• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sanata

Sanata geri dönüşüm
Giriş Tarihi: 12.1.2019

Ressam depodan çıkan kartonların petek dokusunu kullanarak yaptığı resimlerle sergi açtı. ‘İyi, Kötü ve Komik’ isimli sergi, Western tadında...

NİDA ALADAĞ

İzmir'de yaşayan ressam Ragıp Toklucu bir ilke imza atarak kartonun petek dokusu üzerine resim yapıyor. Geri dönüşümle sanatı buluşturan Toklucu, "Petek dokulu mukavvalara çalışmaya başlamam tesadüf sayılabilir. İş adamı yeğenim deposunda bulunan ağır iş makinelerini korumak ve taşımak amacıyla kullanılan petek dokulu mukavvalardan getirdi ve "Bunlar işine yarayabilir" dedi. Aldım, hoşuma gitti ve başladım. Ortaya bir sergi çıktı. Petek dokulu mukavvalara çalışmaya devam edeceğim. Beni heyecanlandırıyor. Çok yorucu ama bir o kadar da zevkli. Benim için de yeni bir teknik ve deneyim, yeni bir heyecan oldu. Bu deneyim ufkumu açtı, yenilik kattı. Keyifle de üretmeye devam ediyorum. Son derecede önemli mesafe kat ettim. Sanıyorum bir süre daha devam edeceğim" diye konuştu.

İYİ, KÖTÜ VE KOMİK

Geçtiğimiz günlerde İzmir Heykel Müzesi'nde gerçekleştirdiği sergiye değinen Toklucu, "Serginin adı 'İyi, Kötü ve Komik' hafif Western tadında.
'İyi, Kötü ve Çirkin' filmine gönderme yapıyor ama onunla bir alakası yok. Oradan bir kahraman aldım. Bu sergide belki bir yönetmenim veya çizgi romanı arzulayan bir çizerim ya da bir konu bütünlüğünde resim yapan bir ressamım. Serginin hikayesi kısa ve öz diyebiliriz. Western bir kasaba olarak düşünebilirsiniz. Kasabanın kötü bir şerifi, iyi olarak Western'in kralı, komik de sessiz sinemanın kralı. Bunları kendime kahraman aldım. Birçok şeye çağrışım yapacak, içinde mesajlar taşıyan çalışmalar ürettim. Ve aynı zamanda bu sergi, oluklu mukavvadan petek dokulu mukavvalara geçiş hikayem" dedi. Resimlerini zaman baskısıyla yapmadığını belirten Toklucu, "Bir eser için ortalama bir süre vermem doğru olmaz. Sanat eseri zaman baskısıyla yapılmaz. Sergide 9 ay süren çalışmam da var yarım saatte ürettiğim de var. Zaten zamanın bir önemi yok, eserin önemi var" diye konuştu.

GÜNLÜK ÇİZGİ ROMAN

Ressamlığın yanı sıra çizerliği de sürdüren Toklucu, "Çizgi roman çocukluğumdan beri hayatımda. Çizgi roman benim hayatımda hep vardı ve var olmaya devam ediyor. Günlük çizgi romanlarımı karacizgi.com sitesi üzerinden yayınlamaya devam ediyorum. Sanatın toplumların gelişmesinde büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Toklucu, "Benimle ilgili konuşmaktan daha çok sanat üzerine konuşmalıyız. Sanat, bir toplumu ileriye taşıyan en büyük araçlardan birisidir. Bu nedenle sanatçının da nasıl durduğu önemlidir. İnsanlar başını yerden kaldırsın istiyorum. "Sanat bunun için var" diyorum. Sadece estetik değeri için eserler sunmuyorum. Sanatçının hep ileriye bakması, dik durması gerekiyor. Toplumu kucaklayan ve ona bir şeyler sunan olması gerekiyor. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum" ifadelerini kullandı.

Sanata geri dönüşüm haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN