• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sanatın yaşı yok

Sanatın yaşı yok
Giriş Tarihi: 20.4.2019

Çocuklarını baleye götürürken bu sanata merak salan velilerden oluşan 40 yaş bale grubu herkese ilham veriyor. Enstrüman çalmanın da tiyatro yapmanın da dans etmenin de yaşı yok

HACER ÖNOĞLU ÜLGER

Bir sanat okulu düşünün ki 5 yaşından 40 yaşına kadar herkes bale öğrenebiliyor. Kim demiş 40 yaş bale yapmak için geç diye.
Artico Senfoni Sanat Okulu, 2015 yılında Mavişehir'de açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel okul statüsündeki bu sanat evi, 2.5 yaşından 60 yaşına kadar isteyen herkese müzik bale ve tiyatro dallarında eğitim veriyor. İkinci şubesini 2017 yılında Manisa'da açan okulun 300 öğrencisi var.
Bunların 200'ünü çocuklar oluşturuyor.FARKLI ENSTRÜMANLAR

Piyano, keman, gitar, flüt ve baterinin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş enstrümanların eğitimini bile almak mümküm. Mesela mandolin akordeon veya ukulele çalmayı öğrenmek isteyenler bile bu okulun yolunu tutuyor. Bir enstrüman çalmayı öğrenmek isteyen gençler kadar, hobilerine daha fazla zaman ayırmak isteyen yetişkinler de bu okulda eğitim görüyor. Bu sanat okulunun kurucusu ise tam bir sanat tutkunu olan Ayşegül Sarıoğlu Güler. Güler, 20 yıl boyunca Kipa'nın her kademesinde görev aldıktan sonra emekliliğini beklemeye başlamış. Bugüne dek pek çok koroda korist olarak görev yapan Güler, müziğe ve sanata olan tutkusunu işe dönüştürmeye karar veriyor ve müzikle iç içe yaşamı sayesine edindiği dostlarını da yanına alarak Artico Senfoni'yi hayata geçiriyor.

SICAKKAN EĞİTİMİ

Balede İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin çalıştırıcısı ve baş dansçılarından Fueda Avcı, tiyatro ve drama alanında sanatçı Erçin Sıcakkan, müzikte ise 15 kişilik bir kadroyla yola çıkan Güler, okulun ilk açıldığı günden bu yana aynı öğretmenlerle yoluna devam ediyor. 'İşin işletme kısmı hep bende oldu, akademik kısmı ise öğretmenlerimizde oldu' diyen Ayşegül Sarıoğlu Güler, 'Hiç bilmediğim bi işi yapmaya başlamıştım ama sanatçı dostlarım sayesinde doğru insanlarla yola çıktım ve başardım' diyor.

40 YAŞ BALERİNLER

Bu okulun farklı bir özelliği daha var. 5 yaşındaki çocuklarını bale eğitimi almaya getiren 35-40 yaş arası veliler bir süre sonra bu sanat dalına o kadar merak salmışlar ki kendileri de bale öğrenmeye karar vermişler. Yani bu okulun 40 yaşında bale öğrencileri de var. Okulun yetişkinler korosunu ise bugünlerde farklı bir heyecan sarmış. İzmir ve Manisa'daki, okullardan 40 öğrenci 19 Haziran'da Ziya Gökalp Kültür Merkezi'nde bir konser verecek.
Bu konserin özelliği ise konseptin 80'ler- 90'lar olması. Yani o dönemin kıyafetleriye sahneye çıkacak olan öğrenciler 80 ve 90'lı yılların parçalarını seslendirecek.

Sanatın yaşı yok haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN