimi gelişecekti. 70'ler ve 80'lerde leopar deseni Debbie Harry gibi rock müziğinin starlarının üzerinde görülüyordu.
90'larda leopar Azzadine Alaia ile anılıyordu. 1991 yılındaki şovunda tüm parçalar bu vahşi desendendi.
Roberto Cavalli ve Dolce&Gabbana da leopar deseni başarı ile kullanan tasarımcılar arasında yer alıyor.

SEZONDA LEOPAR

Leopar tüm ihtişamıyla sezonda koleksiyonlarda yer alıyor. Kah kadife kumaşlarda karşımıza çıkıyor, kah viskon ve şifonlarda hayat buluyor. Ama en gözdesi suni kürk paltolarda.
Bununla beraber bütün leopar desenleri karıştırmak, bir bütün olarak leopar giymek ise bu vahşi desenin yeni kullanma kılavuzu. Eğer bu desene kendinizi yabancı hissediyor, uzak duruyorsanız şayet ısınmak için aksesuarları tercih edebilirsiniz.
Belki bir kemer, bir eldiven, leopar desenli spor ayakkabı...
Bebek adımları ile..
Yavaş, yavaş...

Liderlerin güç gösterisi leopar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN