• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çinliler havaya taktı

Çinliler havaya taktı
Giriş Tarihi: 27.4.2019

Hava kirliliğinin kritik sınırda olduğu ’de sürekli alarm veriliyor ve önlemler alınıyor.

Başlığa ve fotoğrafa bakınca konunun hava kirliliği olduğu hemen anlaşılıyor. Ancak bu hafta bu konuyla ilgili farklı bir ürün ve sektöre değineceğiz. 'İyonizer' kelimesini yakın zamanda çokça duymuşsunuzdur. Peki nedir bu iyonizer? Tıpkı şampuan içeriklerinde bulunan ve adını ilk kez duyduğumuz şeylerden biri gibi faydalı mı? Faydalıysa neye iyi geliyor? Hayatımızı nasıl etkiliyor? Bu konularda sizi aydınlatacağız. Özellikle negatif iyonun önemi büyük. Çünkü negatif iyon havaya verildiğinde, allerjen toz ve benzeri maddeleri kendine bağlayarak yere düşmesini, elektrikli süpürge ile daha rahat temizlenmesini sağlıyor.

ORMAN HAVASI GİBİ
Negatif iyon teknolojisi iki yerde var. Birincisi klimalar. Bu durumda filtrede tutulması kolaylaşıyor. Diğeri ise çeşitli ebatlarda fanlar ve hava nemlendiricileri. Negatif ve pozitif hava iyonları üreten aletler. Bazıları bu iyonları geri alıyor. Bu sayede evdeki elektriklenmeyi gideriyor.

RAHAT NEFES ALIN
Aslında durumu şöyle de özetleyebiliriz. Ağaçların bol olduğu yerlere, ormanlık alanlara gittiğimizde derin bir nefes çekmek isteriz. Hemen kendisini hissettirir. 'Temiz hava gibisi yok' deriz. Şehir merkezlerinde bu yok işte. Bunun en önemli sebeplerinden biri de negatif iyonlar. Farkın büyüklüğünü şöyle açıklayalım; Ormanlarda metreküp başına düşen negatif iyon miktarı yüz binlerle ölçülür. Şehir merkezlerinde ise bu oran yalnızca yüzlerle ölçülüyor. Arada bin kata yakın bir fark var. Çok çabuk alerji olan insanların en büyük düşmanları havada uçuşan polenler ve alerjen maddelerdir. Bunları temizlememiz mümkün değil. İstediğimiz kadar evimizi ya da ofisimizi havalandıralım, bunlardan kurtulmak mümkün değil. İçeridekiler gitse, yerine yenileri geliyor. İşte bunları negatif iyonlar kendine çekiyor ve yere düşürüyor. Havada uçmak yerine yere hapsediyorlar yani. Kısa aralıklarla elektrikli süpürge ile yerleri süpürdüğümüzde de bunlardan kurtuluyoruz ve rahat bir nefes alıyoruz.

ÇOK AMAÇLI KULLANIM
Bilgisayar başında vakit geçirirken, evde elektrikli alet kullanırken, hatta saç kurutma makinası ve su ısıtıcı bile kullanırken elektromanyetik dalgalara ve radyasyona maruz kalıyoruz. Bu iyonizer cihazları yakınınızda tutarsanız, bu negatif etkilerden de büyük ölçüde korunmuş olursunuz. Hava kirliliğine tıpkı Çin'de olduğu gibi çare bulunamazsa, çok yakında bu cihazları ülkemizde de çokça göreceğiz ve kullanmak zorunda kalacağız gibi görünüyor...

​NEDİR BU İYONİZER?​
Temel olarak yüksek voltaj yardımı ile havadaki negatif iyon miktarını artıran alet. birçok kullanım alanı var. Elektronik cihaz imalatı yapan yerlerde statik elektriğin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca yüksek voltaj sayesinde havadaki ozon gazı miktarı artar. İyonizer kavramının daha da çok kullanılması ve öğrenilmesiyle beraber, artık kullanım alanları da epey bir genişlemiş durumda.

​KİŞİYE ÖZEL TEMİZ HAVA
İYONİZER cihazları gece rahat uyuyabilmek için yatak odasına koyan, rahatlamak için salonuna koyan ya da daha rahat yolculuk için arabasına koyanlar da var. Çinliler, bu iyonizerleri artık cep boyutuna kadar küçültmüş ve boynunuza takabileceğiniz kolye haline getirmiş. Bu kolye iyonizerlerin fiyatları 200 liradan başlıyor. Araba ve ev için olan büyüklerin fiyatları ise 400-500 liradan başlıyor.

ERMAN AZAR - ALIŞVERİŞ VE TEKNOLOJİ

Çinliler havaya taktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN